CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“85 Yaşındaki Hasta Mahpus İçin Cumhurbaşkanı’na Çağrı: Cezasını Kaldırın, Son Günlerini Evinde Geçirsin”

Diyarbakır Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan, yeme, içme giyinme, banyo gibi kişisel ihtiyaçlarını tek başına karşılayamıyor.

Müvekilim 1993’te Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’a yönelik düzenlenen suikastten sorumlu tutuldu. Oysa hiçbir ilgilisi olmadığı belgelere de yansıdı. Buna rağmen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Sivas’ta insanları yakanlardan biri olan Ahmet Turan Kılıç ‘hasta’ ve ‘yaşlı’ olduğu için affediliyorsa neden 23 yıldır hapishanede olan ağır hasta mahpus Mehmet Emin Özkan da tahliye edilmiyor?”

Soruyu soran 23 yıldır Diyarbakır Cezaevi’nde tutulan hasta mahpus Mehmet Emin Özkan’ın avukatı Serdar Çelebi, Ahmet Turan Kılıç’ı hatırlatıyor.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Ocak Cuma günü, 1993’te Sivas’taki Madımak Oteli’nde aralarında yazar ve sanatçıların bulunduğu 35 kişinin yakılarak öldürülmesi davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis alan 86 yaşındaki Ahmet Turan Kılıç’ın kalan cezasını kaldırdı.

Kılıç, Sivas davasında önce idam cezası almış, idamın kaldırılmasından sonra cezası ağırlaştırılmış müebbete çevrilmişti.

Avukat Çelebi, Kılıç’la benzer durumda yüzlerce hasta mahpus olduğunu hatırlatıyor ve Özkan’ın tahliye edilmemesine tepki gösteriyor.

“Delil yokken müebbet cezası verildi”

Avukat Çelebi, Özkan’a dair şu bilgileri paylaşıyor:

“Müvekkilim, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 1993’te Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’a yönelik düzenlenen suikastten sorumlu tutuldu. O dönem Lice yakıldı, onlarca kişi yaşamını kaybetti. Olay tarihe Lice Katliamı olarak geçti.

“Mersin’de 1996’da ‘örgüt üyesi olduğu’ iddiasıyla gözaltına alındı müvekkilim. İki itirafçının verdiği, daha sonra ise geri çektiği ifadeler nedeniyle Tuğgeneral Aydın’ı öldürmek ile yargılandı. Yargılama boyunca olay ile hiçbir ilgisi olmadığını anlatmaya çalıştık. Müvekkilime, hiçbir delil yokken,  ağırlaştırılmış müebbet hapis verildi.

‘İddianame: Eyleme katıldığı bilgisine ulaşılmadı’

“Müvekkilim hapishanede olduğu 23 yıllık süre zarfında 6 hapishane değiştirdi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 2014 yılında Lice dosyasının zaman aşımından düşmesine bir gün kala hazırladığı iddianamede, ‘Bu beyanlara dair tutanaklar ilgili mahkemeden celp edilerek incelenmiş; ancak Mehmet Emin Özkan’ın bu eyleme katıldığına dair herhangi bir bilgiye rastlanmamıştır’ yönündeki tespiti, 1996 yılından bu yana hapishanede olan müvekkilim için bir umut oldu. 

“İddianamede Lice’de yaşanan olayın bir JİTEM organizasyonu olduğu, dönemin Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Eşref Hatipoğlu ile Üsteğmen Tünay Yanardağ hakkında ceza istendi. Yargılama sonucunda Hatipoğlu’na beraat çıktı. 

“Biz, Özkan’ın avukatları olarak Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurarak yargılamanın yenilenmesi, infazın durdurularak Özkan’ın tahliyesini talep ettik. Mahkeme, yargılamanın yenilenmesi talebini kabul etti.

“Fakat geçen süre zarfında ‘yetkili değiliz’’ bahanesiyle Eskişehir, Diyarbakır Adliyesi ile Adana Adliyesi arasında defalarca gidip gelen dosya bir türlü açılıp yeniden yargılanmaya geçirilmedi. Yeniden yargılama ise Adana Adliyesi’nde başladı. Davanın 31 Ocak 2020 Cuma günü görülen duruşmasında yüzde 87 hapishanede kalamaz raporu olmasına rağmen müvekkilim tahliye edilmedi.”

“Son saatlerini ailesiyle geçirsin”

Avukat Çelebi davanın Mayıs’a ertelendiğini belirterek, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’a seslendi:

“Özkan bu saatten sonra hapishaneden çıkıp yeni bir yaşam kuracak sağlık koşullarına sahip değil. Sadece son dakikalarını ailesi ile birlikte geçirsin istiyoruz. Kendisi, İHD’nin ağır hasta mahpuslar listesinde de yer alıyor. Eğer bir af çıkartabiliyorsanız elinizi Özkan için de taşın altına sokun. Özkan için de harekete geçin.”

Haber Kaynağı : http://bianet.org/bianet/insan-haklari/219542-85-yasindaki-hasta-mahpus-icin-cumhurbaskani-na-cagri-cezasini-kaldirin-son-gunlerini-evinde-gecirsin

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 10 Şubat 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.504 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: