CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Ne yataktan kalkabiliyor ne de uyuyabiliyor”

Tekirdağ Cezaevi’ndeki hasta mahpus Abdulkadir Kuday’ın telefon görüşmesinde, yataktan kalkamadığını ve ağrılarından kaynaklı uyuyamadığını söylediğini aktaran eşi Leyla Kuday, salgın tehdidi altında olan eşinin tahliye edilmesini istedi.

 Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki hasta mahpus Abdulkadir Kuday’ın (46) ailesi, Meclis’te kabul edilen ve siyasi mahpusların kapsam dışı bırakıldığı infaz düzenlemesine tepki göstererek, koronavirüs (Kovid-19) salgını tehdidiyle karşı karşıya olan yakınlarının tahliyesini istedi.

  YATAKTAN KALKAMIYOR 

Müebbet hapis cezası alan eşinin 6 yıldır söz konusu hapishanede mahpu bulunduğunu belirten Leyla Kuday (40), en son 4 ay önce gördüğü eşinin daha önce hapishanede ayağının kırıldığını, ancak tedavi edilmediği için ayağında kalıcı hasarın oluştuğunu kaydetti. Kuday, eşinin Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olduğuna da işaret ederek, “Bu hastalığın yanında ‘bel kayması’ hastalığı nedeniyle şiddetli sırt ağrısı çekiyor. Koronavirüs salgınından önce sırtından ameliyat olacaktı. Ama virüs çıkınca ameliyatı gerçekleşmedi. En son telefonla konuştuğumuzda ‘yataktan kalkamadığını’ söyledi. Virüsün başlamasıyla beraber ilaçlarını da alamadığı için ağrılarından dolayı uyuyamadığını ve buna rağmen revire çıkarılmadığını aktardı” şeklinde eşinin sağlık durumuna değindi.

  HASTALIK BULAŞMAYACAK MI? 

Salgın nedeniyle özellikle hapishanede bulunan hasta mahpuslar için endişeli olduklarına dikkati çeken Kuday, “Bu salgından dolayı korkuyoruz. Her telefon aramasında telefonu korkuyla açıyoruz” şeklinde endişesini paylaştı. İnfaz düzenlemesinin adaletli olmadığını vurgulayan Kuday, “Adli tutuklular salgından dolayı serbest bırakıldı ama siyasiler bırakılmadı. Hastalık bunlara bulaşmayacak mı? Virüsün hapishanede kalan mahpuslara buluşmayacağını dair bir garanti mi var? Bu haksız bir kanundur” şeklinde tepkisini dile getirdi.   

OĞLUNU BİR YILDIR GÖREMİYOR 

Kuday’ın annesi Sakine Kuday (72) ise, cezaevinin uzak olmasından kaynaklı oğlunu bir yıldır göremediğini belirterek, “Oğlumla telefonla görüştüğümüz zaman ‘iyi olduğumu’ söylüyorum, ama nasıl iyi değilim. Yüreğim içeride ve ben onu göremiyorum. Düşünün evladınızı yılda 1 kere anca görebiliyorsunuz. Hırsızları, katilleri, esrar satanları bıraktılar, ama hak davası yapanlar bırakılmadı. Yüreğim yangın yeri” şeklinde konuştu.

Haber Kaynağı : http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/95130?page=1&key=f91e77101592e007fd29b92da74a8bb4

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 05 Mayıs 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 274.592 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: