CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpusun ailesi: Siyasi mahpuslara da kapılar açılmalıdır”

Jin News’in haberine göre; Van T Tipi Hapishanesi’nde bulunan hasta mahpus Medya Aslan’ın nenesi Hafsadi Aslan, infaz yasasındaki eşitsizliğe değinerek, “Birçok ülke ayırım yapmadan tüm mahpusları serbest bıraktı ama Türkiye bunu yapmıyor. Hapishane kapıları siyasi mahpuslara da açılmalıdır” çağrısı yaptı. Meclis’te görüşülen 3’üncü Yargı Paketi’nde siyasi mahpusları kapsam dışı bırakılmasına karşı tepkiler sürüyor. Mahpus aileleri başta olmak üzere, birçok kesim çeşitli eylem ve etkinliklerle infaz yasasındaki eşitsizliğe tepkisini dile getirdi. Koronavirüsün her yere ulaştığı ve hızla yayılmaya devam ettiği bugünlerde hapishanelerde bulunan hasta mahpuslar için büyük bir endişe duyuluyor. Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta mahpus Medya Aslan’ın ailesi de endişelerini dile getirdi.

‘Kızım tüp olmadan nefes alamıyor’

Medya Aslan’ın annesi Gülperi Aslan, Medya’nın ileri derecede astım hastası olduğunu ifade etti. Gülperi, Medya’nın tüp olmadan nefes alamadığını belirterek, defalarca kriz geçirdiğinin altını çizdi. Koronavirüsün tüm mahpuslar, özelde de hasta mahpuslar için büyük bir tehlike oluşturduğuna dikkat çeken Gülperi, tüm hasta mahpuslar için büyük bir endişe taşıdığını vurguladı. Gülperi, bu virüsün bağışıklığı zayıf olan ve kronik rahatsızlıkları olan insanları daha fazla etkilediğinin altını çizdi. Kızına bir şey olmasından korktuğunu dile getiren Gülperi, yeni infaz yasasında siyasi mahpusların kapsam dışı bırakılmasına tepki göstererek, mahpusların derhal serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

‘Hapishane kapıları siyasi mahpuslara da açılmalıdır’

Medya’nın nenesi Hafsadi Aslan ise Medya altı aylıkken astım rahatsızlığının başladığını ve hala devam ettiğini söyledi. Medya’nın ve tüm mahpusların serbest bırakılması gerektiğini dile getiren Hafsadi, Medya’nın yanındaki arkadaşlarının da hasta olduğunu ifade ederek, “Yanındaki arkadaşlarının kimi kanser, kimi kalp hastası, kimi de astım. Birçok ülke ayırım yapmadan tüm mahpusları serbest bıraktı ama Türkiye bunu yapmıyor. Ayrım yapılmamalıdır bu noktada. Ellerini vicdanlarına koyup düşünsünler, bu durumun ne kadar zor olduğunu anlayacaklardır. Bir kısmı bırakıp bir kısmı içerde tutmak vicdansızlıktır. 7’den 70’e onca hasta insan hapishanede. Neden ayrım yapılıyor? Siyasi mahpusların da bırakılmasını istiyoruz. 80 yaşındaki insanları bile hapishaneye koyuyorlar. İnsanlar orada ölüme terk ediliyor. Hapishane kapıları siyasi mahpuslara da açılmalıdır” sözlerini kullandı.

‘Sen de diğer devletlerin yaptığı gibi tüm mahpusları bırak’

Salgın nedeniyle tüm dünyada ölümlerin olduğunu anımsatan Hafsadi, şunları belirtti: “Devlet adil davranmalıdır. Bizim çocuklarımız hiçbir şey yapmadı. Kimisi 6 yıl, kimisi 10 yıl, kimisi 25 yıldır içerde. Hepsinin de çeşitli rahatsızlıkları var. Bu hastalıktan korunmamız lazım. Binlerce insan öldü. Yüz binlercesi de hasta. Devletin cumhurbaşkanına sesleniyorum: Elini vicdanına koy ve ‘hak nedir haksızlık nedir’ diye sor. Sen de diğer devletlerin yaptığı gibi tüm mahpusları bırak.”

Haber Kaynağı: http://www.jinnews9.xyz/TUM-HABERLER/content/view/135568

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 09 Nisan 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.504 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: