CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Kanser hastası mahpus ölüme terk ediliyor”

Ödemiş Hapishanesi’nde bulunan kanser ve verem hastası Mehmet Salih Filiz, salgın gerekçe gösterilerek hastaneye kaldırılmadığı ve tedavisi için gerekli iğnenin yapılmadığını belirtti.

Koronavirüs (Kovid -19) salgını hapishanelerde hastalar başta olmak üzere tüm mahpusların hayatı için bir tehdit oluşturuyor. Adalet Bakanlığı ise avukat ve aile görüşmelerine sınırlama getirmek dışında hapishanelere ilişkin bir önlem almadı. İzmir Ödemiş T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan ve uzun zamandır kalın bağırsak kanseri ve kemik erimesi ve verem olan Mehmet Salih Filiz (23) de bu süreçte risk grubunda olan isimlerden biri. Filiz dün ağabeyi Şehmuz Filiz ile yaptığı haftalık telefon görüşmesinde yaşadıkları hak ihlallerini aktardı.

DOKTOR TAVSİYESİNE RAĞMEN SEVK EDİLMEDİ

Kanser tedavisi kapsamında 14 günde bir yapılması zorunlu iğnesinin yapılmadığını aktaran Filiz, bu süreçte yoğun kanamasının olduğunu ifade etti. Filiz yaşadıklarını şu sözlerle anlattı; “Birçok hastalığımdan dolayı tedavi görüyorum. En önemlisi bağırsak ve verem tedavisi görüyorum. İlaçlarım verilmiyor. Bağırsak kanseriyim ve mama ile beslenmem gerekiyor. Maalesef mamalar Avrupa’dan geliyor ama şuan koronavirüs var ve gelmiyor denilerek verilmiyor. Hapishanede de mamalar için stok yapılmıyor. Doktor onaylı diyet programındaki yemekler verilmiyor. 7 Nisan tarihinde sağlığım iyi olmadığı için bir genel cerrah doktoru beni gördü. Fakat cerrah kendi alanının dışında olduğu için bana bakmadı. Doktor hapishane sağlık birimine, ‘bu hastanın acil olarak hastaneye yatması ve müdahale edilmesi gerekiyor’ dedi. Sağlık biriminde çalışan kişiler buna rağmen ilacımı vermiyor. Sağlık durumum her geçen gün kötüye gidiyor.”

BİLE BİLE ÖLÜME TERK EDİYORLAR

Kardeşinin ölüme terk edildiğini ifade eden Filiz, “Koronavirüs tüm dünyaya olduğu gibi Türkiye’ye de yayıldı. Vaka ve ölü sayısı her geçen gün artıyor. Kardeşimin hastalıkları sebebiyle onun hayatına dair endişe duyuyoruz. Evet, virüs salgınından dolayı hastaneye götürülmüyor ama hapishanede de bakılmıyor. Hapishane içinde ölüme terk ediliyor. Biran önce yetkililerin infaz paketinde siyasi mahpusları da dâhil etmelidir. Kardeşim bile bile ölüme terk ediliyor bu bir suçtur” dedi.

Haber Kaynağı: http://mezopotamyaajansi22.com/tum-haberler/content/view/92467?fbclid=IwAR32imzxfFoq0vChiGmJT8qkIiNdUL-w6fkdyTM10iSgPcLlMHvSd13TEXw

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 09 Nisan 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.237 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: