CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

İtalya hapishanesinde korona-virüsü ayaklanması sonucu 12 kişi hayatını kayıp etti.

Muratcan Işıldak’ın çevirmiş olduğu AFP’nin yayımladığı habere göre: İtalya’da 10 Mart Salı günü yeni koronavirüsle bağlantılı olarak hapishanelerde çıkan ayaklanmalarda resmi kaynaklardan verilen bilgiye istinaden 12 kişinin daha son üç gün içinde hayatını kayıp ettiği açıklandı.

Adalet bakanlığı yapmış olduğu açıklamada: mahkumların tıbbi depolara girmesinden sonra meydana gelen aşırı dozda ilaç kullanımının ölümlere yol açtığını bildirdi. İlgili İddia, bağımsız kaynaklar aracılığıyla doğrulanamadı. İtalya’da 631 kişinin iki hafta gibi süre zarfında hayatını kayıp etmesinden sonra Adalet bakanlığı, mahkumların tıbbi depolara girmesinden sonra meydana gelen aşırı doz uyuşturucu ölümlerini suçladı.

İddia, bağımsız kaynaklar aracılığıyla derhal doğrulanamadı.

İtalya’da son iki hafta içerisinden 631 kişinin hayatını kaybetmesinden sonra geniş önlemler alındı ve bunun bir parçası olarak hapishanelere ziyaretlerin durdurulması ve günü birlik adli mahpus çıkışlarının kısıtlanması kararı verildi.

Bazı mahpuslar, Akdeniz bölgesindeki ülkelerde 10.000’den fazla insanı etkileyen bu sağlık krizi nedeniyle genel-af çıkarılmasını talep ediyorlar.

Adalet bakanlığı, Pazar gününden bu yana 23 hapishane isyanların olduğunu bildirdi ve bunun dışında durumun kontrol altında olduğunu açıkladı.

Bakanlık yaptığı açıklamada, “Tek devam eden durumun Trapani’de (Sicilya hapishanesinde) büyük bir tutuklu grubunun çatıya ulaştığı (korona virüs için test edilmesini istediklerini açıkladı.

Bakanlık, Salı günkü ölümlerin üçünün Roma’nın yaklaşık 70 kilometre kuzeydoğusunda Rieti hapishanesinde meydana geldiğini bildirdi.

Adalet bakanlığı, “İlk bulgular, ölümlerin ilaçların dikkatsizce alınmasından kaynaklanmış olabileceğini gösteriyor.” ifadesinde bulundu. Bologna şehrine yakın bulunan Modena hapishanesinde bulunan iki hükümlünün de öldüğü aktarıldı. İlgili hapishane de bakanlığın yaptığı açıklamada toplam dokuz kişinin hayatını kayıp ettiğini açıkladı.

Adalet bakanlığından yapılan açıklamada, Modena hapishanesi deki ölümlerin “revirin yağmalanması sonucunda pervasızca kullanılan yüksek dozlardaki ilaçlardan kaynaklandığından şüpheleniliyor” dendi. İtalya’nın güneyindeki Melfi’deki dört güvenlik personeli ve bir sağlık görevlisinin rehin alındıktan sonra serbest bırakıldığını söyledi. İtalya’nın güneydoğu kıyısına yakın olan Foggia hapishanesinden kaçan 22 hükümlünün halen firari olduğu bildirildi. 

TETİKLEYİCİ DURUM 

İtalya’nın mahpus hakları ombudsmanı Mauro Delma, hapishanedeki isyanlar için hapishanelerin kapasitelerinin üzerinde olmasını ve hızla yayılan hastalık korkusunu sebep gösterdi.

RAI News 24 kanalına konuşan Delma, “Tüm vatandaşlar için önerilen sınırlama önlemlerinin, halihazırda kapasite üzerinde çalışan hapishanelerdeki mahpuslar tarafından kabul edilemez olduğu anlaşılıyor” ifadesini kullandı.

Kamu denetçisi, “Bu senaryo tetikleyici bir durum olarak gelişebilir.” dedi.

AFP muhabirleri, Milano’daki San Vittore hapishanesinde bir düzine mahpusun bina bloklarından birinin çatısına tırmandığını ve Pazartesi günü polis ve hapishane gardiyanlarına yönelik sloganlar attığını ifade etti.

Diğer hapishanelerde de yüzlerine eşarp ve bandana takan isyancıların çatılara tırmandığı ve helikopterlerle çekim yapan televizyon haber ekiplerine karşı sloganlar attığı benzer sahneler oluşmuştur. 

Mahpusların yakınları alınan tedbirleri protesto etmek için ilgili birçok hapishanenin dışında toplandılar.

Bakanlık, “Venedik, Palermo, Pagliarelli, Caltanissetta, Chieti ve Larino hapishanelerinde meydana gelen huzursuzluk sona erdi” açıklamasında bulundu.

Ayrıca, güneyde bulunan Foggia kasabasındaki mahpusların artık isyanı sürdürmedikleri, ancak “hâlâ kendi bulundukları hücrelere ve bölümlere dönmeyi reddettiklerini” de ifade etti.

Kaynak: AFP / de

https://www.channelnewsasia.com/news/world/italy-prison-riots-over-coronavirus-leave-12-dead-12524404

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 11 Mart 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 274.666 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: