CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“MİLLETVEKİLİ GERGERLİOĞLU HAPİSHANEDEKİ SAĞLIK SORUNLARINI GÖZLER ÖNÜNE SERDİ”

Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu Corona Virüs’ün hapishaneler üzerindeki etkisini Adalet Bakanına Sordu.

Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu’ndan Corona Virüs’ün hapishaneleri tehdit etmesi üzerine Adalet Bakanına Soru Önergesi, Hükümlü ve Tutuklu Hakları Komisyonuna acil toplantı talepli dilekçe ve TBMM Başkanlığına Hasta Mahpuslar ve Hamile / yeni doğum yapmış annelerin derhal 1 yıl süreyle mahpusların infazlarının ertelenmesi için kanun teklifi vermiştir!

Dr. Gergerlioğlu:

Corona Virüsü ile mücadelede vücut direncini yükseltmek gerekir. Bol sıvı alınarak dinlenilmelidir. Burada tabi dikkat edilmesi gereken noktaların başında Türkiye’de Hapishanelerin durumu gelmektedir. Allah korusun bu hastalık önlem alınmazsa hapishanelere yayılırsa çok feci durumlara sebep olacaktır. Adalet Bakanı Sayın Abdulhamit Gül hapishaneler ile ilgili açıklamalarında: “Cezaevlerinde Corona Virüsü ile mücadelede durumun sürekli olarak takip edildiğini gereken önlemleri aldıklarını belirtmiştir!”. Sayın bakan bu açıklamaları yapmıştır ancak Adalet ve Kalkınma Parti, Cumhuriyet Halk Parti, Halkların Demokratik Parti, Milliyetçi Hareket Parti ve İyi Parti’nin yaptığı son 4 hapishane ziyaretinde mahpusların sağlık durumunu anlatan raporlar kendisini yalanlamaktadır. Görüldüğü üzere hapishaneler bırakın herhangi virüsle mücadele etmeyi mevcut bir hastalık varsa daha hızlı yayılması için uygun ortamlar haline dönüşmüştür. Halkımızın ister hapishanede isterse de hapishane dışında olsun onların sağlığı ile oynamaya kimsenin hakkı yoktur. Bugün hapishaneler dediğimiz yerler 8 kişilik koğuşlarda 30-40 kişinin kalmak zorunda olduğu sağlıksız alanlardır.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun son 4 ziyareti (Elazığ, Diyarbakır, Bakırköy ve Silivri Hapishaneleri) raporlarının komisyon toplantısında da onaylanmış ilgili kısımları aynen şu şekildedir:

Elazığ Ceza İnfaz Kurumları Raporundan Aynen Alıntılanmıştır: “Kurum revirine haftada ancak çıkılabildiği, bazı dönemlerde revire çıkmanın daha uzun süreleri bulabildiği, hastaneye yapılan sevklerin ayları bulabildiği, sağlık hizmetinden hızlı ve yeterli bir şekilde faydanılmadığı, kronik rahatsızlığı bulunanların hastane sevklerinin düzenli aralıklarla yapılmadığı, diş doktoruna dahi gidilemediği, diş hekimlerinin dönüşümlü olarak gelmesinden dolayı diş tedavisi için 4-5 ay kadar beklendiği.”

Diyarbakır Ceza İnfaz Kurumları Raporundan Aynen Alıntılanmıştır: “Sağlık konusunda ciddi sorunlar yaşandığı, yeteri katar sağlık personelinin bulunmaması nedeniyle gerek revire çıkışların gerek dış hastane sevklerinin çoğunlukla ihtiyaç duyulan zamanlarda gerçekleştirilemediği, özellikle dış hastane sevklerinin kimi durumlarda birkaç ayı bulabildiği,”

Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumları Raporundan Aynen Alıntılanmıştır: “Hastaneye sevklerde sorunlar yaşandığı, hastane sevklerinin bazı durumlarda 3 ila 4 ayı bulabildiği, revire çıkmada problemlerin olduğu, muayene ve tedavilerin kelepçeli yapılmasının rahatsızlık verici olduğu ve insan onuru ile bağdaşmadığı, kronik hastalığı bulunanların tedavilerinin düzenli olarak yapılmadığı”

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Raporundan Aynen Alıntılanmıştır: “Başta diş muayenesi ve tedavileri olmak üzere sağlık konusunda ciddi sorunların yaşandığı, kurum revirine ve kampüs içinde bulunan Devlet Hastanesine gidişte dış hastanelere sevke göre nispeten daha az sıkıntı yaşanmakla birlikte sorunlar yaşandığı, özellikle dış hastanelere sevk gerektiği durumlarda sevke nezaret edecek personel (jandarma personeli) sayısındaki belirgin azalmanın da etkisiyle ciddi sorunlar yaşandığı,
Hastane sevklerinde çift kelepçe (zincir) uygulamasının yapıldığı hatta bu uygulamanın kampüs içerisinde yer alan hastaneye götürülürken dahi uygulandığı, kampüs içinde bu uygulamanın yapılmasının izah edilebilir bir tarafının olmadığı, bu uygulamaya tepki olarak sevkin reddedilmesi nedeniyle ciddi sağlık sorunlarının yaşandığı ve bu sorunun ivedilikle çözüme kavuşturulması gerektiği”

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e Sorular;

1. Herhangi bir hapishanede Corona Virüs vakasına rastlanılmış mıdır? Eğer böyle bir vaka yaşanmışsa hangi hapishanede yaşanmıştır, hastaların son durumu nasıldır?

2. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun alt komisyonu olan Hükümlü ve Tutuklu Alt Komisyonunun raporları göz önüne alındığında Hapishanede yaşanacak herhangi bir salgınla mücadele edilebilecek bir hapishane sağlık sistemi var mıdır?

3. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun alt komisyonu olan Hükümlü ve Tutuklu Alt Komisyonunun raporlarında belirtilen bazı durumlarda hastane sevklerinin 3-4 ayı bulabildiği ifadesi doğrultusunda kuluçka süresi 14 gün olan bir virüs salgını ile nasıl mücadele edilecektir?

4. Bazı semptomlarının Nezle ve Grip ile karıştırıldığı göz önüne alındığında Corona Virüs ile etkin mücadelede Hapishanelerde hangi önlemler alınmıştır?

5. Mahpusların ifadelerinde belirttiği üzere hapishane revirine bile gitmek haftalar alırken Corona Virüsü tahlilleri nerede ve nasıl yapılacaktır?

6.     Kelepçeli muayene uygulaması devam etmekte midir? Eğer bu uygulama devam ederse kelepçeli muayene sebebiyle haklı olarak bu uygulamayı reddeden mahpusların ve koğuşlarındaki diğer mahpusların sağlığı nasıl korunacaktır?

7. Doğru ve tarafsız bir bilgiye erişim için TBMM Hükümlü ve Tutuklu Alt Komisyonu cezaevlerindeki sürecin koordinasyonuna dahil edilecek midir?

8. Ağır hasta mahpuslar ve hamile / yeni doğum yapmış anneler hapishanede kalmaya devam edecek midir? Bu yurttaşların tahliyesi için yapılan çalışmalar var mıdır?

9. Hapishanelerden tarafımıza ulaşan en büyük şikayetlerden biri de yemeklerin kalitesizliğidir. Bu bağlamda hapishanedeki yemeklerin mahpusların bağışıklık sistemlerini güçlendirmesi için tekrar düzenlenecek midir?

10.  Adliyedeki devlet görevlileri, avukatlar ve yurttaşların sağlığı ve mahkemeye çıkamamak suretiyle mağduriyet yaşamaması için hangi önlemler alınacaktır.

11. Mevcut salgın tehdidi de göz önüne alındığında hükümetinizin sürekli gündemde tuttuğu kapsamı genişletilmiş “Yargı Affı” TBMM Gündemine gelecek midir?

Haber Kaynağı: https://www.omerfarukgergerlioglu.com/basin/haberler/milletvekili-gergerlioglu-cezaevlerindeki-saglik-sorunlarini-gozler-onune-serdi/14616/?fbclid=IwAR0B1FwZ3vkg-zR53TUdddXwFDj0Ba_MLzAXITqQG-rWz7RYCCE1HJyMA3s

One comment on ““MİLLETVEKİLİ GERGERLİOĞLU HAPİSHANEDEKİ SAĞLIK SORUNLARINI GÖZLER ÖNÜNE SERDİ”

  1. hapistekadin
    24 Mart 2020

    Reblogged this on HAPİSTE KADIN.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 19 Mart 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.531 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: