CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hapishane yönetimine göre her şey yolunda!”

Şırnak Cezaevi yönetimiyle görüşen heyete yer alan Avukat Büşra Demir, kendilerine herhangi bir Kovid-19 vakasının bulunmadığının paylaşıldığını belirterek, mahpuslarla görüşemediklerinden dolayı önlemleri yerinde gözlemleyemediklerini söyledi.  Halkların Demokratik Partisi (HDP), Şırnak Tabip Odası (ŞTO) ve İnsan Hakları Derneği’nden (İHD) bir heyet, koronavirüs (Kovid-19) salgını tehdidi altında olan mahpusların durumlarına ilişkin geçtiğimiz günlerde Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi yönetimiyle görüştü. Mahpus yakınlarının kaygılarını hapishane yönetimiyle paylaşan heyet içerisinde yer alan İHD Hapishaneler Komisyonu üyesi avukat Büşra Demir, yaptıkları görüşmenin detaylarını paylaştı.  

HAPİSHANEDEKİ DURUM 

Devletin gerekli önlemlerle salgının önünü alma gibi bir sorumluluğunun bulunduğuna dikkati çeken Av. Demir, hapishanedeki mahpuslara tüm temizlik malzemelerinin ücretsiz verilmesi gerektiğini vurguladı. Hapishane yönetimiyle yapılan görüşmede banyo ve tuvalet gibi ortak alanların her gün dezenfekte edilip edilmediğini sorduklarını paylaşan Demir, ‘’Türkiye’de pozitif vakaya rastlanıldığı tarihten beri, salgınla ilgili çok sıkı tedbir aldıklarını, hapishanenin sürekli dezenfektan edildiğini, koğuşların iki günde bir temizlendiğini, zaruri sağlık malzemelerinin mahpuslara verildiğini dile getirdiler. Salgınla ilgili düzenli test yapıldığı, şu ana kadar ne mahpuslarda ne de kurum personelinde pozitif vakaya rastlanılmadığı cezaevi yönetimince dile getirildi’’ sözleriyle görüşmeye değindi. Demir, ancak görüşme yasağı devam etmesinden kaynaklı mahpuslar görüşme yapamadıklarını ve önlemlerin yeterli olduğuna dair herhangi bir gözlem yapamadıklarını belirtti.  

HASTA MAHPUSLAR  

Hapishanelerde binin üzerinde hasta mahpus bulunduğuna ve bunlardan 18’inin Şırnak’taki cezaevinde bulunduğuna dikkati çeken Demir, görüşmede hasta tutuklulara dönük alınan tedbirlerin de gündeme geldiğini dile getirdi. Demir, şunları söyledi: “3 Mayıs’ta, 27 yıldır hapishanede olan Hepatit B ve Çölyak hastası Nesimi Kalkan ile ilgili Şırnak Şubemize bir başvuru yapıldı. Çölyak hastalığı tanısı olan hastaların ömür boyu glutensiz diyet yapması gerekmektedir.  Kalkan, diyet yemeğinin verilmemesi gibi nedenlerle mağdur edilmiş, son yıllarda kendisine 12 parmak bağırsağı ülseri teşhisi de konmuştur. Önümüzdeki günlerde Kalkan’ın ailesinden sorunun çözülüp çözülmediğini öğreneceğiz. Yine, hasta tutuklulardan Şadiye Yanık, Saadet İdin ve Yahya Altun’un durumunu da görüştük.’’ 

SU SORUNLU  

Hapishane kantinindeki ürünlerin pahalılığı gibi sorunları da yönetimle konuştuklarını kaydeden Demir, şöyle devam etti: ‘’Yönetim kantindeki eşyaların fiyatlarının kendi inisiyatiflerinde olmadığını, tüm hapishanelerde standart bir fiyat uygulandığını dile getirdi. Cezaevi yönetimi hapishanede sıcak su sorunu yaşandığını kabul etti. Ancak, sıcak su verilmesi konusunda keyfi davranmadıklarını cezaevinin bulunduğu yer ve Şırnak koşulları nedeniyle bu sorunun yaşandığını, sıcak su sorunun çözülmesi için çalışmalar yaptıklarının dile getirdi. Yönetim, sosyal faaliyet kapsamındaki atölye faaliyetlerinin kısıtlamasının ise pandemi sürecinden kaynaklandığını belirtti. Normal koşullarda bu hakların kullandırıldığını ifade etti.” 

ÖNERİLER 

Demir, son olarak özellikle hasta tutukluların tahliye edilmesini belirterek, buna ilişkin şu önerilerde bulundu: “* Hapishanelerde bulunan ağır hasta mahpusların tümü tam teşekküllü herhangi bir hastane raporuna istinaden derhâl salıverilmeli, tedavileri ailelerinin yanında sürdürülmeli ve sağlık sigortası devlet tarafından karşılanmalıdır. * Adli Tıp Kurumu sağlık sebebiyle infazın ertelenmesi raporlarında son ve tek merci olmaktan çıkarılmalıdır. * Sağlık sebebiyle infazın ertelenmesi kararlarında Cumhuriyet savcılarının takdir yetkisi kaldırılmalı, hastanelerin verdiği raporlar esas alınarak, cezaların infazları ertelenmelidir. * Hasta mahpusların infaz ertelemesi önündeki ‘toplum güvenliği bakımından tehlike’ kriteri kanundan çıkarılmalıdır. * Hasta mahpusların infaz ertelemesinin önünde engel teşkil eden infaz kanununun 25. maddesindeki ‘infaza ara verilemeyeceğine’ dair düzenleme ile 107’inci maddenin 16 fıkrasındaki düzenleme kaldırılmalıdır. * Türkiye, AİHM’in Hayati Kaytan’a ilişkin verdiği kararı uyarınca mahpusların müddetnamelerinde yaşları ve sağlık durumlarını dikkate almalı. * Türkiye, AİHM’in Gülay Çetin’e ilişkin verdiği kararda belirttiği hususlara uymalı. Hasta mahpusların tahliye edilmemesinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 3’üncü maddesinin ihlali olduğu hatırda tutulmalıdır. * Cumhurbaşkanının sağlık sebebiyle mahpusları af yetkisini düzenleyen genelgesi değiştirilmeli. * Cumhurbaşkanı ağır hasta mahpuslar ile ilgili yetkisini ayrım gözetmeksizin kullanmalıdır.”

Haber kaynağı: http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/96082?page=1&key=d89645353200278e05c6fccf3b7e7734

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 14 Mayıs 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.317 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: