CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Sert bir darbe’ye maruz kalan İran , koronavirüs salgını hızlıca artması ile daha fazla mahpusu serbest bıraktı”

Aljazeera’nın haberine göre; adli mensuplarının yaptığı açıklamada, serbest bırakılanların toplam rakamının 85.000 olduğu ve hapishanelerde virüse karşı koruma önlemleri alındığı ifade edildi.

İran, ülke çapında koronavirüsün yayılmasını kontrol altına almaya çalışırken, hapishane sistemi üzerindeki baskıyı azaltmak amacıyla siyasi mahpuslar da dahil olmak üzere binlerce mahpusu bir kez daha geçici olarak serbest bıraktı.Geçtiğimiz haftalarda salı günü yapılan açıklamada, çoğunlukla üzerinde şiddet içermeyen suç isnadı ve kısa süreli hapis cezası bulunan 70.000 mahpusun geçici olarak serbest bırakıldığı açıklandı.

Adli sözcü Gholamhossein Esmaili Salı günü yaptığı açıklamada  “Şimdiye kadar yaklaşık 85.000 mahpus serbest bırakıldı” dedi ve sözlerine  devam etti: “Ayrıca hapishanelerde, salgınla mücadele etmek için bütün ihtiyati tedbirleri aldık.” 

Al Jazeera’dan Zein Basravi -Tahran’dan yapmış olduğu bilgilendirmeye istinaden, en son serbest bırakılan mahpusların çoğunun “Kasım ayında hükumet karşıtı gösteriler sırasında tutuklanan protestocular olduğu”nu ve  tüm mahpusların 3 Nisan 2020 tarihinde tekrar gözaltına alınmasının beklendiğini belirtmişti.

İran’da korona virüsünden yeni ölenlerin sayısı 988’e ulaştı ve ülke çapında enfekte olanların sayısı ise 16.169 olarak bildirildi. Geçtiğimiz yıldan bu yana Çin’in haricinde en büyük verilere ulaşıldığı ülke konumunda. 

‘Çok küçük çok geç’

Geçtiğimiz hafta, 10 Mart tarihinde, Birleşmiş Milletler , İran’daki insan hakları özel raportörü Javaid Rehman ; Tahran hükümetini virüsün yayılmasını engellemek ve yeni vaka artışlarına sebebiyet vermemek adına siyasi mahpuslar dahil olmak üzere inançsal mahpusların tamamını serbest bırakmaya davet etti.

Şubat ayı raporunda Rehman, mevcut hapishanelerin aşırı kalabalık ve hijyen açısından yetersiz olduğunu ve bu gerekçe ile Hepatit  C ve Tüberküloz gibi hastalıkların yaygın olduğunu  raporunda belirtmişti. Raporunda aynı zamanda mahpusların kendi sabunlarını kendilerinin tedarik etmeleri gerektiğini de belirtmiştir. 

Rehman, İran’ın korona virüsü tutma çabalarının yetersiz olduğunu söyledi. “Kanımca, devlet çok az hususu ve çok geç hayata geçirdi” sözlerini beyan ederken koronavirüsüvakalarının ortaya çıkmasına rağmen kutsal Kum bölgesinde toplu gösteriler içeren 21 Şubat parlamento seçimlerine devam etme kararına atıfta bulundu. “Ülke genelinde başlangıçta çok az önlem alındığı ve hala yeterli düzeyde önlemlerin alınmadığına dair bilgilerinin olduğunu” ifade etti.

Birçok İranlı, sağlık otoritelerinin evde kalma çağrılarını görmezden geldi, ancak  kutsal Şii Müslüman mekanları ve İran’ın koronavirüs salgınının merkez üssü olan Tahran ve Kum’daki türbeleri kapatıldı.

İran bir süredir enfeksiyon sayısını azaltmak için mücadele ediyor ve virüsle mücadele kapasitesini engellemek konusunda ABD yaptırımlarını suçladı.

Washington, üç yıl önce İran ile altı dünya gücü arasında imzalanan önemli bir nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından 2018 yılında yaptırım uygulamalarını başlatmıştır.

Tahran hükumeti , diğer ülkelere Amerikan ambargosunu kaldırmalarına yönelik çağrıda bulundu.

Çeviri için gönüllümüz Muratcan Işıldak’a teşekkür ederiz.

Haber Linki: https://www.aljazeera.com/news/2020/03/hard-hit-iran-frees-prisoners-coronavirus-outbreak-200317110516495.html

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 20 Mart 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 274.592 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: