CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hapishaneler için 3 temel talep”

Hapishanedeki tedbirlerin yetersiz, önlemlerin ise şüpheli olduğunu belirten Covid-19 Bölge Kriz Koordinasyonu, yaşlı ve hasta mahpusların tahliye edilmesi, bir heyetin hapishaneleri dolaşması, bütün hapishanelerde testlerin yapılmasını talep etti.  

Covid-19 Bölge Kriz Koordinasyonu, hapishanede yayılan salgına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül korona virüsü salgınından dört ayrı hapishanede 120 mahpusun etkilendiğini açıklaması ile Konya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz’ın, bir açıklama yaparak Konya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda bir hükümlünün koronavirüs belirtileri göstermesi üzerine bağlantılı koğuşlarda yapılan testlerde 55 mahpusun Kovid-19 testinin pozitif çıktığına dair açıklamaları hatırlatıldı. Bunların işaret fişeği olduğu vurgulanan açıklamada, sadece bir hapishanede yapılan testin sonucunda 55 insanın salgına yakalanmasının sıradan bir durum olmadığı ifade edildi.  “Aile görüşmelerinden alınan bilgilere göre onlarca hapishanede salgın belirtileri var. Binlerce hasta salgın korkusuyla tedavisini ertelemek zorunda kalıyor. Hastalar salgın korkusuyla hastanelere gidemiyor. Bu başlı başına tutsak ve hükümlülerin ölüme terk edilmesidir” diye belirtilen açıklamada, “Salgının temel tedbiri izolasyon ve fiziki mesafe iken cezaevleri kapasitenin 3 katı insanlarla doldurulmuş. Bu insanların çoğunun hukuksuz bir şekilde içerde tutulduğunu tüm kamuoyu biliyor. Suçsuz insanların devletin cezaevlerinde yaşamını yitirmesi devletin sorumluluğundadır. Corona virüsü toplum psikolojisine ayar çekilerek baş edilebilecek bir vaka değildir. Salgın bir gerçekliktir. Bulaştığı zaman da öldürür. Dolayısıyla tedbirler de gerçekçi, acil ve adaletli olmak zorundadır” denildi.  

‘TEDBİRLER YETERSİZ’ 

Tedbirlerin yetersiz, önlemlerin ise şüpheli olduğu vurgulanan açıklamada, şeffaf olmayan yöntemlerle salgına yaklaşılmasının kötü sonuçları doğuracağı uyarısı yapıldı.

  3 TEMEL ADIM

 Tedbirlerin acilen alınması talep edilen açıklamada, hemen atılması talep edilen 3 temel adım şöyle sıralandı: 

 “* Yaşlı ve hasta tutsaklar bir an önce tahliye edilmelidir. Ahlâkî, insani ve hukukî olan da budur. * Bütün cezaevlerinde MED TUHAD-FED, İHD, TBB, TTB’nin de içinde olduğu ve takip edebileceği bir heyetin cezaevlerini dolaşması gerekmektedir. * İstisnasız bütün cezaevinde Corona testleri yapılmalı ve sonuçları kamuoyu ile paylaşılmalıdır.” Açıklamada, Meclis, tüm insan hakları kurum ve kuruluşları, hukuk örgütleri, demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşlarının cezaevlerine bulaşan salgın ile ilgili duyarlı olmaya çağrıldı.

Haber Kaynağı: http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/94944?page=1&key=f91e77101592e007fd29b92da74a8bb4

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 05 Mayıs 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.196 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: