CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hapishanede tehdit: Dua edin sosyal mesafe var”

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde gardiyanların mahpusları, “Siz dua edin sosyal mesafe kuralı var” diyerek tehdit ettiği belirtilirken, Elazığ’da ise bir mahpusun karantinada olduğu iddia edildi. Siyasi mahpusların kapsam dışında bırakılıp, “örtülü af” olarak tanımlanan ceza infaz düzenlemesinin AKP ve MHP oylarıyla kabul edilmesiyle adli mahpuslar hapishanelerden salınmaya başlandı. Yakınlarının hapishanede ölüme terk edildiğini söyleyen mahpus aileleri ise, hapishanelerde hak ihlallerinin arttığını söyledi.  Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde mahpus bulunan Tufan İlbaş’ın kardeşi Evin İlbaş, Çarşamba günü telefon görüşmesi gerçekleştirdikleri ağabeyinin salgınla birlikte idarenin keyfi uygulamalarının arttığını söylediğini aktardı. İlbaş, ağabeyinin hapishanedeki duruma dair “Salgın bahane edilerek, üzerimizdeki tecrit ağırlaştırılmış durumda. Kitap, defter, kalem ve kitap gibi kırtasiye ihtiyaçlarımız karşılanmıyor. İdare salgından sonra koğuş aramalarını sıklaştırmış durumda. Koğuş aramalarında gardiyanlar, sebepsiz yere hakaretlerde bulunuyor. Yaşananlara ilişkin hapishane idaresine verdiğimiz dilekçelere geri dönüş yapılmıyor’ dediğini ifade etti.

  GARDİYANLAR TEHDİT ETTİ 

İlbaş, ağabeyinin bu duruma tepki göstermesi üzerine ise gardiyanlar tarafından ‘Siz dua edin sosyal mesafe kuralı var. Yoksa size neler yapacağımızı biliyorduk’ denilerek tehdit edildiğini dile getirdi. 

 HAFTADA BİR MASKE

 İlbaş, “Keyfi aramalar sonucunda abim ve mahpuslar salgınla karşı karşıya bırakılıyor.  Ayrıca, bir maske verip ‘bir hafta kullanacaksınız’ diyorlarmış. Bu durumu kesinlikte kabul etmeyeceğiz. Ağabeyim ölüme terk edilmişken, çıkartılan ve hukuksuz olan yasa düzenlemesini de asla kabul etmiyoruz. Talebimiz yasa düzenlemesinin genişlemesidir. Yetkililer bu konuda acilen bir şey yapmalı” dedi.

 KENDİLERİNİ NASIL KORUYACAKLAR? Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Birdal Abay ise, yine telefonla görüştüğü kardeşi Gülten Abay’a koşullarının salgınla birlikte daha da zorlaştığını anlattı. Ağabeyinin görüşmelerinde kendilerine temizlik malzemesini verilmediğini aktardığını söyleyen Abay, “Dört duvar arasında kendilerini bu salgına karşı nasıl koruyacaklar? Adalet Bakanlığı mahpusların ihtiyaçları kapıda karşılanıyor demişti. Böyle bir durum söz konusu değil” diyerek tepki gösterdi.

 BİR MAHPUS KARANTİNADA Gardiyanların maskesiz ve eldivensiz koğuşlarda sayım ve arama yapıldığını belirten Abay, şunları dile getirdi: “Bu tür keyfi uygulamalar, tutuklular için zulme dönmüş durumda. Yan koğuşunda kalan Tarık adında bir tutuklunun salgın belirtileri gösterdiğinden dolayı hastaneye kaldırılmış. Hastaneden dönen Tarık adındaki tutuklu cezaevinde karantinaya alınmış durumda. Salgından dolayı sağlıklarından oldukça endişeliyiz. Salgının hızla yayıldığı böylesi bir süreçte çıkarılan infaz yasasından faydalanmandılar. İnfaz yasasıyla kendi çetelerini bıraktılar, Kürtleri ise ölüme terk ettiler.”  Mahpus yakınlarının bu aktarımları üzerine telefonlar ulaştığımız Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Hapishane görevlileri, temizlik ve hijyen uygulamalarının çok ciddi bir biçimde yapıldığını, mahpuslara yönelik tehdit iddialarının da doğru olmadığını savundu. Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi görevlileri ise, kurumda testi pozitif çıkan kimsenin bulunmadığını ifade ederek, iddiaları reddetti.

Haber Kaynağı :http://mezopotamyaajansi22.com/tum-haberler/content/view/93625?fbclid=IwAR0tEbkiC0KShYyB0hcmHoN7o7riFCmmT9w5CuU8l_3hXE5q7SQNnXMz6Z0

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 21 Nisan 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.317 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: