CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Afyon T Tipi Hapishanesi’ndeki mahpuslar: Can güvenliğimiz kalmadı”

 Afyon T Tipi Hapishanesi’nde kötü muamaleye maruz kalan mahpuslar, görüşlerine giden ailelerine “Can güvenliğimiz kalmadı” dedi. Afyon T Tipi Kapalı Cezaevi’nde olan tutuklular, maruz kaldıkları baskı, kötü muamele ve hak ihlallerini aileleri aracılığıyla kamuoyu ile paylaştı. “Örgüt üyesi olmak ve faaliyet yürütmek” iddiasıyla yargılandığı davada 48 yıl hapis cezası verilip, bu hapishanede kalan İsmail Çevik’in görüşüne giden ağabeyi Hüseyin Çevik, kardeşinin anlatımlarını aktardı.

 GÖZÜ MOR HALDE  

Ağabey Hüseyin Çevik, geçtiğimiz perşembe günü görüşüne gittiği kardeşini gözleri mor halde buldu. Nedenini sorduğunda kardeşinin baskı, kaba dayak, küfür ve hakaretlere maruz kaldıklarını anlattığını dile getiren ağabey Çevik, şunları paylaştı: “Kardeşimi falakaya yatırdıkları için yürümekte zorluk çekiyordu. Üzerlerindeki elbiselerin hepsini yırtmışlar. Kemerlerine el konulmuş. Kardeşim yoğun işkenceye maruz kaldıklarını söyledi. Hiçbir şey olmasa bile ‘saçın niye uzun, sakalın niye uzun’ denilerek dövülmüşler. Darp raporu almak için 3 arkadaşı ile birlikte doktora gittikten sonra dönüşte gardiyanlar onlara ‘Siz darp raporu alarak kurumu aşağılayacaktınız’ demiş. Önceki dayağın 10 kat fazlasına maruz kalmışlar”  

 ‘HER ŞEYE HAZIRLIKLI OLUN’ 

 Ağabey Çevik, yaptıkları görüşmede kardeşinin yine günde sadece 1 saat çıkarıldıkları havalandırmada bile gardiyanlar tarafından dövdüklerini ve dışarıyla hiçbir iletişimlerinin olmadığını söylediğini, kaydetti. Çevik, “Kardeşim gittiğinden beri hücrede tutuluyor. Yazdığı dilekçeler ‘kurumu aşağılıyorsun’ denilerek yırtılıyor. Neden işkence yapıyorsunuz sorusuna gardiyanlar ‘Yasalar bize bu yetkiyi veriyor’ cevabı veriyormuş. Gardiyanların tehdit edip; ‘Buradan sağ çıkmayacaksınız’ diyormuş. İsmail gardiyanların kendi aralarında tartışarak ‘iz bırakmayacak şekilde döv’ dediklerini de belirtti. Kardeşim ayakta duramıyordu. ‘Can güvenliğimiz yok. Her şeye hazırlıklı olun her an her şey olabilir’ dedi” diye belirtti. Çevik, kardeşi ve diğer tutukluların maruz kaldığı bu durum nedeniyle İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) başvuru yapıp, hukuki yardım talebinde bulunduklarını ekledi.

 HASTA TUTSAK DA ŞİDDET GÖRDÜ 

Aynı hapishanede olan 12 yıllık hasta hükümlü Adem Amaç’ın ağabeyi Mahmut Amaç da, kardeşinin 12 kez ameliyat olduğunu, yarasından irin aktığını fakat buna rağmen tedavi edilmediğini söyledi.   Kardeşinin kendilerine işkenceye maruz kaldıklarını aktardığını belirten Amaç, “Kuruma karşı gelmek gerekçesiyle 1 yıl görüş yasağı verdiler. Kardeşimin sağlık durumu iyi değil. Hastaneye götürüldüğünde doktorlar kendisine bakmıyor. Kardeşim kendisi ile beraberindekilerin işkenceye maruz kaldıklarını söyledi. Kardeşim Osmaniye Cezaevi’ndeyken de tedavi edilmiyordu. Ama kardeşim hala cezaevinde ve üstüne bide kendisine işkence yapılıyor. Kardeşim son olarak yanında kalan kimi tutsakların darp sonucu kafasında, burnunda, el ve ayaklarında kırıkların olduğunu söyledi” diye konuştu. Ailelerin bu anlatımları üzerine telefonla aradığımız hapishanenin santralinde görevli personel, yetkili kimse olmadığı için sorularımıza yanıt veremeyeceklerini söyledi.

Haber Kaynağı: http://mezopotamyaajansi22.com/GUNCEL/content/view/86859?fbclid=IwAR0m6QGqMuq1G1dwMICYwIXNxiB8Oo27v0qnFdaBCY-ybPoV3lDcV81kkcI

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 25 Şubat 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.628 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: