CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Kanser hastası mahpus neden tedavi edilmiyor?”

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Ödemiş Cezaevi’nde bulunan kanser ve verem hastası Mehmet Salih Filiz’in durumunu Meclis gündemine taşıdı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, İzmir Ödemiş T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan ve kalın bağırsak kanseri, kemik erimesi ve tüberküloz hastası olan Mehmet Salih Filiz’in (23) sağlık durumunu meclis gündemine taşıdı.

Kemalbay tarafından konuya ilişkin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması talebiyle soru önergesi sunuldu. Önergede, İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkezi Hapishaneler Komisyonu’nun 2019 yılı raporunda Türkiye’de cezaevlerinde 458’i ağır olmak üzere toplam bin 334 hasta tutuklunun bulunduğunu belirtilerek, 2017 yılının başlarından 2019 Ağustos ayına kadar 39’u hasta tutuklu olmak üzere 73 kişinin cezaevlerinde yaşamlarını yitirdiğini hatırlatıldı.  Hastası olan tutuklu Mehmet Salih Filiz’in yaşamının sabote edildiği vurgulanan önergede, cezaevinde göz göre göre bir cinayet işlendiği cezaevlerindeki yaşam hakkı ihlalinin acı bir örneği olduğu aktarıldı. 

 Kemalbay, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması talebiyle şu soruları sordu:  

“* Kanser hastalığı, verem gibi pek çok ağır hastalığı olan tutuklu Mehmet Salih Filiz neden tutuksuz yargılanmamaktadır? Hangi kanun buna engel olmaktadır?

  * Hasta mahpus Mehmet Salih Filiz sağlık hakkına neden erişememektedir?  Tedavisi engellenmekte midir? Cezaevi idaresi hakkında soruşturma başlatılacak mıdır? 

* Koronavirüs salgınının ağır hasta mahpuslara bulaşması durumunda tutuklu ve hükümlülerin hayatta kalmayacağı uzmanlar tarafından açıklanmaktadır? Cezaevlerinde kaç hasta mahpusun korona yeni tip virüs bulaşması durumunda yaşamını yitirme riski vardır? 

* Bakanlığınızca Yaşatma Yükümlülüğü çerçevesinde;  ülke çapında meydana gelen tehlikeli salgın hastalık veya hastalıklar kapsamında en büyük risk grubunu oluşturan başta hasta ve yaşlı tutuklu/hükümlülerin salıverilmesi ve denetimli serbestlik hükümlerinin uygulanmasına yönelik bir çalışma yapılacak mıdır?  

 * Bakanlığınızca hasta mahpusların hastane sevklerinde yaşanan aksaklıkları gidermeye yönelik bir planlama yapılacak mıdır?

  * Tedavisi devam eden mahpusların salgın sebebi ile tedavilerinin yarım bırakılmaması amacıyla ne gibi adımlar atılmaktadır? 

* Cezaevi revirleri salgına karşı yeterli donanıma sahip midir? Değil ise yeterli donanıma kavuşturulmasına yönelik ne tür çalışmalarınız olacaktır?   * Hayati tehlikesi olduğu ve cezaevinde kalamaz raporu Adli Tıp Kurumu tarafından belirtilmesine rağmen halen cezaevinde tutulan tutuklu ve hükümlü sayısı kaçtır?  

* Tek başına yaşamını idame ettiremeyeceği sağlık raporu ile tespit edilen hasta tutuklu ve hükümlülerin tahliye edilmiyor olmasının gerekçesi nedir? 

* 2020 tarihi itibarı ile cezaevlerinde kaç hasta mahpus bulunmaktadır?”

Haber kaynağı : http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/95863?page=1&key=d89645353200278e05c6fccf3b7e7734

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 14 Mayıs 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.317 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: