CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hapishanede Maske 7 TL’ye Satılıyor”

Şakran Hapishanesi’nden tahliye olan Meliha Kayacı, salgın nedeniyle ücretsiz dağıtılan maskenin 7 TL’ye satıldığını, karantina koğuşu için diğer koğuşların birleştirildiğini ve kanser hastasının tedavi edilmediğini söyledi.

İzmir’de 8 Şubat 2012 tarihinde “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanan ve 12 Nisan’da tahliye edilen Meliha Kayacı, kaldığı Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki koşulları ve yaşanan hak ihlallerini anlattı. Şakran’da koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı önlemlerin alınmadığını belirten Kayacı, hapishane yönetimi tarafından haftada bir defa koğuşların dezenfekte edildiğini söyledi. Hapishanelerde tecridin uygulandığını vurgulayan Kayacı, “Mektuplarımız bize verilmiyor. Kütüphanede ve depoda bulunan kitaplarımızı personel kendini izole ediyor ve personel yetersizliğinden dolayı vermediklerini söylediler” diye belirtti.

Ruken Demir’in Mezopotamya Ajansı’nda yer aşan haberine göre, manav ve kantinden ürünleri sınırlı olarak alabildiklerini vurgulayan Kayacı, mecburi olarak fahiş fiyatlara alışveriş yaptıklarını söyledi. Kantin fiyatlarının her hafta artığının altını çizen Kayacı, “Limon kilosu 10 TL, sarımsağın 250 gramı 25 TL’den satılıyor. Bu da hapishanede bulunan mahpusların alım gücünü düşürmeye yönelik bir politikadır. Sıcak su saatlerinde ise değişik tarihlerde değişik tarihlerde yazdığımız dilekçeler sonucunda sıcak su akşam 18.30 ve 23.00 saatleri arasında veriliyor. Fakat aynı saatlerde bütün hapishaneye sıcak su verildiği için çok az su akmasına neden oluyor” diye ifade etti.  

HASTALIK BULAŞMA RİSKİ VAR

Şakran T Tipi Hapishanesine bakan doktorun aynı olduğunu belirten Kayacı, “Doktorun virüse yakalandığı iddia ediliyor. Oysa bu doktor bizim koğuşta bulunan iki küçük çocuğu muayene etti. Bize herhangi bir test yapılmadı. Geçen 2 hafta da birçok arkadaşımızda halsizlik, mide bulantıları, vücudun beli kısımlarında ağırılar, boğaz ağırılar ve sürekli ağızlarda yaralar çıkmaları gibi sağlık sorunlar yaşandı. O yüzden hızlı bir şekilde test yapılması gerekir. Ki bu hapishanelerde uzun yıllar kalan birçok mahpusun kronik hastalıkları var” dedi.  

YEMEKLER SALÇA VE YAĞDAN İBARET

Hapishanede dağıtılan yemeklerin sağlıksız olduğunun altını çizen Kayacı, virüse karşı bağışıklığı güçlendirecek yemeklerin verilmediğini aktardı. Yemek dağıtan personellerin bazen ellerinde eldiven ve ya yüzlerinde maskelerinin olmadığını vurgulayan Kayacı, “Yemeklerin içeriği bol salça ve yağ bulunuyor. Virüs ortamında mahpusların güçlü bir kahvaltı yapması gerekirken bize piknik diye tabir ettiğimiz küçük kutularda kahvaltılar veriliyor” dedi. 

KANSER HASTASI TEDAVİ EDİLMİYOR

Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan siyasi koğuşta 3 çocuğun olduğunu belirten Kayacı, bu çocukların hapishane ortamında hızlı virüs kapabileceğini söyledi. Hapishanede bulunan ağır hasta mahpus kanser hastası Fatma Özbay’ında tedavisinin yapılmadığını aktaran Kayacı, “Bu dönemde hastaneye götürülmüyor. Kendisi Meme kanseri ve bir memesi alındı. Diğer memesinde kitle var. Diğer memesindeki kitlenin kanser hücresi mi değil mi onun tespiti yapılmadı. Eğer kanser hücresiyse bu kadın gerçekten ölüme terk edildi. Belki de hızlı bir müdahale ile çözülecek meselenin şuan Fatma arkadaşın yaşamına mal olabilecek bir durumda” diye belirtti. Hapishanede siyasi mahpusların 4 koğuşu bulunduğunu hatırlatan Kayacı, idarenin bir koğuşu “Karantina odası” yapacaklarını söyleyerek boşalttığını söylediğini aktardı. Koğuşlarda 18 kişinin kaldığını belirten Kayacı, “4’üncü koğuşa dışarıdan gelen mahpuslar 14 gün boyunca kalacak ve mazgaldan ateş ölçümü yapılacak” diye kaydetti. 

250 MİLİGRAMLA HİJYEN!

18 kişinin kaldığı koğuşa temizlik malzemesi olarak haftada bir defa 250 miligram çamaşır suyu verdiğini ifade eden Kayacı, virüse karşı kendi önlemlerini kendileri aldığını söyledi. Adalet Bakanlığı’nın hapishanelerde önlemlerin alındığı sözlerinin gerçeği yansıtmadığını dile getiren Kayacı, infaz düzenlemesiyle de siyasi ve hasta mahpusların ölüme terk edildiğini ifade etti.  

MASKE ÜCRETLİ SATILIYOR

Koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında dışarıda ücretsiz dağıtılan maskelerin hapishanelerde 7 TL satıldığının altını çizen Kayacı, şunları söyledi: “Biz cezaevi yetililerine ısrarla ücretsiz dağıtıldığını söyledik. Adalet Bakanlığı’na ve PTT Şube Müdürlüklerine dilekçe yazdık ama onun sonuçlarını alamadık. Ben tahliye olunca sadece bir maske ve bir eldiven verdiler ve bunu da dilekçe yazdırarak verdiler. Birde çıkarken de işte ateşimi ölçütüler ve benden koronavirüsün herhangi bir belirtisini taşımıyorum ibareli bir belge imzalatmaya çalıştılar. İtiraz ettiğimde de işte şuan için size test yapma olanağımız yok.” 

Haber Kaynağı:https://artigercek.com/haberler/disarida-ucretsiz-olan-maske-cezaevinde-7-tl-ye-satiliyor?fbclid=IwAR3zWhtPMhWVPRoTQZD-RDKzLUnzEf8BjjDOBmlah8ubSW3aYU6z1Pa5sZM

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 15 Nisan 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.196 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: