CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Van’da İki kolunda platin bulunan hasta mahpus Sitî ana için çağrı”

Van T Tipi Hapishanesi’nde bulunan iki kolunda platin bulunan 70 yaşındaki Sitî Gören’nin hayatından endişe duyan ailesi, Sitî’nin revire sürüklenerek götürüldüğünü söyleyerek kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.

Hapishanelerde yaşanan hak ihlalleri her geçen gün artıyor. Türkiye hapishanelerinde 457’si ağır bin 333 hasta mahpus bulunuyor. Adli Tıp Kurumu’nun (ATK)  ‘Cezaevinde kalamaz’ raporu vermesine rağmen birçok hasta mahpus güvenlik gerekçeleri ile tahliye edilmiyor. Van T Tipi Hapishanesi’nde bulunan 70 yaşındaki Sitî Gören’de bu hasta mahpuslardan biri. Kaldığı Siirt E Tipi Hapishanesi’nde yaşamını yitiren hasta mahpus 74 yaşındaki Nebi İlhan, tedavi gördüğü hastanede 11 Ocak 2020’de yaşamını yitirmesinin ardından hasta mahpusların durumu kamuoyunun gündemine gelmişti. 

“Örgüt üyeliği” iddiasıyla 2011 yılında gözaltına alınarak tutuklanan Siti Gören, 9 ay Bitlis Hapishanesi’nde kaldıktan sonra tahliye edildi. Tutuksuz olarak yargılanmaya devam ettiği dava 2018 yılında Yargıtay tarafından onanarak 3 yıl 3 ay ceza verildi. Yargıtay’ın cezasını onaması ardından 70 yaşındaki Sitî, 2019 yılının Kasım ayında tekrar tutuklanarak Van T Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

İki kolunda platin bulunan Sitî, aynı zamanda şeker ve tansiyon hastası. Annesi Sitî’nin hayatından endişe eden oğlu İsa Gören, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu. ‘Annem hasta ve durumu çok ağır tahliye olması gerekir’ İsa Gören, annesinin durumunun her geçen gün daha da ağırlaştığını belirterek, “70 yaşındaki bir insan nasıl bir tehdit oluşturabilir” diye soruyor. Gören ayrıca annesinin aynı koğuşta kaldığı arkadaşlarının yardımıyla ihtiyaçlarını karşıladığına vurgu yaparak, Sitî ile yaptıkları haftalık telefon görüşünde kendilerine, ‘Tahliye olmak istiyorum, cezaevi koşullarında daha fazla mücadele edemem’ dediğini aktardı.   ‘Revire sürükleyerek götürülmüş’ Sitî’nin hastalığı ağırlaştığı için revire gitmekte de zorlandığını söyleyen Gören, “Annem, en son yaptığımız görüşte yerde sürüklenerek revire götürüldüğünü söyledi. Hapishane koşullarını ve bu uygulamaları boykot ederek artık revire gitmeyeceğini söyledi” diye belirtti. 

‘Annemi kurtarın’

İsa Gören son olarak annesinin hapishane koşullarında tedavi olmasının imkansız olduğunu ifade ederek, “Bu zulüm artık yeter. Annemin bir an önce bırakılmasını istiyoruz. Annemin cezaevinde değil, dışarda bizim yanımızda tedavi olmalı. Bizler buradan insan hakları kurumlarına sesleniyoruz: Annemi kurtarın. Annemin bir an önce bırakılıp sağlıklı bir ortam da tedavi görmesi gerekir. Annemin sesini duyun” diye konuştu.

haber kaynağı : http://www.haberercis1.com/van/van-da-iki-kolunda-platin-bulunan-hasta-tutsak-sit-ana-icin-h311026.html

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 16 Ocak 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 274.419 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: