CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Mahpus yakınları: Ölümler yaşanmadan serbest bırakın”

Koronavirüs salgınına karşı hapishanelerde hiçbir önlem alınmadığını belirten mahpus yakınları, ölümler yaşanmadan mahpusların serbest bırakılmasını istedi.  Dünyayı saran koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla birlikte hapishanelerde yaşanan hak ihlalleri artarak devam ediyor. Siyasi mahpusların kapsam dışı bırakıldığı infaz yasasının yürürlüğe girmesi ile toplum açısından ciddi tehlike barındıran şiddet olaylarının failleri, mağdurları koruyucu hiçbir önlem alınmadan serbest bırakıldı. Yakınlarıyla sadece telefonla iletişim kurabilen aileler, hem salgın hem de ihlaller konusunda endişeli. 

 KOLTUK DEĞNEKLERİYLE TUTUKLANDI 

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde bir yıldır bulunan Fahrettin Sevim’in eşi Mensure Sevim, eşinin 13 yıl önce katıldığı bir cenaze töreni gerekçe gösterilerek tutuklandığını ve 4 yıl 2 ay hapis cezası aldığını söyledi. Eşinin tutuklanmadan önce belediyede çöp aktarma istasyonunda çalıştığını dile getiren Sevim, kayyum atandıktan sonra eşinin ihraç edildiğini ifade etti. Maddi sıkıntılardan olayı eşinin evlerini sattığını ve bir pikap aracı alarak halde çalıştığını aktaran Sevim, “Araçla trafik kazası geçirdi. İki ayağından sakatlandığı için koltuk değnekleriyle yürüyordu. Tek başına ihtiyaçlarını karşılayamadığı için bütün ihtiyaçlarını ben karşılıyordum. Bu şekilde tutuklayıp cezaevine koydular. Şimdi bir ayağında platin var. Sekerek yürüyor” dedi.   

‘ADIM ATILMALI’ 

Hapishanede koronavirüs için herhangi bir önlem alınmadığını belirten Sevim, “Hiçbir tedbir, önlem yok. Sadece kendilerini önlem aldığını söylüyor. Bir önlem olmadığını biliyoruz. Bu rahatsızlığından dolayı adli tutuklular gibi çıkması gerekiyordu. Devlet gereken adımı siyasi tutuklular içinde atmalı” şeklinde konuştu. 

ÖLÜMLER YAŞANMADAN… 

Balıkesir Bandırma T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta mahpus Ahmet Kolakan ile Siverek T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Mahsun Kolakan’ın annesi Fevziye Kolakan ise çocuklarının durumundan endişeli. Oğlu Ahmet Kolakan’ın müebbet hapis cezası aldığını ve 26 yıldır tutuklu bulunduğunu belirten anne Kolakan, “Ahmet’in çok sayıda hastalığı var. Kolundan yaralı, kalp kapağında sorun var, ayaklarından rahatsız ve böbrek hastası. Cezaevinde kalamaz raporu olmasına rağmen onu bırakmıyorlar. Oğlum Mahsun da 6 yıldır cezaevinde tutuluyor. Cezaevi koşulları ortadadır ve biz çocuklarımız için büyük bir endişe duyuyoruz. Çıkardıkları infaz yasasını kabul etmiyoruz. Yasa eşit olmalıydı ve siyasi tutukluları da kapsamalıydı. Cezaevlerinde ölümler olursa sorumlusu Adalet Bakanlığı’dır. Artık anneleri ağlatmayın, acı yaşatmayın. Ölümler yaşanmadan serbest bırakılsınlar” diye konuştu. 

16 KİŞİ BİR KOĞUŞTA KALIYOR

 Virüsün hapishanelere de bulaştığını dile getiren anne Kolakan, “Duyuyoruz ve açıklamaları görüyoruz. Cezaevlerinde tutukluların testleri pozitif çıkmış. Koğuşlarında dezenfekte yapılmıyor, maske ve eldiven verilmiyor. 16 kişi bir koğuşta kalıyor. İdareden oda talebinde bulunsalar da cevap verilmiyor. Çocuklarımız tehlikede olduğu için endişeliyiz” dedi.

Haber Kaynağı: http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/95348?page=1&key=f91e77101592e007fd29b92da74a8bb4

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 05 Mayıs 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.317 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: