CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpuslar eylemi: Türkiye’nin aynasında ölüm var”

İstanbul ve Ankara’da yapılan açıklamalarla durumlarına dikkat çekilen hasta mahpuslara “yaşatılmış ölüm” dayatıldığı belirtildi. Eylemde konuşan HDP’li Milletvekili Meral Danış Beştaş, “Cezaevleri bir ülkenin aynasıdır. Türkiye’nin aynasında ölüm var” dedi.  İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu’nun hasta mahpusların durumuna dikkat çekmek amacıyla Galatasaray Meydanı’nda yapmak istediği F Oturumu’nun 413’üncü hafta eylemi, bir kez daha polis tarafından engellendi. Engelleme üzerine açıklama İHD binası önünde yapıldı. Hasta mahpusların fotoğraflarının taşındığı eylemde, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” ve “Hasta mahpus İmam Aksoy serbest bırakılsın” pankartları açıldı.

 ‘FİZİKİ İŞKENCE ARTTI’ 

Bu haftaki eylemde hasta mahpus İman Aksoy’un durumuna dikkat çekildi. İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyesi Taylan Bekin, hapishanelerin bugün insan hak ihlallerinin yoğun yaşandığı “işkencehaneler” olarak anıldığını belirtti. Bekin, söz konusu hapishanelerin ise, mahpusların maddi ve manevi varlıklarına onarılmaz zararlar verdiğini vurguladı. Mahpuslara fiziki işkencenin arttığına değinen Bekin, “Hastane ve mahkemeye götürülürken mahpuslara tek kişilik ring araçları dayatılması da güvenlikle alakalı değil, tecridi derinleştiren bir işkencedir. Tecridi derinleştiren bu dayatmayı kabul etmeyen politik mahpusların, savunma ve yaşam hakları bu yolla gasp edilmektedir. Yasal yayınların, gazetelerin ve kitapların mahpuslara verilmemesi de, iletişim yasakları, mahpusların ailelerinden çok uzak hapishanelere sürülmesi gibi uygulamalar da tecridi derinleştiren uygulamalardır” dedi. 

ÖMRÜNÜNÜN YARISI HAPİSHANEDE GEÇTİ 

Bu haftada 52 yaşında, 24 yıldır mahpus olup bunun 19 yılını tecrit hapishanelerinde geçiren hasta mahpus İmam Aksoy’un durumunu aktaracaklarını belirten Bekin, “Aksoy; Malatya, Yozgat, Edirne F tipi hapishanelerinden sonra son 3 yıldır da Metris R Tipi Hapishanesi’nde tutuluyor. Yaklaşık 4 yıl önce, Edirne F Tipi Hapishanesi’nde psikolojik sorunlar yaşamaya başladı ve bu sorunlar hızla arttı” dedi.  

GÖRME YETİSİNİ KAYBEDİYOR 

Bekin, her gün düzenli ilaç kullanması gereken Aksoy’un gözlerinde ileri derecede görme sorunu ve tedavi edilmemesi halinde görme yetisini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını aktardı. Bekin, Aksoy’un vasisinin iki gün önce yaptığı görüşmeye ilişkin verdiği bilgileri ise şu şekilde paylaştı: “Aksoy tutuklanmadan önce hiçbir sağlık sorunu olmayan, çok kibar bir insandı. Yıllardır görüşüne gittim ve gidiyorum. Birkaç yıl önce, Edirne’de tek başına tutulduğu sırada hastalandı ve bir daha toparlanamadığı gibi gün geçtikçe ağırlaşmakta olduğunu görüyorum. Artık sadece açık görüşüne gidiyorum, çünkü kapalı görüşte telefonu bile tutamıyor, bir süre sonra elinden düşüyor. Konuşmuyor, ben konuşurken bir de bakıyorum uyuyor.  Bazen açık görüşte de boynunu, kafasını dahi dik tutamıyor, baş sürekli öne düşüyor. Sürekli ilaç kullanıyor, hastalığının ilk günlerindeki gibi asabi değil ama hiç hareket etmiyor ve gittikçe kilo alıyor. Yanındakiler olmasa ilaç almayı, hatta yemek yemeyi dahi unutuyor. Kendisine ve gözlerine zarar vereceklerini söyleyerek hastaneye ve muayeneye gitmiyor. En son şubat ayının başında görüşüne gittiğimde toplam 5 dakika bile konuşamadı. Görme yetisini neredeyse tamamen kaybetmiş durumda.”  Bekin, son olarak hem tedavisinin yapılabilmesi hem de bu dönemde kendisine verilen zararların hafifletilmesi için Aksoy’un derhal serbest bırakılmasını istedi.   

 ANKARA

 Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi de, hasta mahpusların durumuna dikkat çekmek amacıyla İHD Ankara Şube binası önünde bir araya geldi. Her hafta yapılan eylemin 285’nci haftasında, Sincan 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde bulunan Kazım Avcı’nın durumuna dikkat çekildi. Açıklamaya HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş’da katıldı.

 ‘YAŞATILMIŞ ÖLÜM DAYATILIYOR’ 

İHD MYK üyesi Nuray Çevirmen, hasta mahpusların durumunun en büyük ve en görünmez sorunlar haline getirilmeye çalışıldığını kaydetti. Çevirmen, “Bir ülkenin nasıl olduğunu anlamak için hapishaneler rejimine bakmak yeterli olacaktır. Bugün ceza içinde ceza uygulanmaya çalışılan, şiddetin, baskının olduğu ve kazanılmış her türlü hakkın yasaklandığı yerler haline gelmiştir. Hapishanelerde hasta mahpuslara kendilerinin tabiri ile yavaşlatılmış ölüm dayatılmaktadır” dedi.

 ‘KALP VE ŞEKER HASTASI’ 

Çevirmen, Sincan 1 Nolu F Tipi Hapishanesinde kalan yaşlı ve hasta mahpus Kazım Avcı’nın durumuna değinerek, “Tekli tutuluyor. Kalp, şeker ve tansiyon hastasıdır. Ağır prostat rahatsızlığı olduğu için iki türlü ilaç kullanmaktadır. Aşırı şekilde terleme sorunu yaşıyor. 12 yaşında geçirdiği tren kazasından dolayı sol bacağı kalçadan itibaren kesiktir ve sol bacağı tamamen protezdir. Omurlarındaki fıtıktan kaynaklı iki kez ameliyat geçirmiştir. Doktorları üçüncü kez ameliyat olamayacağını, ameliyat halinde ise felç kalabileceğini söylemişlerdir” diye konuştu. 

‘CEZALARI ERTELENMELİ VE SERBEST BIRAKILMALI’ 

Çevirmen, Avcı’nın tek başına ihtiyaçlarını karşılamadığına işaret ederek, “Temizliğini yapamadığı için hücrenin kötü kokmaya başladığını ve bulunduğu yeri böceklerin bastığını, kötü kokunun avukat görüş yerine kadar gelmesinden dolayı hapishane idaresinin rahatsız olduğunu ve tek başına kalamaz raporu alındığını, damadının da aynı hapishanede olmasından kaynaklı olarak kendisi ile aynı hücreye konulduğunu anlatmıştır. Yaşından ve ağır hastalıklarından kaynaklı olarak yaşamı adeta bir eziyete dönüşmüş durumda olan Kazım Avcı’nın hastane sevkleri ambulans tipi araçlar ile yapılmak zorundadır. Hapishanede kalamayacak kadar hasta olan mahpusun cezası ertelenmeli ve serbest bırakılmalıdır” dedi. 

 ‘CEZAEVLERİ TÜRKİYE’NİN AYNASIDIR’ 

Ardından konuşan HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş ise, “Çok bilinen bir kavram var; cezaevleri bir ülkenin aynasıdır. Evet, Türkiye’nin de aynasıdır ve bu aynada ölüm var, işkenceler var ve cinayetleri var. Bu ülkenin adalet bakanı, içişleri bakanı, cumhurbaşkanı göz göre göre insanların yaşamını yitirmesine sessiz kalıyor ve aksine Madımak yükümlüsü madımak sanığı Ahmet Turan Kılıç’ı affedebiliyor. Ahmet Turan Kılıç’ı affeden Cumhurbaşkanı başka hiçbir tutsağın olmadığını ölüme yaklaşmadığını bilmiyor olamaz bu bir siyasi tercihtir. Bu bir siyasi karardır ve o sıfatı kesinlikle hak etmiyor. Ahmet Turan Kılıç’ı bırakanlara açık çağrı yapıyoruz; Her gün cezaevlerinden cenaze çıkmasını kabul etmiyoruz, ret ediyoruz. Hasta tutsaklara özgürlük hemen” diye konuştu.

Haber Kaynağı : http://mezopotamyaajansi22.com/GUNCEL/content/view/86824?fbclid=IwAR0SZCwc_hpVBpgTdba2Bk_ON2BB_xMqajVqcwjIl-VXUW1uCTvzdUGy-Rs

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 25 Şubat 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 274.594 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: