CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Ağız, burun ve makatından kan gelen mahpus Devrim Ayık’a tahliye yok”

Antalya L Tipi Hapishanesi’nde 124 gündür mahpus olan yüzde 76 engelli Devrim Ayık’ın sağlık durumu kötüye gidiyor. İHD Hapishaneler Komisyonu Eşsözcüsü İlhan Öngör, Ayık’ın ağız, burun ve makatından kan geldiğini belirterek, “Bu sorun insani, vicdani ve ahlaki bir sorundur” dedi.  

İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkezi Hapishaneler Komisyonu’nun 2019 yılı verilerine göre hapishanelerde 457’i ağır olmak üzere toplam 3 bin 333 hasta mahpus bulunuyor. Hakkında yürütülen bir soruşturma kapsamında 4 ay önce “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandıktan sonra Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilen Devrim Ayık da bunlardan birisi. Yüzde 76 engelli ve CHRON hastası (bağırsak zehirlenmesi) olan Ayık, her geçen gün ağırlaşan sağlık durumuna rağmen serbest bırakılmıyor. 

 ‘HAYATİ TEHLİKE ATLATTI’

 İHD Merkez Hapishaneler Komisyonu Eşsözcüsü avukat İlhan Öngör, kentteki şubelerinin hasta mahpus Ayık’la görüştüğünü ve durumunu yerinde tespit ettiğini aktardı. Söz konusu hastalığın ağızdan makata kadar bütün sindirim organlarını etkilediğine dikkat çeken Öngör, Ayık’ın 2 defa ameliyat olduğunu ve bağırsaklarının 30 santimetre alındığını belirtti. Öngör, “Atak dönemleri, bütün sindirim organlarında kanama ve emilim bozukluğuna yol açabilmektedir. Bu durum, hastanın bütün yaşamını tehdit edebilmektedir. Atağın en ağır sonucu ise, bağırsakların akut olarak tıkanmasıdır. Mahpus daha önce tıkanma nedeniyle yaşamsal tehlike atlatmış ve hekimlerin üstün başarısıyla kurtarılabilmiştir. Tek gözü görmemektedir. Engellilik oranı yüzde 76 olarak tespit edilmiştir” bilgilerini paylaştı.  

‘MAKAT, AĞIZ VE BURNUNDAN KAN GELİYOR’ 

Öngör, Ayık’ın 12 Ekim 2019’a kadar Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi edilip, kan takviyesi de dahil, düzenli olarak bütün değerlerinin kontrol edilerek serumla vitamin-mineral desteğini içeren özel tedavi uygulandığını anlattı. Gözaltı ve tutuklanma sürecinde hastalığın yeniden akut olarak atağa geçtiğini vurgulayan Öngör, Ayık’ın durumuna ilişkin şunları paylaştı: “Mahpus; makat kanamasının yanında, ağzı ve burnundan kan geldiğini, arkadaşlarının yardımıyla ayağa kalkabildiğini, ya ishal ya da kabızlık yaşadığını, protein ağırlıklı beslenmesi gerekirken, hapishane koşullarında bunun mümkün olmadığını bildirmektedir. Hapishanede getirilen diyet yemeğinin, genel olarak bütün mahpuslara çıkan yemeğin, tansiyon ve şeker hastaları düşünülerek, tuzsuz ve yağsız şeklinden ibaret olduğunu bildirmektedir. Kendisine özel ve hatta, kabızlık-ishal durumuna bağlı olarak her gün değişmesi gereken bir beslenme programının hapishane tarafından uygulanmasının mümkün olmadığını anlatmaktadır.” 

‘TEDAVİ EDİLMEDEN GETİRİLMİŞ’ 

Ayık’ın, 16 Ocak günü durumunun kötüleşmesi üzerine acil olarak Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürüldüğünü ve burada jandarmanın müdahalesiyle yatış yapılmadan geri götürüldüğünü aktardığını kaydeden Öngör, şöyle devam etti: “Bu olayla ilgili hastaneye yazı yazılmış. Hastane, acil hekimin, akut atak tespit edilmediği, kan tahlili için kan alınarak geri gönderildiği şeklindeki şaşırtıcı açıklamasını derneğimize göndermiştir. Zira mahpus akut atak semptomlarından şikayetçidir ve CROHN hastalığına bakması gereken bölüme sevk dahi edilmemiştir.Tekerlekli sandalye ile gelen mahpusun yüzünün renginin donuk beyaz olduğu, konuşmada zorlandığı gözlemlenmiştir. Tablo, açlık grevlerine katılanların ileri aşamalardaki durumlarını çağrıştırmaktadır. Mahpus hastalığından dolayı tablet şeklinde vitamin desteği alamamaktadır.” 

‘AYRIMCILIK VAR’ 

Hasta mahpuslara dair derneklerine yoğun bir başvuru olduğunu ifade eden Öngör, hem Adalet Bakanlığı hem de Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü nezdinde girişimlerde bulunduklarını ancak hükümet ile yetkilileri hasta mahpusların sorunlarının çözümüne ilişkin kulaklarını tıkadığının altını çizdi. Siyasi ağır hasta tutuklulara ayrımcılık yapılarak, yaşam ve sağlık hakkına erişim haklarının engellendiğini söyleyen Öngör, 2019’da 50 hasta mahpusun yaşamını yitirdiğini anımsattı. 

‘DURUMU DAHA AĞIR OLANLAR VAR’ 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzasıyla Madımak Katliamı faili Ahmet Turan Kılıç’ın affedip serbest bırakmasına değinen Öngör, “Cumhurbaşkanı, Sivas Katliamı failini yaş haddinden ve sağlık sebepleri nedeniyle özel af ile tahliye etmiştir. Oysaki; Sivas Katliamı failinin yaşadığı sağlık probleminden daha ağır durumda, yaşamını tek başına idame ettiremeyecek hasta mahpuslar bulunmaktadır. Eşitlik ilkesine ve ceza infaz hukukunda var olan ayrımcılık yasağı açıkça her gün her hapishanede ihlal edilmektedir. Bir kez daha sorunu çözecek olan Adalet Bakanlığına sesleniyoruz; cezaevlerinde yaşamını idame ettiremeyecek ağır hasta mahpusların tahliye edilmesi ve yeterli sağlıklı koşullarda tedavi edilmeleri için yasal mevzuatı uygulayın. Bu sorun insani, vicdani ve ahlaki bir sorundur” çağrısında bulundu.  

Haber Kaynağı :http://mezopotamyaajansi22.com/tum-haberler/content/view/85699?fbclid=IwAR2afRAs5poba6x3ajd9UKI5izKzG8KNANyr2nZAMK5hR9n-tpgu9TzXync

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 19 Şubat 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.630 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: