CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpusa karantina reva görüldü”

Haftanın üç günü diyalize girmesi gerektiği için salgın riski nedeniyle 1 buçuk aydır hastanenin karantina odasında tutulan ağır hasta mahpus Ali Kurban’ın ailesi, her telefon çaldığında “acaba bir şey mi oldu” diye duydukları korkunun son bulması için, onun ve diğer mahpusların serbest bırakılmasını istedi. Ailesi, Şakran 3 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Ali Kurban’ın (53) sağlık durumunun her geçen gün kötüye gittiği dile getirdi.

1994 yılında henüz Diyarbakır’da tutuklanıp, müebbet hapis cezası verilen Kurban, İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) ağır hasta tutuklular listesinde yer alan isimlerden biri.  26 yıla ulaşan tutukluluğu sürecinde birçok hapishanede kaldıktan sonra 2019 yılında Şakran 3 No’lu T Tipi Cezaevine sevk edilen Kurban, girdiği uzun süreli açlık grevi nedeniyle tüberküloz ve mide ülserine yakalandı. Akciğerlerinin yüzde 48, böbreklerinin yüzde 90 çalışmaması nedeniyle Mersin Üniversitesi Hastanesi’nin yüzde 94 engelli raporu verdiği Kurban’a, haftanın üç günü hastaneye götürülüp diyaliz makinasına bağlanmasına rağmen başvurduğu Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından 2014 yılında “cezaevinde kalabilir” raporu verdi. 

 AİLESİ 2,5 YILDIR ZİYARETİNE GİDEMEDİ

 Hastalıkları ve kötü hapishane koşulları nedeniyle hayatını idame ettirmekte zorlanan Kurban, koronavirüsü salgını başladığı günden bu yana kendisi gibi tedavi gören başka bir tutuklu ile hastanede karantina odasında tutuluyor.  Kurban’ın İstanbul’da yaşayan eşi ve iki çocuğu ise, ekonomik zorlukların yanı sıra salgın önlemleri nedeniyle 2 buçuk yıldır ziyaretine gidemiyor. 

TÜM AİLE CEZALANDIRILIYOR 

İstanbul’dan İzmir’e sevk edilen eşinin yeniden İstanbul’daki hapishanelere nakil edilmesi defalarca dilekçe yazdığını söyleyen Hüsniye Kurban, ancak her defasında bu talebinin reddedildiğini dile getirdi. Eşinin ziyaretine gidemedikleri için hem kendisinin hem de çocuklarının çok üzüldüğünü paylaşan Kurban, “Çocuklarım bu durumdan kötü etkileniyorlar. Normalde bir tutuklunun ailesinin bulunduğu şehirdeki cezaevinde kalma hakkı var ama eşim siyasi nedenlerden dolayı tutuklu olduğu için ona bu hakkı tanımıyorlar. Bu da yeni bir cezalandırma yöntemi oluyor. Eşimi bizden uzak bir yere götürerek hem onu bir kez daha cezalandırmış oluyorlar hem de bizi cezalandırmış oluyorlar” diye konuştu. Hapishanenin kötü koşullarından dolayı eşinin hastalıklarının iyileşmek bir yana sürekli arttığını belirten Kurban, tutulduğu karantina koşullarının eşinin ruhsal halini daha da kötü etkilendiğini aktardı. 

 ‘SÜREKLİ KORKUYLA YAŞIYORUZ’

 İnfaz yasa değişikliğiyle adli mahpusların serbest bırakılırken siyasi mahpusların yasa kapsamı dışında bırakılmasına tepki gösteren Kurban, “İnfaz yasası ile tecavüzcüler, hırsızlar, katiller, mafyalar dışarı çıkarıldı ama siyasileri kapsamadı. Siyasi olunca yasa yok. İçeride binlerce hasta tutuklu var. Sürekli ölüm haberleri geliyor. Yazık günah” ifadelerini kullandı. Her telefon çaldığında acaba bir şey mi oldu diye eşi için korkuya kapıldıklarını anlatan Kurban, “Sürekli korkuyla yaşıyoruz. Elimizden bir şey gelmiyor. Devlet de bir şey yapmıyor. Başkalarına af çıkarıyor ama bizimkilerine karşı bir şey yapmıyor” diyerek eşi ve diğer mahpuslar için bir an önce adım atılmasını istedi.

Haber Kaynağı: http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/95349?page=1&key=f91e77101592e007fd29b92da74a8bb4

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 05 Mayıs 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.202 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: