CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Yılmaz: Bu son görüşmemiz olabilir”

Van T Tipi Cezaevi’nde olan hasta mahpus Ayhan Yılmaz, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde, “Koşullar çok kötü, tedavi imkanları kısıtlı. Kovid-19 hastalığını unuttuk, kronik hastalığa yenik düşebiliriz. Bu son görüşmemiz olabilir” dedi.  

Van T Tipi Hapishane’nde iki yılı aşkın bir süredir mahpus olan Ayhan Yılmaz, kendisinin ve arkadaşlarının durumuna dikkati çekti. Nefes darlığı ve uyku apnesi hastası olan Yılmaz’ın telefonla konuşurken nefes almakta güçlük çektiğini ve çok kötü öksürdüğünü ifade eden Yılmaz’ın babası İbrahim Yılmaz, “Oğlumla bu sabah telefonla konuştum. Hapishanede olan diğer hasta mahpusların olduğu gibi onunda sağlık durumu kritik aşamada. Salgınla birlikte tedavilerinin zamanında ve yeterli düzeyde yapılmadığını, bu nedenle sağlık sorunlarının her geçen gün arttığını söyledi” dedi.  

‘NEFES ALMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUM’ 

Oğlunun sabah yaptığı telefon konuşmasında nefes almakta güçlük yaşadığını ve sürekli öksürdüğünü dile getiren Yılmaz, “Ayhan uzun süredir nefes darlığı ve uyku apnesi hastası. Daha önce hapishanedeki doktorlar bir takım tedavilerin uygulanması gerektiğini kendisine belirtmişlerdi. Fakat buna rağmen tedavisi yapılmadı. Bu gün yaptığımız telefon görüşmesinde konuşmakta zorluk çekiyordu. Sürekli öksürüyor aynı zamanda nefes alamadığı anlaşılıyordu. Kendisi de durumunun iyi olmadığını her şeye hazırlıklı olmamız gerektiğini, belki de bundan sonra görüşemeyeceğimizi ifade etti” diye konuştu. 

 ‘TOPLU MEZARLARA DÖNÜŞECEK’ 

Yaptığı telefon görüşmesinde oğlunun kaldığı hapishanede hak ihlallerinin her geçen gün arttığını, koşulların hijyenden uzak olduğunu aktaran Yılmaz, “Maalesef Türkiye’deki hukuk koşullarının son infaz düzenlemesiyle nasıl bir aşamada olduğuna tanık olduk. Bu bir nevi işkence biçimidir. Hasta mahpuslar tedavi edilmediği gibi açık bir şekilde ölüme terk edilmektedirler. Ben bir mahpus yakını olarak buradan dünyada ve Türkiye’de aktif olan STK’lara sesleniyorum. Geç olmadan herkes vicdanına kulak vermelidir. Aksine hapishaneler toplu mezarlara dönüşecektir. Bunun başkada açıklaması yok” dedi.

Haber Kaynağı : http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/94476?page=6&key=9ef807d0760fe063e54c075a67838a5d?page=1&key=9ef807d0760fe063e54c075a67838a5d

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 27 Nisan 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.246 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: