CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpusların tedavilerinin aksatılmaması gerekir”

İHD İzmir Şubesi, hasta mahpus M. Şirin Gümüş ve Çaçan Topçu’nun sağlık durumuna dikkat çekerek, hasta mahpusların tedavilerinin aksatılmaması gerektiğini söyledi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi Hapishaneler Komisyonu, “Hasta tutuklulara özgürlük” sloganıyla her hafta Sümerbank önünde yaptıkları basın açıklamasını koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle internet üzerinden gerçekleştirdi.

Bu haftaki basın metnini İHD Şube Başkanı avukat  Zafer İncin okudu. İHD verilerine göre hapishanelerde 578’i ağır olmak üzere bin 535 hasta mahpusun bulunduğunu hatırlatan İncin, mahpusların hastalıklarından kaynaklı sıkıntılar yaşadığını ve salgın nedeniyle bu sıkıntıların daha da arttığını söyledi. Hapishanede mahpuslar için hijyen koşulları sağlanamadığını dile getiren İncin, kısıtlı verilen dezenfektan malzemelerinin kalabalık bir ortama yetmediğini belirtti.

‘SAĞLIK SORUNLARI AĞIRLAŞMAKTA’

Şakran 3 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde C-8 koğuşunda bulunan M. Şirin Gümüş ve Çaçan Topçu’nun 30 Mart tarihinde derneklerine mektup gönderdiklerini aktaran İncin, Gümüş ve Topçu’nun 8 kişilik koğuşlarında 16 kişi kaldıklarını söyledi. İncin, mahpusların sağlık durumuna dikkat çekerek, şunları dile getirdi: “M. Şirin Gümüş 28 yıldır hapishanede kalıyor. 55 yaşında olan Gümüş, 2 çocuğu ve 3 torunu vardır. Gümüş’ün astım, üst solunum yollarından kaynaklı olarak rahat nefes alamamaya bağlı uyuyamama, reflü, bağırsak ve sindirim bozukluğu; bel fıtığı ve eklem ağrıları, göz ve diş hastalıkları vardır. Ayrıca alerjik rinit rahatsızlığı da bulunmaktadır. Yetersiz ve kalitesiz beslenmeden kaynaklı anemi ve vitaminsizlik bu sağlık sorunlarını ağırlaştırmaktadır. Çaçan Topçu ise 60 yaşında ve  27 yıldır Hapishanede kalıyor. Yüksek tansiyon, kalp yetmezliği, astım, faranjit, mide ve sindirim sorunları olmak üzere birçok rahatsızlığı bulunmaktadır.”

‘HASTA MAHPUSLARA ÖZGÜRLÜK’

Hasta mahpusların, özel bakımı ve tedavisi yapılması gereken kişiler olduğunun altını çizen İncin, koronavirüs salgını kapsamında risk grubunda yer aldıklarını belirtti. İnsan hakları savunucuları olarak yetkililere uyarıda bulunduklarını dile getiren İncin, “Cezaevlerinde Kovid-19’a yakalanmış tutukluların, doktorların ve cezaevi elemanlarının tespit edildiği bu günlerde, tutukluların ve özellikle hasta tutukluların testlerinin acilen yapılması ve tedavilerinin aksatılmaması gerekmektedir. Hasta tutuklulara özgürlük” dedi. 

Haber Kaynağı : http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/94519?page=5&key=9ef807d0760fe063e54c075a67838a5d?page=1&key=9ef807d0760fe063e54c075a67838a5d

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 27 Nisan 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.504 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: