CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Devrim Ayık’ın avukatı: Bu koşullarda hayati tehlikesi bulunuyor”

Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan yüzde 76 engelli ve CHRON hastası Devrim Ayık’ın sağlık durumu gün geçtikçe kötüye gidiyor. Avukatı Ramazan Gökalp, Ayık’ın hayati tehlikesi olduğunu hatırlatarak, serbest bırakılmasını istedi. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkezi Hapishaneler Komisyonu’nun 2019 yılı raporuna göre hapishanelerde 458’i ağır olmak üzere bin 334 hasta tutuklu var. Bunlardan biri de Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde olan yüzde 76 engelli ve CHRON hastası (bağırsak zehirlenmesi) Devrim Ayık.

 ‘GÖRÜŞE TEKERLEKLİ SANDALYEYLE GELDİ’ 

Ayık, ağır hasta olmasına rağmen “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklu yargılandığı Antalya 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nce 8 Ocak’ta görülen celsede tahliye edilmedi. Ayık’a 2012’den bu yana nadir görülen CHRON hastalığı teşhisi (Bağırsak zehirlenmesi) konuldu. Bu hastalığı nedeniyle iki defa ameliyat olup, yaklaşık bir metre kadar bağırsağı alındı. Ayık’ın avukatı Ramazan Gökalp, 19 Ocak’ta Ayık’la hapishanede görüştü. Ayık’ın sağlık durumunun gün geçtikçe kötüye gittiğine işaret eden Gökalp, Ayık’ın görüşe tekerlekli sandalye ve gardiyanların yardımıyla geldiğini söyledi.

 ‘SAĞLIK DURUMU İÇ ACI DEĞİL’ 

Ayık’ın ciddi şekilde öksürdüğünü, son iki haftada sol burnundan kan geldiğini, makatından kan geldiğini aktaran Gökalp, Ayık’ın temel ihtiyaçlarının koğuş arkadaşlarınca karşılandığını ve sağlık durumunun iç açıcı olmadığını anlattı: Gökalp, Ayık sağlık durumunu şöyle özetledi: “Ayakta kalamıyor. Kansızlıkta ciddi artış mevcut olup, elleri ve yüz görünümü beyazlanmıştır. Kendisine kan verilmesi gerekir ancak bu durumu giderilmemiştir. En son 17 Ocak’ta fenalaşması sebebiyle koğuştaki mahpusların ısrarı ile acile sevki yapılmıştır. Hastaneye gidildiğinde de tam tedavi edilmeden hemen mahkum odasına götürülüp, tekrardan hapishaneye getirilmiştir. 18 Ocak’tan beri ciddi kalp sıkışmaları oluşmaktadır. Bağırsaklarında ciddi ağrılar oluşmaktadır. Kulaklarında duymama sorunu artmıştır.”

 ‘BAŞVURULARA CEVAP YOK’ 

Gökalp, Ayık’ın hastalığının nadir görüldüğünden ötürü tam tedavisi hakkında kesin çözüm bulunmadığını aktardı. Gökalp, “Bu aşamada kendisinin diyetisyenlerin uygun gördüğü şekilde beslenmesi gerekir. Ancak kendisi hapishanede bulunduğundan kaynaklı diyetisyenlerin tavsiye edilen besin önerisi uygulanmamaktadır. Bu konuda hapishane yetersiz kalmaktadır. Kendisine tedavi olarak hapishanede iki haftada bir HUMİRA iğnesi yapılmaktadır. Yapılma sebebi kanserin vücuda yayılmasına engel olmak ve ağrısını dindirmek içindir. Durumuyla ilgili gerek Adalet Bakanlığı’na gerekse de hapishane savcılığına ve tüm kurumlara yapmış olduğumuz başvurulara hiç bir şekilde cevap verilmedi. Devrim Ayık’ın hayati tehlikesi bu koşullarda mevcuttur. Kendisi yüzde 76 engellidir. Bu husus heyet raporunda sabittir. Tüm insan hakları kurumlarının ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu’nun duyarlılık göstermesi acilen gerekmektedir. Serbest bırakılması gerekir” ifadelerini kullandı. 

Haber Kaynağı : http://www.mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/83304?page=1&key=eab3a8007139e8b64bf58eb947e73c67

MA / Hamdullah Kesen

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 23 Ocak 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.504 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: