CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Beyin kanaması geçiren mahpusun yaşamı risk altında”

Hasta Mahpuslar Özgürlük İnisiyatifi, bu hafta 16 yıldır tek başına tutulan, kalp krizi yüksek olan ve beyin kanaması geçirdiği için ameliyat olan hasta mahpus İsmail Yılmaz’ın serbest bırakılması çağrısı yaptı. Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta mahpusların durumuna dikkati çekmek amacıyla İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında kitlesel katılımın olmadığı 296’ncı hafta açıklamasına sadece İHD Merkezi Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen katıldı. Salgından kaynaklı hapishanelerin riskli yerlerin başında geldiğini ifade eden Çevirmen, “355 hapishanede yaklaşık 190 bin mahpus risk altındadır. En son Adalet Bakanlığı tarafından 4 hapishanede 120 mahpusun testinin pozitif çıktığına dair bilgi paylaşılmış ancak onun dışında hapishaneler, adeta topluma karşı kapalı kutu olmayı sürdürmektedir” diye belirtti. 

16 YILDIR TEK BAŞINA 

Çevirmen, bu hafta Kandıra 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevinde tutulan 67 yaşındaki hasta tutuklu İsmail Yılmaz’ın sağlık durumuna dikkati çekti. Yılmaz’ın kalp yetmezliği hastalığı bulunduğunu ve kalp krizi riski yüksek olmasına rağmen 16 yıldır tek başına kaldığı bilgisini paylaşan Çevirmen, “Bunun yanı sıra ileri derecede prostat büyümesi ve tansiyon gibi hastalıkları da bulunmaktadır. Ayrıca gözlerindeki katarakt nedeniyle gözlerinde yaşarma ve kızarıklık yaşamakta ev bu da görme sorununa neden olmaktadır. Son olarak yaklaşık üç aydır el ve vücudunun kısmi bölgelerinde uyuşma ve hareketsizlik yaşamaktadır” şeklinde konuştu.

  ‘TEK BAŞINA KALMAZ’

 Yılmaz’ın 28 Nisan 2020 tarihinde beyin kanaması geçirdiği ve kafatasından ameliyat olduğunu belirten Çevirmen, “Cezaevi koşullarında kalabilmesi mümkün değildir ve adeta ölümün kıyısından dönmüştür. Pandemi nedeniyle 14 gün karantinada kalması söz konusudur. Oysa beyin ameliyatı gibi zorlu bir ameliyat geçiren kişinin tek başına kalabilmesi mümkün değildir. Pandemi ve mahpusun gerek yaşı gerekse kronik hastalıkları ve beyin kanamasının tekrarlanması riski ve tek başına hayatını devam ettiremeyeceği göz önüne alındığında hapishanede kalabilmesi mümkün değildir” açıklamasında bulundu. 

HAYATI TEHLİKEDE 

Yılmaz’ın hayatının tehlikede olduğunun altını çizen Çevirmen, “Tüm hastalıkları ve yaşı da göz önüne alınarak bir an önce Adli Tıp Kurumuna sevkinin yapılması, mevcut raporları da göz önüne alınarak gerekli raporlarının alınması, tahliyesinin gerçekleştirilmesi ve geri kalan tetkik ve tedavilerine dışarıda devam ettirilmesi acil olarak gerekmektedir” çağrısında bulundu.

Haber kaynağı: http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/96116?page=1&key=d89645353200278e05c6fccf3b7e7734

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 14 Mayıs 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.237 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: