CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Kalp hastası Ebedin Abi’nin sağlık sorunları ağırlaştı”

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 293’üncü haftasında Kayseri Bünyan 2 Nolu T Tipi Hapishanesi’nde kalan hasta mahpus Ebedin Abi’nin durumuna dikkati çekerek, Abi’nin riskli ve ani müdahale gerektiren hastalıkları olduğu hatırlatıldı.  

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi eylemlerinin 293’üncü haftasında gönderdikleri videolu açıklama ile hasta mahpusların durumuna dikkati çekti. İnisiyatif adına yapılan videolu mesajda konuşan İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Nuray Çevirmen, bu hafta Kayseri Bünyan 2 Nolu T Tipi Hapishanesi’nde kalan hasta mahpus Ebedin Abi’nin durumuna vurgu yaptı.  Çevirmen, yeni infaz düzenlemesi kanunu ile siyasi hasta mahpusların kapsam dışı bırakıldığına dikkat çekerek, hasta mahpusların ölüme terk edildiğini ve bunun anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu söyledi.  Kayseri Bünyan 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan hasta mahpus Ebedin Abi’nin kalp hastası olduğunu ve kalbindeki 5 damarda tıkanıklık olduğunu söyleyen Çevirmen, bu tıkanma oranının 2 yıl önce yüzde 64 olduğunu vurguladı. Abi’nin kalbine stent takıldığını aktaran Çevirmen, “Abi yakın zamanda tekrar anjiyo olmuş ve anjiyo yapılan yerde bir şişkinlik kalmış ve yaklaşık bir aydır ağrıların devam ettiğini iletmiştir. Tip 2 şeker (diyabet) hastasıdır ve zamanında kontrollere götürülmediği için kontrol altına alınamamaktadır ve artık insülin kullanmak durumunda kalmıştır” dedi.

DİYET YEMEKLERİ VERİLMİYOR 

Hastalıkları nedeniyle diyet yemeği ile beslenmek zorunda olan Abi’nin ihtiyaçlarının karşılanmadığına dikkati çeken Çevirmen, “Tek menü olduğu için kendi beslenmesine uygun yemeğe ulaşabilme imkanından da yoksundur. Son dönemlerde kullandığı şeker ilaçları yerine doktora gittiğinde farklı ilaçlar yazılmaya başlanmıştır. 2016 yılında apandist ameliyatı, 2017 yılında da fıtık ameliyatı olmuştur. Kendisi ayrıca yüksek tansiyon hastasıdır. Bu hastalıklardan kaynaklı sürekli ilaç kullanmak zorundadır. Hastalıkları riskli ve ani müdahale gerektiren hastalıklardır” diye konuştu.  

SAĞLIK SORUNLARI AĞIRLAŞTI 

Çevirmen, Abi’nin 2016 yılında Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesinde akciğerinde 14 mm nodül tespit edildiğini fakat Kayseri’ye sevk edildikten sonra orada gitmiş olduğu Göğüs hastalıkları Hastanesinde ise “akciğerlerinde bir sorun yok” denilerek, hapishaneye geri gönderildiğini aktardı. Çevirmen, Abi’nin bu rahatsızlığı içinde bir tedavi uygulanmadığını belirterek, şunları söyledi: “Bir hastanenin tespit ettiğini bir başka hastane ‘yok’ diyerek teşhis koymuyor. Son yolladığı mektubunda sağlık sorunlarının iyice ağırlaştığını belirtmiştir. İnsiyatif olarak, hapishanede bulunan hasta mahpusların salgından korunmasını, hasta mahpusların acil olarak tahliye edilmesini, hapishanelerde gerekli olan tüm tedbirlerin alınmasını ve alınan önlemler konusunda yetkililerin şeffaf olmasını talep ediyoruz.”

Haber Kaynağı :http://mezopotamyaajansi22.com/tum-haberler/content/view/93666?fbclid=IwAR2WJ3nrs8i_de2k2Po9CiG3YfWNAPAN9of2tIeYXJl1uBUTJc9o3B6jpGA

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 21 Nisan 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.317 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: