CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“İHD: Ramazan Taş tedavisinin sağlıklı yapılabilmesi için serbest bırakılmalı”

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi üyeleri, hasta mahpusların durumuna dikkat çekmek amacıyla Konak eski Sümerbank önünde basın açıklaması yaptı.

Mahpus olarak hapishanede bulunan Ramazan Taş’ın durumuna dikkat çekilen eylemde “Hasta Mahpuslar Ölüyor Susma”, “Susma Suça Ortak Olma Ölüyorlar” yazılı pankartlar açıldı. Demokratik kitle örgütü temsilcilerinin yanı sıra mahpus yakınlarının da katıldığı eylemde açıklamayı İHD İzmir Şube yöneticisi Ali Aydın okudu.

‘HAPİSHANEDE BÜYÜYEN BİR BEBEĞİN PSİKOLOJİSİ NASIL OLUR?’

Aydın, açıklamasına 11 Ocak’ta Siirt E Tipi Cezaevi’nde yaşamını yitiren 74 yaşındaki hasta mahpus Nebi İlhan’ın ve Burhaniye T Tipi Hapishanesi’nde tahliyesine 2 yıl kalmışken yaşamına son veren hasta mahpus Nurcan Bakır’ın ailesine başsağlığı dileyerek başladı.

Bu iki olayın Türkiye hapishanelerindeki insan onuruna yakışmayan davranışları ve uygulamaların kötülüğünü gösterdiğini söyleyen Aydın, anneleri hapishanede olan bebeklere de hapis hayatı yaşatıldığını belirtti.

Aydın, “Biraz düşünelim; yeni doğmuş bir bebek gözlerini hapishanede yaşama açıyor. Onun dünyası hapishanenin duvarlarıyla sınırlı ve gözlerini açar açmaz olumsuz yaşam koşulları onu karşılıyor. Bırakalım mama ve süt bulamamayı bebeğin psikolojisi nasıl olur? Vicdanı olan kimsenin bebeklere böyle davranmaya hakkı yoktur. Bir de tutuklu olup hamile olan anneler var. Onların doğumları nasıl yapılacak? Hijyen koşulları uygun olmadığı halde hapishanede bebeklerini nasıl büyütecekler? Bunların hepsi sorun” diye konuştu.

‘HASTA MAPUSLAR VE HAMİLE/BEBEKLİ ANNELER SERBEST BIRAKILMALI’

İzmir Kırıklar F Tipi Cezaevi’nde mahpus olan Ramazan Taş’ın durumunu anlatan Aydın, “1995’de Mardin’de doğan Ramazan Taş, küçükken üzerine çay döküldüğü için tedavi görmüş ve ameliyat olmuştur. Ameliyat sonrası eve getirilmiş ama tekrar sancıları artınca Mardin’de hastaneye götürülmüş orası da Diyarbakır’a sevk etmiştir. Diyarbakır’da acil ameliyata alınmış ve bağırsağından 43 cm kesilmiştir” dedi.

“Ramazan Taş’ın ayrıca; bel fıtığı, idrar yolları hastalıklarının yanı sıra burunda kırık, omurgada bombe vardır. Bunların yanı sıra sol kolundan ve mideden ameliyatlıdır. Bu genç yaşta bunca hastalığı bulunan ve henüz mahpus olan Ramazan Taş, tedavilerinin sağlıklı yapılabilmesi için serbest bırakılmalıdır” diyen Aydın, insan hakları savunucuları olarak yetkililere hamile, bebekli anneler ile ağır hasta mahpusları serbest bırakma çağrısı yaptı.

Haber Kaynağı : https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/01/18/ihd-ramazan-tas-tedavisinin-saglikli-yapilabilmesi-icin-serbest-birakilmali/

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 23 Ocak 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.631 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: