CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Veysel Avunan komalık olmasına rağmen tahliye edilmedi”

F Oturumu’nun 407’nci haftasında ihmaller sonucu komalık olan ve ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda olan hasta mahpus Veysel Avunan’ın serbest bırakılması istendi. 

 İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu’nun hasta mahpusların serbest bırakılması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda yapmak istediği F Oturumu’nun 407’nci hafta eylemi, bir kez daha polis tarafından engellendi. Engelleme üzerine açıklama İHD İstanbul Şubesi önünde yapıldı. Hasta mahpusların fotoğraflarının taşındığı eylemde, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” ve “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” pankartları açıldı.  Açıklamayı yapan İHD Hapishaneler Komisyonu Üyesi Mehmet Acettin, Siirt E Tipi Hapishanesi’nde tutulmakta iken tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren hasta mahpus 74 yaşındaki Nebi İlhan’ı anarak başladı. İlhan’ın ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileyen Acettin, “Hapishanelerdeki sorunlar artarak devam ediyor. Hapishane koşullarının infaz uygulamaları ile ağırlaşması, pek çok hastalığın ortaya çıkmasına ya da hızla ilerleyerek ölümcül hale gelmesine neden oluyor. Tedavi hakkı engellenen ve bu nedenle yaşamlarını yitiren onlarca hasta mahpusun tabutla dışarıya çıkarıldığına tanık oluyoruz” dedi.

 KOMAYA GİRMESİNE RAĞMEN HAPSE GÖTÜRÜLDÜ  

Hasta mahpus Veysel Avunan’ın durumuna dikkat çekmek için bir araya geldiklerini belirten Acettin, şöyle devam etti: “Veysel Avunan, 2 yıl önce tutuklanıp; 6 yıl 3 ay hüküm aldı. 15 Eylül 2017’den beri tutuklu bulunduğu Bingöl T Tipi Hapishanesi’nde zatürre, verem ve sonrasında menenjit hastalığına yakalandığı teşhis edilmiş, tedavisi için Elazığ’a gönderilmiş ve Elazığ T Tipi Hapishanesi’ne sevki yapılmıştır. Burada da ta ki hapishanede bayılana kadar gerekli tedaviye başlanmamıştır. Bayılması sonrasında kaldırıldığı Elazığ Devlet Hastanesi’nde beyninde gelişen enfeksiyon nedeniyle komada olduğu tespit edilmiş, sonrasında Kayseri Şehir Hastanesi’ne götürülmüştür. 21 gün Kayseri’de yoğun bakımda bilinci kapalı halde tutulmuş, bilinci açıldıktan sonra iyileşmesi beklenmeksizin tekrar Elazığ Devlet Hastanesi’ne getirilmiştir. Doktoru, 12 ay hastanede tedavi görmesi gerektiğine dair rapor verdiği halde yoğun bakımdan çıkar çıkmaz tekrar hapishaneye gönderilmiştir. ‘Kullanacağın ilacı hapiste de alabilirsin’ denilerek Veysel Avunan önce Bingöl T Tipi Hapishanesi’ne geri gönderilmiş, kısa bir süre sonra durumu yeniden ağırlaşınca tekrar Elazığ T Tipi Hapishanesi’ne getirilen hasta mahpus Veysel Avunan, halen bu hapishanede tutulmaktadır.” 

‘ARKADAŞLARINA MAHKUM YAŞIYOR’ 

Avunan’ın kız kardeşinin, 16 Aralık 2019 tarihinde yaptığı görüşten sonra, “Açık görüşe gittik, o hafta abim iyiydi. İkinci açık görüşte yürüyemiyor, ayaklarını basamıyordu, kollarından tutarak arkadaşları getirmişti. Arkadaşları sırtlarına alıp alt kata tuvalete, yemeğe götürüp getiriyorlar. Şimdi tekrar Elazığ’a götürdüler, bir aydır orada” dediğini aktaran Acettin, Meclis İnsan Hakları Komisyonu’nun Elazığ ve Diyarbakır hapishanelerinde yaptığı incelemelerin sonucunu da aktardı. Acettin, komisyon üyesi HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun ziyaret ettikleri Veysel Avunan için; “Tedavisi ihmal edildi. Şimdi ayakları tutmayan Avunan, tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. Yoğun bakımda yaklaşık bir ay kalan Avunan kendini biraz toparlayınca tekrar hapishaneye gönderildi. Kendisiyle konuştuk. Bilinci yerinde değil, ‘Birçok şeyi unutuyorum’ dedi. Maalesef ihmallerden dolayı 2 bacağı da tutmuyordu. Kalkıp yürüyemiyordu. Koğuş arkadaşları ‘Yukarıda yatağından alıp aşağıya tuvalete indiriyoruz, onun için ortası delik bir sandalye yaptık. Sandalyeye oturtuyoruz. Büyük abdestini yaptıktan sonra bir kişi altını temizliyor. Sonra sırtımıza alıp odasına tekrar çıkarıyoruz, arkasından tuvaleti temizliyoruz’ dediler. İnfaz erteleme alması lazım, durumu hiç iyi değil. Veysel Avunan da çok mahcuptu. Arkadaşlarına mahkum yaşıyor. Veysel Avunan’ın sağlık kurulu ve adli tıp kararıyla bir an önce tahliye edilmesi gerekiyor” dediğini aktardı. 

YETKİLİLERİ SORUMLULUĞA ÇAĞIRDI’ 

Hapishanedeki hak ihlallerinin inanılmaz boyutlara ulaştığını ifade eden Acettin, tahliyesine bir yıl kalan Veysel Avunan’ın tahliye olmadan tedavisinin yapılması gerektiğine dikkat çekti. Ailesinin, Avunan yoğun bakımda olduğu dönemde ceza ertelemesi istediğini belirten Acettin, “Avunan’ı heyete çıkarmışlar ve heyet ‘hapishanede kalabilir’ raporu vermiştir. İnsan hakları savunucuları olarak bu hafta da Veysel Avunan şahsında hasta mahpusların tedavilerinin gereğine uygun olarak yapılması, hasta mahpusların sağlığa erişim ve yaşam haklarının güvence altına alınması için yetkilileri sorumlu davranmaya çağırıyoruz” diye konuştu. Açıklamanın ardından eylem, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” ve “Veysel Avunan serbest bırakılsın” sloganlarıyla sona erdi. 

Haber Kaynağı : http://www.mezopotamyaajansi23.com/search/content/view/82358?page=1&key=b9104b1e6e5a8aa8ce52cc5a637beb21

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 16 Ocak 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 274.666 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: