CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Mahpus gazeteci Oruç: Soğuk suyla duş alıyoruz”

Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu olan Gazeteci Aziz Oruç, salgın riskinden dolayı en çok ihtiyaç duyulan şeyin sıcak su olduğunu hatırlatarak, “Patnos Cezaevi’nde hala soğuk veya ılık suyla duş alıyoruz” dedi. Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu olan Gazeteci Aziz Oruç, yaşadıkları hak ihlallerini aktardı. 27 Nisan’da eşi Hülya Oruç’la telefonla görüşen Oruç, koronavirüs (Kovid-19) riskine karşı alınan önlemlerin yetersiz olduğunu ve temizlik malzemelerine ulaşmada sorun yaşadıklarını belirterek, “Virüsten dolayı en çok sıcak suya ihtiyaç olduğunu belirtebilirim. Ama Patnos Cezaevi’nde hala soğuk veya ılık suyla duş alıyoruz” dedi. 

 ‘MEKTUP GÖNDEREMİYORUM’ 

Mektup yasağı olmamasına rağmen mektup gönderme de ve almada sorun yaşadıklarını ifade eden Oruç, “Sadece haftanın bir günü telefona çıkıyoruz. Aslında mektup yasağı yok. Mektup gönderip gelme noktasında bir sıkıntı olmaması gerekiyor. Ben 6 Nisan’da eşime mektup ve fotoğraf gönderdim. Ama mektubum ne gönderilme noktasına ne de geri verme noktasından herhangi bir dönüş olmuyor. Defalardır dilekçe yazmama rağmen yine bu konuda bir geri dönüş yok” diye konuştu.  

TEMİZLİK MAZLEMELERİ YETERLİ DEĞİL 

Hapishanede temizlik ve temizlik malzemelerine erişim konularında ciddi sorunlar yaşadıklarını dile getiren Oruç, “Temizlik malzemelerine ulaşma noktasında ciddi sıkıntı yaşıyoruz. Adalet Bakanı ‘bütün temizlik ürünlerini veriyoruz’ demişti; ama haftada sadece birer kutu sabun verilebiliyor. Bu süreçte kantinde istediğimiz ürünleri alma konusunda da ciddi problemler yaşanıyor. Yine bu süreçte virüsten dolayı en çok sıcak suya ihtiyaç olduğunu belirtebilirim. Patnos Cezaevi’nde hala soğuk veya ılık suyla duş alıyoruz. Bu sorunların devam ettiğini söyleyebilirim” diye belirtti.  

HASTANEYE GİTMEKTE SIKINTI  

Hasta mahpusları dahi hastaneye götürülme konusunda sorun yaşadığını paylaşan Oruç, şöyle devam etti: “Migren nedeniyle ciddi anlamda sıkıntı yaşadım. Virüs öncesinde revire birkaç kez gidip, hastaneye sevkimi istedim ama bana biraz kalsın acele etme demişlerdi. Şu an sadece bir ilaç kullanıyorum. Kitap okumaktan ve yazı yazmaktan dolayı hem gözlerimde hem de başımda ciddi anlamda ağrılarım oluyor. Bunun için herhangi bir tedavi ya da hastaneye gitme noktasında bir durum söz konusu olmadı. Bu konuda da ciddi anlamda sıkıntı yaşadığımızı belirtebilirim.”

Haber Kaynağı: http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/94905?page=1&key=f91e77101592e007fd29b92da74a8bb4

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 05 Mayıs 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.237 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: