CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“MS hastası mahpus yatağa bağlı yaşıyor”

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, Aydın Söke Hapishanesi’nde olan MS ve yüzde 40 engelli hasta mahpus Yusuf Öğmen’in durumuna dikkati çekti.Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta mahpusların durumuna dikkati çekmek amacıyla İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi.

Eylemin 294’üncü haftasında Aydın Söke Açık Cezaevi’nde bulunan hasta mahpus Yusuf Öğmen’in durumuna dikkati çekti. Koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında kitlesel katılımın olmadığı açıklamayı İHD üyesi Avni Kalkan okudu. Kalkan, hasta mahpus Öğmen’in 5 yıldır MS hastası (bağışıklık sisteminde oluşan bozulmadan dolayı beyin ve omurilikte plaklar oluşması) ve yüzde 40 engelli olduğunu belirterek, “Cezaevine girmeden önce duvar destekli de olsa adım atabilen Yusuf Öğmen’in hastalığı içeride kaldığı sürede çok ilerlemiş; iki ayağı da işlevsizleşmiş, neredeyse hiç hareket edemeyecek, kimseyi tanıyamayacak, yataktan desteksiz kalkamayacak duruma kadar gelmiştir” dedi. 

İHTİYACINI KARŞILAYAMIYOR 

Öğmen’in kapalı hapishaneden kısa bir süre önce açık hapishaneye geçtiğini, konuşma bozukluklarının yanı sıra hafif görme kayıpları gibi rahatsızlıklarının olduğunu kaydeden Kalkan,“ Kapalı cezaevinde yanında kalanların yardımıyla yaşamaya çalışan ancak şu anda açık cezaevinde kalanların çalışmaya gitmesiyle birlikte yalnız başına kalan hastanın bakımını yapacak kimse bulunmamakta, en basit ihtiyaçlarını bile karşılayamamaktadır. Yemek getiren, hava almasını sağlayan, kıyafetlerini yıkayan, onu televizyon odasına götüren kimse kalmadığında herkesin geleceği zamana kadar yatağa bağlı olarak tek başına kalmaktadır” diye belirtti. 

‘ACİL TAHLİYE EDİLMELİ’

 Öğmen’in daha önce iki haftada bir ve ayda bir yapılan kontrollerinin yapılmadığını aktaran Kalkan, Öğmen’in Hepatit B ilaçlarını da alamadığını vurguladı. Öğmen’in salgınla birlikte risk grubunda bulunduğunu vurgulayan Kalkan, şöyle devam etti: “Şu anda dahi kaslarda güçsüzlük, kısmi felç, dengede duramama, konuşma ve görme bozuklukları yaşayan mahpusun cezaevinde kalabilmesi mümkün değildir. Kendisine uygun beslenme programları ve egzersizlere, eksiksiz tedavileri ve hastalığın daha fazla ilerlememesi uygun olan koşullara kavuşması gerekmektedir.” Kalkan, mahpus Öğmen’in biran önce tahliye edilmesi talebinde bulundu.

Haber Kaynağı : http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/94479?page=6&key=9ef807d0760fe063e54c075a67838a5d?page=1&key=9ef807d0760fe063e54c075a67838a5d

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 27 Nisan 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.504 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: