CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Salgında Temizlik Malzemelerine El Konuldu

img

DAİŞ yanlısı kişilerin saldırısı sonucu ağabeyini kaybeden ve kendisi de belden aşağısı felç bırakılan Mehmet Emin Gezer, yıllardır hapishanede bulunan 2 kardeşinin de salgın riski altında olduğuna işaret ederek, infaz düzenlemesi için “Altından kalkamazsınız” uyarısında bulundu. Adalet Komisyonu’ndan geçen “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” üzerinde görüşmeler, Meclis’te sürüyor. Bu hafta boyunca görüşülmesi beklenilen düzenlemeyle siyasi tutukluların kapsam dışı bırakılması hedeflenirken, buna karşı ailelerin tepkileri sürüyor.

AİLENİN 2 ÇOCUĞU MAHPUS

Bu ailelerden biri de Mardin’in Dargeçit ilçesine bağlı Kılavuz (Xelîla) Mahallesi’nde yaşayan Gezer ailesi. Gezer ailesi fertlerinden olan 1 çocuk babası Bilal Gezer, 2014 yılında DAİŞ’in Kobanê’ye dönük saldırıları sonrası başlayan 6-8 Ekim eylemleri sırasında DAİŞ yanlısı kişiler tarafından açılan ateş sonucu hayatını kaybetti. Aynı eylemler sırasında ailenin bir diğer çocuğu Mehmet Emin Gezer ise, uğradığı saldırı sonucu ağır yaralandı ve belden aşağısı felç kaldı. Her iki saldırıya dair başlatılan soruşturmalarda bugüne kadar bir arpa boyu yol kat edilmezken, Gezer ailesinin evine bugüne kadar defalarca baskın düzenlendi. Ailenin 9 ferdi hakkında soruşturma açıldı. Aile fertlerinden Garibe 4, Haşim ise 3 yıl önce tutuklandı.

AĞIR ASTIM VE MİGREN HASTASI

27 yaşındaki Garibe Gezer, 3 Mart 2016 tarihinde Kütahya’da okuyan kardeşinin yanına gittiği sırada hakkında açılan bir soruşturma kapsamında gözaltına alınarak tutuklandı. Garibe, 2015 yılında Dargeçit’te uygulanan sokağa çıkma yasağı dönemindeki kimi olaylar gerekçe gösterilerek, “Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak” ve “Örgüt üyesi olmak” gibi iddialarla ağırlaştırılmış müebbet ve 21 yıl hapis cezasına çarptırıldı. O dönem Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İlçe yöneticili yapan Garibe hakkında verilen ceza dosyası halen istinaf mahkemesinde bekliyor. Tutuklandıktan sonra Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürülen Garibe, sırasıyla İzmir Şakran Kadın Kapalı Cezaevi, Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi ve son olarak Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi. Hakkında verilen cezanın istinafta olmasına rağmen tek kişilik hücrede tutulan Garibe, bir saat havalandırma ve sosyal etkinliklere çıkarılıyor. Garibe’nin aynı zamanda ağır astım ve migren hastası olduğu öğrenildi.

ISLAK MENDİL VE PEÇETELERE EL KONULDU

Ailesiyle telefonla görüşen Haşim, cezaevinde hijyen malzemelerini temin edemediklerini belirterek, “Arkadaşlarımdan temin ettiğim ıslak mendil ve peçete gibi temizlik eşyalarım da bu hafta yapılan aramada alındı” diye bildirdi. Garibe ise, bu hafta yaptığı telefon görüşmesinde, “Bu hastalık döneminde hiçbir hijyen malzemesi verilmemekte, hücreye gelen gardiyanlar maskesiz ve eldivensiz bir şekilde yaklaşmakta” dedi.

‘ALTINDAN KALKAMAZSINIZ’ UYARISI

Mahpus kardeşleri için çağrıda bulunan Mehmet Emin Gezer, anne ve babasının da rahatsız olduğunu belirtti. Ağabey Gezer, her iki kardeşinin de kendilerinden çok uzak şehirlere sevk edildikleri için görüşlerine gitmekte maddi anlamda zorlandıklarını söyledi. İnfaz düzenlemesinden bütün siyasi mahpusların eşit bir şekilde yararlanmasını istediklerini belirten Gezer, “Düzenleme eşitlik ilkesine aykırıdır. Kanun önünde herkes eşit ise yapılan yasaların da eşit olması gerekir. Yasa bu şekilde geçerse kardeşlerim gibi binlerce mahpus ölüme terk edilmiş olacak. Buradan bütün milletvekillerine, Adalet Bakanlığı’na, hükümete sesleniyorum. İnfaz yasasında değişikliğe gidilmezse, halkın talepleri dinlenilmezse bu sorumluluğunun altından kalkamazsınız” uyarısında bulundu.

Haber Kaynağı:https://t.co/O1H0EbDSbu?amp=1

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 09 Nisan 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.237 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: