CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“ATK raporlarına rağmen hasta mahpuslar bırakılmıyor”

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, ATK tarafından “Cezaevinde kalamaz” raporu verilen ancak serbest bırakılmayan 14 hasta mahpusun sağlık durumuna dikkati çekerek, serbest bırakılmaları için çağrı yaptı. 

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta mahpusların durumuna dikkati çekmek amacıyla İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Eylemin 295’inci haftasında farklı hapishanelerde tutulan ağır hasta 14 mahpusun sağlık durumlarına dikkati çekildi. Koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında kitlesel katılımın olmadığı açıklamayı İHD Merkezi Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen okudu. Cezaevlerinin koronavirüs salgınına karşı en büyük risk grubu olan alanların başında geldiğini belirten Çevirmen, “Cezaevlerindeki mahpuslara yönelik gerekli önlemler noktasında eksik kalınmıştır. Bakanlığının en son açıklamasında 4 ayrı cezaevinde 120 mahpusa koronavirüs teşhisi konulduğu ifade edilmiştir” diye konuştu. Çevirmen, Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından “cezaevinde kalamaz” raporu verilen ancak serbest bırakılmayan 14 hasta mahpus ile ilgili şu bilgileri paylaştı:

 * Ahmet Sılık; 75 Yaşında, kısmi felç geçirmiş, konuşmada zorlanmakta ve sağ tarafı tutmaz halde, bacağını sürükleyerek, duvarlara tutunarak yürüyebiliyor. Ayrıca yüksek tansiyon, prostat hastalığı var. Beynine giden 3 damarı tıkalıdır.

 * Deniz Yıldırım; kolon kanseri, kemoterapi görüyor, 5 yıldır tutuklu olarak yargılanmaktadır. Tek başına kalamayacak durumda olmasına rağmen tekli yerde tutuluyor. 

* İsmail Yılmaz; 66 yaşında, Kalp rahatsızlığı, prostat, görme bozukluğu, yüksek tansiyon gibi hastalıkları bulunuyor. 28 Nisan Salı günü sabah saatlerinde beyin damarlarında çatlama ve kanama teşhisiyle hastaneye kaldırıldığı ve ameliyata alındığı bilgisine ulaşılmıştır. 

* Sabri Kaya; kalbi yüzde 25 oranında çalışıyor, iki kez kalp ameliyatı geçirmiştir, protez kalp kapakçığı takılıdır. Kalp yetmezliği ve ritim bozukluğu, şeker hastalığı, midede gastritten ve ülserden kaynaklanan yaralar, astım, bronşit, kolesterol, tansiyon, kemik erimesi ve alzheimer gibi rahatsızlıkları da mevcut. 25 Mart’tan bu yana 3 defa değişik tarihlerde hastaneye kaldırılmış, yoğun bakımda tutulmuş ve tekrar hapishaneye götürülmüştür. 

YAŞAMINI TEK BAŞINA DEVAM ETTİREMİYOR 

* Medeni Tarlan; kolon kanseri ameliyatı oldu ve kemoterapi ve ışın tedavisi devam etmektedir. Ağır ameliyatından ve bacağındaki damar tıkanıklığından dolayı yaşamını tek başına devam ettirememektedir. 

* Dicle Bozan; bir bacağı kesik ve protez kullanıyor. Karın bölgesinde parçalanma var, bağırsakları dışarıda, kolostomi torbası takılı. Migren atakları ve epilepsi hastalığından ötürü sürekli bayılmalar yaşıyor.

 * Hasan Alkış; açık kalp ameliyatı olmuş ancak kalp yetmezliği sorunu devam etmektedir. Hipertansiyon ve Behçet Hastasıdır; eklemlerine, sol gözüne ve damarlarına atıp tahribat yaratmıştır. İki ayrı zamanda felç geçirmiştir. Sürekli gözleri enfeksiyon kapıyor. Yüzde 43 engelli raporu var. Sürekli olarak ramotoloji bölümünde takip edilmesi gerekmektedir.

 * Ergin Aktaş; iki eli yok ve verem hastası. * Abdullah Turan; boynundan aşağısı felç.

 * Serdal Yıldırım; yüzde 98 engelli.

Her üçünün de ATK tarafından verilmiş olan cezaevinde kalamaz raporu var. 

* İdris Başaran; üç kez kalp krizi geçirmiştir. Kronik bronşit, astım, epilepsi, panik atak, gastrit, boyun ve bel fıtığı hastalıkları bulunmaktadır. Mide kanaması geçirmiş. FMF hastalığı var. Ritim bozukluğu ve kalp kapakçığında gevşeme var. Bağırsak ve guatrdan ameliyat olmuş, daha önce 2 kere mide kanaması geçirmiştir. 2006 yılında kısmi felç geçirmiş, güç kaybı sürüyor. 

TEK BAŞINA KALAMAZ RAPORU VAR 

* Kazım Avcı; 65 yaşında, kalp ve şeker hastası. Yüzde 68 engelli, sol bacağı tamamen protez, omurlarında fıtıktan kaynaklı 2 kez ameliyat geçirmiş, 3’üncü Ameliyat riskten kaynaklı yapılmıyor. Prostat, hipertansiyon, kalp, diabet, osteoporoz rahatsızlıkları var. Tek başına kalamaz raporu var. 

* Mehmet Emin Özkan; 78 yaşında, demans, troit, kalp yetmezliği var. 2015 yılında kalp krizi geçirmiştir. İhtiyaçlarını tek başına karşılayamıyor. 23 yıldır cezaevinde bulunmaktadır. Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi yüzde 87 vücut fonksiyon kaybı bulunduğu ve cezaevinde kalamaz raporu verilmiştir.

 * Sıddık Güler; 80 yaşında, yaşa bağlı hastalıkları vardır. Kalp rahatsızlığı, hipertansiyon, iltihaplı eklem romatizması ve son zamanlarda artan diz ağrıları ve morluklar gibi rahatsızlıkları var. Tek başına yaşamını devam ettiremiyor.” 

AYRIMCILIK YAPILDI 

Çevirmen devamında şunları ifade etti: “Bu ağır hasta mahpusların durumları yalnızca çok küçük bir kısmını göstermektedir. Yüzlerce bu şekilde mahpus hapishanelerde yaşam mücadelesi veriyor. Yeni infaz yasası ile Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kapsamında bahsi geçen hastalar gibi yüzlerce mahpus ayrımcılık yapılarak kapsam dışı bırakılmıştır.”

Haber Kaynağı :http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/95281?page=1&key=f91e77101592e007fd29b92da74a8bb4

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 05 Mayıs 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.237 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: