CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Gardiyanlar koğuşlarda eldivensiz her yere dokunuyor”

MA’dan Ruken Demir’in haberine göre Şakran Hapishanesi’nden tahliye olan Yıldız Davran, gardiyanların koğuşlara girdiklerinde eldivenlerini çıkararak her yere dokunduklarını, yemekleri dağıtan adli mahpusların da maske ve eldiven kullanmadığını söyledi.

 İzmir’de 1 Mart 2017 tarihinde Hakkari’de yürütülen soruşturma kapsamında “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanan ve 10 Mayıs tarihinde tahliye edilen Yıldız Davran, kaldığı Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki koşulları ve yaşanan hak ihlallerini anlattı. Davran, Şakran’da siyasi tutukluların kaldığı 3 koğuşta toplam 44 mahpus ile 3 çocuğun bulunduğunu söyledi.  10 Mayıs Pazar günü tahliye olduğunu ve o gün koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan önlemler kapsamında sokağa çıkma yasağının olduğunu belirten Davran, kendisinin bin bir zorluk ile evine gelebildiğini söyledi. Davran, “Cezaevinden çıktıktan sonra Aliağa ilçesinden Seferihisar ilçesine nasıl gideceğimi bilemedim. Eve gidecek hiçbir imkânım yoktu. Çünkü cezaevinden yeni çıkmıştım. Metro ve İzbanda bulunan görevlilere durumumu anlattım ve saatlerce bekledikten sonra gece yarısı ancak eve gelebildim. Normalde öğleden sonra cezaevinden çıktım” diye belirtti.  

KARANTİNA ODASI YAPMIŞLAR

 Şakran’da koronavirüs salgınına karşı önlemlerin alınmadığını vurgulayan Davran, maske, eldiven ve temizlik malzemelerin kendilerine verilmediğini söyledi. 2 günde bir kendilerine yarım çay bardağı çamaşır suyunun verildiğini vurgulayan Davran, “Biz kendimizce virüse karşı önlem alıyorduk. Telefon görüşüne çıkıyorduk. O telefonları adli tutuklular da kullanıyordu. Biz de yanımızda götürdüğümüz deterjanlı bezlerle ankesörlü telefonları silip ailemiz ile konuşuyorduk. Sürekli koğuşlarımızı yıkayıp hijyene önem veriyorduk. Normalde siyasi tutukluların kaldığı 4 koğuş vardı. İdare bize geçici bir süreliğine 4’üncü koğuşu sağlık denetimin yapılacağı yer olarak kullanmak istediğini söyledi. Biz de kabul ettik. Sonra baktık ki orayı karantina odası yapmışlar. Hastaneye götürdükleri kişileri 14 gün boyunca orada tutuyorlar. Bizim arkadaşlarımızın eşyaları hala o koğuşta” diye ifade etti.   

RADYO VE GAZETE YOK 

Hiçbir gazetenin kendilerine verilmediğini ifade eden Davran, mektuplarının verilmediğini, kitaplarına el konulduğunu ve yemeklerin kötü geldiğini söyledi. İdare tarafından verilen ekmeklerin yenilmeyecek durumda olduğunu vurgulayan Davran, “Radyolarımız yok ve bize radyo verilmiyor. Yemekleri ve ekmekleri orada bulunan adli tutuklular dağıtıyor. Fakat ellerinde eldivenleri ve maske kullanmıyorlar. Cezaevi idaresine söylüyoruz. Bize ‘daha önceki adli çalışanların infaz paketi kapsamında tahliye olduğunu bunların ise yeni olduğunu ve alışamadıklarını’ söylüyorlar. Biz cezaevinde yaşanan haksızlığa ilişkin defalarca dilekçe yazıyoruz. Fakat dilekçelerimizin çıkıp çıkmadığını bilmiyoruz. Çünkü dilekçelerimize hiçbir şekilde cevap alamıyoruz. Cezaevi idaresi ile görüşmemize rağmen yine aynı tarz ve davranışlar devam ediyor. Özellikle cezaevinde bulunan gardiyanlar bizlere karşı sürekli tahrik edici sözler söyleyip kışkırtmak istiyorlar. Bazı gardiyanlar maske ve eldivenlerini bilerek bizim koğuşların içinde çıkarıp bir yerlere dokunuyordu. Buna tepki gösteriyorduk fakat öbür gün yine aynı şekilde davranışlar devam ediyorlardı” dedi.  BİRAN ÖNCE TAHLİYE EDİLMELİ Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan siyasi koğuşta 3 çocuğun olduğunu belirten Davran, 60 yaş üstünde bulunan siyasi tutukluların da olduğunu aktardı. Davran, yaşı ilerlemiş ve çocukların cezaevi ortamında hızlı virüs kapabileceğine dikkat çekti. Cezaevinde bulunan ağır hasta tutuklu kanser hastası Fatma Özbay’ında tedavisinin hiçbir şekilde yapılmadığını aktaran Davran şunları belirtti: “Bu dönemde hastaneye götürülmüyor. Kendisi Meme kanseri ve bir memesi alındı. Yani yaşamını cezaevinde idame ettirebilecek biri değil. Fatma Özbay şuan koğuşta doğru düzgün yürüyebilecek durumda değil. Aynı koğuşta kaldığı ablası Gülser Özbay ve kuzeni Aynur Epli bakımını üstleniyor fakat cezaevi ortamında nasıl bakılabiliyor. Biran önce tahliye edilmeli. Biz cezaevinde yaşanan hak ihalelerini ailemize telefonda söylüyorduk. Ertesi gün cezaevi idaresi koğuşlara baskın yapıyor. Koğuşlarda bütün eşyalarımızı yerlere atıyorlar ve dokunuyorlar. Son zamanlarda hemen hemen her hafta baskın vardı. İçerde ağır hasta tutuklunun olduğunu gardiyanlara belirtmemize rağmen yine içeri girip ağır hasta tutuklunun eşyalarını bile talan ediyorlardı. Kronik rahatsızlıkları olanlar zate hiç bir şekilde hastane ve revire çıkarılmazken, ilaçlar ise sınırlı getiriliyor.”  

ANLATMAKLA BİTMEZ 

Adalet Bakanlığı’nca 8 Mart gibi bazı özel günlerde kendilerine verilen görüş haklarının verildiğini hatırlatan Davran, şunları söyledi: “Hiçbir şekilde hiçbir görüş yapamadık ailelerimizle. Şuan bile normalde ailelerimizle bile görüntülü konuşma hakkımız vardı. Fakat bize alt yapı sorununu gerekçe göstererek yaptırmıyorlar. Sadece haftada 20 dakika görüş tek sağlayabiliyorduk. Tahliye olduğu zaman cezaevi idaresinin kendilerine maske ve eldiven vermedi. Bana kantinden al istersen diyorlardı. Yani yaşanılan hak ihlalleri bunlar bazıları anlatarak bitmez.” 

Haber Kaynağı: http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/96505?page=1&key=d89645353200278e05c6fccf3b7e7734

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 14 Mayıs 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.237 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: