CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta Mahpus Deniz Yıldırım Hayati Riski Olmasına Rağmen Hapishanede “

Elazığ Cezaevi’nde ameliyat olan, bağırsakları dışarda tek kişilik odada tutulan ağır hasta mahpus Deniz Yıldırım’ın serbest bırakılması amacıyla ailesi tarafından imza kampanyası başlatıldı. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hozat İlçe Örgütü Eşbaşkanı Deniz Yıldırım (48), 5 yıldır Elazığ Yüksek Güvenlikli Hapishane’de tutuluyor. Geçtiğimiz aylarda kolon kanserine yakalanan Yıldırım, ameliyat geçirip iyileşme süreci kapsamında bağırsakları dışarıda hapishanede koşullarında yaşam mücadelesi veriyor. Bu süreçte kemoterapi tedavisi gören Yıldırım, tek başına hayatını idame ettirememesine rağmen şu an bir odada yalnız başına kalıyor. Yıldırım’ın hayati risk taşımasına rağmen tahliye başvurularına olumlu yanıt verilmiyor. Yıldırım’ın durumuna dikkat çekmek amacıyla ailesi tarafından “www.change.org” üzerinden imza kampanyası başlatıldı. Deniz Yıldırım’ın kızı Asmin Yıldırım, babasının hapishane koşullarında değil dışarıda tedavi edilmesi gerektiğini söyledi.

 TEK BAŞINA ODADA  

Sağlık çalışanı olduğunu ve cerrahi işlemlerin ardından hasta kim olursa olsun tedavi sürecine dikkat edilmesi gerektiğini belirten Yıldırım, hastanın hapishaneye götürülmesinin yanlış olduğunu söyledi. Hastanın hastanede kalmasının daha doğru olacağını dile getiren Yıldırım, babasının çok zayıfladığını ifade etti. Bu süreçte babasının ailesi veya bir sağlık çalışanından destek alması gerektiğini söyleyen Yıldırım, “Babam bu süreçte tek bir odada tutuluyor. Sebebi kemoterapi için hastaneye götürülmesi olarak gösteriliyor. Taşıyıcı grubuna girebilir diye. Tabi ki anlıyoruz, diğer mahkumları elbette düşünüyoruz. Fakat babam çok büyük risk grubunda. Hasta haliyle tek başına bir odaya alınması çok yanlış. Alınan önlemler hapishaneler için yeterli değil” dedi.

 ‘BÜYÜK KAYIPLAR VEREBİLİRİZ’

 İnfaz yasasının adaletsiz bir şekilde uygulandığını dile getiren Yıldırım, “En azından hasta mahpuslar bu süreçte ev hapsine çıkarılır diye düşünüyorduk. İlerleyen zamanlarda ciddi önlemler alınmazsa büyük kayıplar verebiliriz. Bunu söylemek acı ama gerçek. Bizler artık ailelerimizin çıkması derdini bırakıp sağlığına yoğunlaşmış durumdayız. Önerilerimiz bu yöndedir” şeklinde konuştu. 

BİNLERCE MAHPUS VAR 

Hukukçu arkadaşlarının tavsiyesi ve desteğiyle bir imza kampanyası başlattığını söyleyen Yıldırım, imza kampanyasını yaptığı sayfanın uluslararası bir platform (cihange.org) olduğunu belirtti. İki gün içinde imza kampanyasının büyük bir ilgi gördüğünü dile getiren Yıldırım, “Bizler daha büyük platformlarla, daha büyük çalışmalarımız olacak bunun için destek alıyorum. Son olarak bizler bu imza kampanyasını halkımıza sunuyoruz. Sadece babam değil binlerce bu durumda olan mahkum var. Bizler adaletten yanayız. Tek talebimiz siyasi mahkumların yasalar önünde eşit tutulmasıdır” diye konuştu. Deniz Yıldırım’a ilişkin başlatılan imza kampanyasına şu linkten ulaşılabilir.

Haber Kaynağı: http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/94559?page=3&key=9ef807d0760fe063e54c075a67838a5d?page=1&key=9ef807d0760fe063e54c075a67838a5d

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 27 Nisan 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.522 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: