CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“İHD’den uyarı: Antalya’da 3 hasta mahpusun hayati tehlikesi var”

İHD Antalya Şubesi Hapishane Komisyonu, Antalya L Tipi Hapishanesi’ndeki 3 ağır hasta mahpusun hayati tehlikesi olduğunu belirterek, sağlık ve tedaviye erişim hakları engellenen tutukluların serbest bırakılmasını istedi. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Antalya Şubesi’nin Hapishane Komisyonu, Şubat ayı içerisinde Antalya L Tipi Hapishanesi’ndeki hasta mahpuslarla görüşüp, durumlarını raporlaştırdı. Raporda, yüzde 76 engelli ve CHRON hastası Devrim Ayık, ağır psikiyatri hastası Terfa Akçın ve Hepatit B’ye bağlı siroz ve karaciğer kanseri hastası Şerif Ağu’nun hapishanedeki hasta mahpuslar olduğu bilgisine yer verildi. Raporda, hasta mahpusların sağlık ve tedaviye erişim hakları engellendiği belirtilerek, serbest bırakılmaları istendi.  

‘AYIK’IN DURUMU TEHLİKE ARZ EDİYOR’

 Raporda, hasta mahpuslar arasında yer alan Ayık’ın sağlık durumunun gün geçtikçe kötüye gittiği, makatından, ağzından ve burnunda kan geldiği kaydedildi. Raporda, ayrıca Ayık’a gerekli besin ve vitaminlerinin verilmediği, sağlığa erişim hakkının engellendiği, durumunun hayati tehlike arz ettiği ve bir an önce serbest bırakılması çağrısı yapıldı. 

 AKÇIN’IN DURUMU SON DERECE AĞIR  Raporda, 8 aydır tutuklu olan ve 2008’den bu yana psikiyatri tedavisi gören hasta tutuklu Akçın’ın durumunun ise kötüye gittiği ifade edildi. Akçın’ın dışarıdayken zaman zaman yataklı tedaviye alındığı ve gözaltı sırasında ilaçlarının verilmemesi nedeniyle durumunun kötüleştiği belirtilen raporda, Akçın’ın 2019 Aralık ayında eşinin talebiyle Alanya L Tipi Hapishanesi’nden Antalya L Tipi Hapishanesi’ne sevk edildiğinin aktarıldı. Raporda, Akçın’ın durumuna ilişkin, “Mahpusun durumu son derece ağırdır. Zaman-mekan kargaşası ve sebepsiz büyük korkular yaşayan mahpusu olumsuz etkilememek için, tutanak tutulmasından imtina edilmiştir. Eşi daha önce de intihar girişimlerinin olduğunu bildirmiştir” denildi.  Akçın’la ilgili bölümün devamında ise şu ifadelere yer verildi: “Tutuklu yargılamanın istisna olması gerekirken, kendisine yönelik suçlamaların, hapishanedeki mahpusları ziyaret ve HDP yöneticisi olarak, HDP’nin Suruç ilçesine ziyaretine katılımı örgütlemek gibi olaylardan ibaret olduğu bir dosyada, durumu bu kadar ağır bir hastanın, tutuklu yargılanmasının kabulü mümkün değildir. Hapishanede kalması yaşamsal tehlike arz etmektedir.” 

ATK RAPORUNA RAĞMEN TAHLİYE EDİLMİYOR 

22 Haziran 2016 tarihinden bu yana “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla tutuklu bulunan hasta mahpus Ağu’nun sağlık durumuna ilişkin de raporda kimi bilgilere yer verildi. Ağu’ya 30 Mart 2019’da organ nakli yapıldığı, ameliyat öncesi 3 defa İstanbul Adli Tıp Kurumu’na (ATK) gittiği bilgisine yer verilen raporda, “Ameliyat sürecinde hapishane idaresi Adli Tıp incelemesi talebinde bulunmuş. Adli Tıp sadece ameliyat sürecinde, 6 aylık süre için, hapishanede kalmasının uygun olmayacağı yolunda görüş bildirmiş. Ancak istinaf mahkemesi talebi reddetmiştir. Ağır hasta mahpus, 5 defa kara yoluyla ve kelepçeli olarak, Adli Tıp incelemesi için İstanbul’a götürülmüş. AİHM davası nedeniyle, 6’ncı defa İstanbul’a götürüleceğini bildirdi. Normal koğuşta kalması mümkün olmadığından, sürekli olarak 2 kişi ile birlikte hapishanenin revir koğuşunda kalmaktadır” denildi. 

Haber Kaynağı : http://www.mezopotamyaajansi22.com/tum-haberler/content/view/85963?fbclid=IwAR17BW2gW1EqbNIRD0fdKhA2EgXliTmO7wyXw9wYJqOzhs2zEVN5iLKOrgw

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 19 Şubat 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.631 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: