CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hapishanelerde en az 50 hasta mahpus kadın var”

Mezopotamya Haber Ajansı’nın haberine göre insan hakları savunucuları, İstanbul ve Ankara’da yaptıkları açıklamalarda hasta mahpus kadınların durumuna dikkat çekti. Açıklamalarda hapishanelerde durumu ağır olan en az 50 mahpus kadının olduğu ifade edildi.İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, Türkiye hapishanelerinde kalan hasta mahpusların durumuna dikkat çekmek amacıyla bu hafta da Ankara ve İstanbul’da açıklama yaptı. 

 İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta mahpusların durumuna dikkat çekmek amacıyla her hafta gerçekleştirdiği F Oturumu eyleminin 415’incisini gerçekleştirdi. İHD binasının önünde yapılan eylemde, üzerine “Tecrit öldürür, dayanışma yaşatır” yazılı pankart açılırken, hasta mahpusların fotoğrafları taşındı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, oyuncu Nur Sürer ile çok sayıda kişi bu haftaki eyleme katıldı.  

50 MAHPUS KADININ DURUMU AĞIR 

Eylemde konuşan komisyon üyelerinden Nergiz Şahin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla hasta mahpus kadınların durumuna dikkat çekeceklerini belirtti. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün 31 Ekim 2018 tarihli verilerine göre Türkiye’de kadın mahpus sayısının 10 bin 208 olduğunu kaydeden Şahin, 2019 verilerine göre çocuklarına hapiste bakmak zorunda kalan mahpus kadın sayısının 700 olduğunu aktardı. Şahin, 2019 yılında tespit edilen verilere göre 13 bin 33 hasta mahpusun bulunduğunu, kadın hasta mahpus sayısının 110 ve bunun en az 50‘sinin durumunun ağır ve ciddi sağlık sorunları bulunduğunu kaydetti.   Hapishanelerde yaşanan hak ihlallerinin kadın mahpusları etkilediğine dikkati çeken Şahin, “Kadın mahpusların ve özellikle sağlık sorunları yaşayanların sağlığa erişimi işkence derecesindedir. Muayene sırasında bile asker çıkmak istememekte, sevk sırasında  asker araması ve çıplak  aramanın dayatılması gibi bir çok insani hakları gasp edilmektedir” dedi.  Şahin, konuşmasının devamında ise durumu kritik olan hasta mahpus kadınların isimlerini ve durumlarını sıraladı.  Şahin’in paylaştığı bilgiler şöyle: 

“SITİ GÖREN: SAĞLIK HAKKI İHLAL EDİLİYOR

 Sıti Gören; Van T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde,  70 yaşında, her iki kolunda da platin var. Ayrıca şeker ve tansiyon hastası. Hapishane koşullarında bulunduğu her gün sağlık problemleri artıyor. Diğer hasta mahpuslara yapıldığı gibi Sıti Gören’in de sağlık hakkı ihlal edilerek yaşamı tehdit ediliyor.

 GÜLİSTAN ABDO: İHTİYAÇLARI KARŞILANMIYOR 

Gülistan Abdo; 1994 yılında tutuklanır. Gebze M Tipi Hapishanesi’nde. Abdo’nun bacağında bulunan yara yıllarca tedavi edilmediği  sol bacağı dizinden kesilerek protez takılmıştır. Gülistan Abdo, protezle yaşamını idame ettirmede büyük zorluk yaşıyor. Abdo’nun protezi pillerle çalışıyor ve sık sık yenilenmesi gerekiyor. Ne var ki bu ihtiyacı karşılanmıyor.

 DİCLE BOZAN: ÖLÜME TERK EDİLİYOR 

Dicle Bozan; Bağırsakları dışarıda yaşamaya çalışan bir hasta mahpus. Uzun süre hastaneye götürülmediğini kendisi ifade ediyor. Menemen R Tipi Hapishanesi’nden Elazığ hapishanesine açlık grevindeyken sürgün edilen Bozan’a ameliyat olduktan sonra tek kalacağı söyleniyor. Kalp sorunu da olan Bozan’a böyle bir dayatma “ölürsen öl” demekten farksızdır.

 FATMA ÖZBAY: İLAÇLARI VERİLMİYOR

 Fatma Özbay; Erzurum Kadın Kapalı Hapishanesi’nden Şakran Kadın Kapalı Hapishanesi’ne sürgün sevk edilen ve 22 yıldır hapiste olan bir mahpustur. Özbay’a 3. derece kanser teşhisi konmuştur. Ameliyatla bir memesi alınan Özbay’ın yanına hastanedeyken bir refakatçi verilmediği gibi, ameliyattan 9 gün sonra hapishaneye geri götürülüyor. Özbay’ın ilaçları dahi kamuoyu baskısıyla veriliyor. Kısacası Özbay’ın tedavi hakkı engelleniyor.” 

Ankara’da da Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi hasta mahpusların durumuna dikkat çekmek amacıyla 287’inci kez İHD Ankara Şubesi önünde bir araya geldi. İnisiyatif üyeleri, bu haftaki eylemlerinde Samsun Bafra T Tipi Kapalı Hapishanesi’ndeki hasta mahpus Engin Aydınalp’in sağlık durumuna dikkat çekti.

 ‘ÜLKENİN EN BÜYÜK SORUNU’ 

İHD Ankara Şube Eşbaşkanı Fatin Kanat, hasta mahpuslar konusunun ülkenin en büyük sorunlarının başında geldiğine vurgu yaptı. Bir ülkenin durumunun anlaşılması için hapishanelere bakılmasının yeterli olduğuna dikkati çeken Kanat, Sincan Kadın Kapalı Hapishanesi’nde kalan hasta mahpus Aysel Koç’un yaşamına son vermesine değindi. Kanat, “Ölümünde hak ihlalleri ve idarenin ağır ihmalleri bulunmaktadır. Aysel Koç adeta ölüme sürüklenmiştir. Bu konunun takipçisi olacağımızı buradan belirtiyoruz” dedi. 

DURUMU HER GEÇEN GÜN AĞIRLAŞIYOR 

Daha sonra hasta mahpus Engin Aydınalp’in durumuna dikkati çeken Kanat, “28 yıldır hapishanede tutuluyor ve tahliyesi için 2,5 yılı kaldı. Aydınalp, hapishanede tüberküloz ve zatürre geçirdi. Akciğerlerinden ameliyat oldu ve kısmen solunum yetmezliği çekiyor” bilgilerini paylaştı. Aydınalp’in yarı felçli durumda yaşadığını aktaran Kanat, şunları ifade etti: “30 Ekim 2019’da Bafra Devlet Hastanesi Beyin Cerrahi Bölümüne götürülmüştür. Ancak ısrarla belirtmesine ve dilekçe yazmasına rağmen ameliyatı yapacak doktora değil, başka bir doktora götürülmüştür. Ameliyat bölgesi çok riskli olduğundan ve ameliyatın felç kalmakla sonuçlanacağı doktorlar tarafından belirtilmiş ancak içeride de durumu her gün ağırlaşmakta ve yürüyemez, kendi işlerini kendisi yapamaz hale gelmiştir. Zaten hapishanede çok az bir süresi kalmış olan mahpusun dışarıda ailesinin yanında tedavisinin yapılması için infazının ertelenmesi ya da tahliye edilmesi acil olarak gerekmektedir. Tüm bu sorunlar kalıcı bir şekilde çözülünceye ve ağır hasta mahpuslar serbest bırakılıncaya kadar dile getirmeye, çözüm talep etmeye devam edeceğiz.”

Haber Kaynağı:https://mezopotamyaajansi.com/search/content/view/88459?page=1&key=3d3eeaa466a721d4d2674bdd7da40c21

One comment on ““Hapishanelerde en az 50 hasta mahpus kadın var”

  1. hapistekadin
    16 Mart 2020

    Reblogged this on HAPİSTE KADIN.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 12 Mart 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 274.666 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: