CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“‘Koronavirüs görülen hapishaneler açıklanmalı'”

MED TUHAD-FED Eşbaşkanı Mehmet Temizyüz, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’den koronavirüs tespit edilen hapishaneler ile mahpuslara koronavirüsün kimlerden bulaştığını açıklamasını istedi.

Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) Eşbaşkanı Mehmet Temizyüz, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “4 ayrı ceza infaz kurumunda 120 tutuklu ve hükümlüye Covid-19 tanısı konuldu” açıklamasını ve cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülerin karşı karşıya olduğu koronavirüs tehdidini değerlendirdi. Koronavirüsün görülmesi sonrası mahpusların karşı karşıya kalabilecekleri olası risklere işaret ettiklerini ifade eden Temizyüz, ancak hükümetin koronavirüs salgınına karşı da fırsatçı davrandığını dile getirerek, Ceza İnfaz Yasası’nı fırsatçılığa örnek veriyor.

Hapishanelere yönelik uyarılarının dikkate alınmadığına vurgu yapan Temizyüz, salgının başında yaptığı uyarılara karşı Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün kamuoyuna “önlem aldıklarını” yönelik sürekli açıklamalarda bulunduğunu hatırlatarak, “Adalet Bakanlığı sürekli tedbirler aldığına dair açıklamalar yapıyordu. Fakat mahpus yakınlarından hiçbir tedbirin alınmadığını öğrendik” dedi. Hastalığın baş göstermesiyle mahpusları tek kişilik hücreye almanın tedbir değil “tecrit” olduğunu dile getiren Temizyüz, bu süre içerisinde mahpusların hastaneye götürülmemesinin başka hastalıklara davetiye çıkardığına belirterek, “Koronavirüse ilişkin konuşan tutuklu ve yakınına iletişim cezası veriliyor. Mahpusa değil aileye ceza veriliyor. Bu, ‘ne yapılırsa yapılsın konuşmayacaksınız’ zihniyetini ortaya çıkarıyor. Fakat biz onlar ne yaparsa yapsın konuşacağız, yaptıklarının üzerine gideceğiz” ifadesini kullandı. 

 ‘SAMİMİ BEYANLARDA BULUNSUN’

 Hapishanelerde yaşanan sorunlara değinen Temizyüz, Van Cezaevi’nde koronavirüs sorunlarına ilişkin konuşan tutuklu yakınlarına ve tutuklulara iletişim cezası, Trabzon Beşikdüzü T Tipi Cezaevi’nde tutukluların tedbir adı altında hücrede tutulduğunu, Afyon ve Balıkesir hapishanelerine sevk edilenlerin koğuşların tolu olması nedeniyle hücrelerde tutulduğunu dile getirdi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün hapishanelere yönelik tedbirlerin alındığına ilişkin açıklamalarını eleştiren Temizyüz, mahpusların 25- 30 kişilik koğuşlarda kaldığını belirterek, “Adalet Bakanlığı, hükümet hapishanelere ilişkin yaptıkları açıklamalarda amaç ve pratiklerinden çok uzak. Bu yüzden ikna olmuyoruz. Ne yaparsanız yapın üstüne gideceğiz ve ortaya çıkaracağız. Adalet Bakanı ‘Cezaevlerine maske sorununa çözüm getirerek tedbirleri alıyoruz’ diyor. Fakat mahpuslar ailelerini arayarak kendi paralarıyla dahi alamadıklarını söylüyor. Biz kime inanacağız? Tabiî ki de pratiği, mahpusların beyanlarını esas alacağız. Adalet Bakanlığı ciddi ve objektif bir şekilde samimi beyanlarda bulunsun. Hem Türkiye, Avrupa dünyada BM’ye hasta mahpuslar için başvurular yapıyoruz. Mehmet Emin Özkan 82 yaşında ağır hasta, Ergin Aktaş iki kolu ve Suphi İsmail bir bacağı yok. 60 yaş üstü kontrol altında tutulmalı diye açıklama yapılıyor. Peki hapishanedekiler nasıl kontrol altında tutulacak” diye sordu.

 ‘YÜZLERCE KİŞİ ÖLÜR’ 

Temizyüz, 4 ayrı hapishanede 120 mahpusta koronavirüs tespit edildiğini açıklayan Adalet Bakanı Gül’den koronavirüs tespit edilen hapishaneler ile tutuklu ve hükümlülere koronavirüsün kimlerden bulaştığını açıklamasını istedi. Temizyüz, hangi cezaevinde tanı konulmuşsa ve gardiyan, asker, doktor ve kimden dağılmışsa ortaya çıkarılması gerektiğini vurguladı. Hala virüsün hangi şehirlerde olduğu, kaç kişinin yaşamını yitirdiğinin bilinmediğini söyleyen Temizyüz, “Türkiye hastalığın bittiğini söyleyerek normalleştirmeye çalışıyor. Toplum kabul etse de, tutuklu aileleri kabul etmiyor. En baştan söylediğimiz gibi önlem alınmadığı takdirde bu hastalık cezaevinde yüzlerce kişinin ölümüne sebep olacaktır. Birçok ülkede mahpuslar bırakıldı. Türkiye ise sadece adli mahpusları serbest bıraktı. Alaattin Çakıcı gibi bir insanı MHP’nin isteği doğrultusunda bıraktılar” ifadelerini kullandı. 

TECRİT AĞIRLAŞTIRILIYOR 

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın dikkat çeken Temizyüz, “İmralı’daki tecritte, en başından beri Türkiye politikasına göre hareket ediliyor. Ortadoğu halklarına, demokrasiye atılan adıma karşı yapılan bir tecrittir. Ortadoğu’da yapılan politikaları İmralı’da denemek istiyorlar. Sayın Öcalan her zaman birlikte eşit bir yaşam için topluma, dünyaya mesajlar veriyor. Fakat hükümet savaşta ısrar ettiği için tecridi ağırlaştırıyor. İmralı’da uygulanan politikalar bütün hapishanelere yapılmaya çalışılıyor. Bu yüzden en başta isteğimiz İmralı’daki tecrit kaldırılmalı. 21 yıl sonra telefonla görüşme sağlandı. Bu lütuf değildi. 21 yıldır bu hak verilmemişse Türkiye kendi hukukunu ezmiş, ortadan kaldırmıştır.  Anayasal hakları olan iletişim, aile ve avukat görüşleri yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

Haber kaynağı:

http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/95015?page=1&key=f91e77101592e007fd29b92da74a8bb4

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 05 Mayıs 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.237 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: