CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Turan ‘cezaevinde kalamaz’ raporuna rağmen bırakılmıyor”

Bafra T Tipi Hapishanesi’nde bulunan hasta mahpus Metin Turan birçok hastane kurulundan aldığı “cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen serbest bırakılmadığını belirten İHD MYK üyesi Nuray Çevirmen, “Bu raporlar ATK tarafından görmezden geliniyor” dedi. Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 277’nci haftasında Bafra T Tipi Hapishanesi’nde mahpus bulunan Metin Turan’ın durumuna dikkati çekti. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde yapılan eylemde konuşan İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Nuray Çevirmen, hasta mahpus Turan’ın birden fazla hastaneden “cezaevinde kalamaz” raporu almasına rağmen Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından serbest bırakılmadığını söyledi. 

RAPORLARA RAĞMEN BIRAKILMIYOR  

Hasta mahpus Turan’ın 19 Aralık 2000 yılında “Hayata Dönüş Operasyonu”nda Sağmalcılar Hapishanesi’nde başına aldığı darbeler sonrasında iki gözünde görme yetisini kaybettiğini kaydeden Çevirmen, Turan hakkında 2002’de ATK tarafından “Ameliyat için 3 ay süreyle infazının ertelenmesi” yönünde rapor verdiğini belirtti. Rapora rağmen Turan’ın serbest bırakılmadığını aktaran Çevirmen, “2014’te Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Kuruluna çıkmış. Hastane, Turan’a ‘Mevcut hastalığı kalıcıdır, tedavi edilemez, cezası 2 yıl ertelenmelidir’ demesine rağmen ATK tarafından onaylanmamıştır” dedi.

 ‘TURAN SERBEST BIRAKILMALI’ 

Turan’ın devlet ve üniversite hastanesi sağlık kurullarına birden fazla defa gittiğine vurgu yapan Çevirmen, ATK’nin “Tedavisine ve poliklinik kontrollerinin düzenli olarak yapılmasına” diyerek raporlar düzenlediğini belirtti. Hastane raporlarında Turan’ın gözleri için “Tedavi edilemez, cerrahi müdahale yapılamaz” şeklinde rapor hazırlandığının altını çizen Çevirmen, Turan’a 2017 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Sağlık Kurulu “Cezasının süresiz olarak ertelenmesi” yönünde rapor hazırladığını aktardı. Ancak ATK tarafından bu raporun da görmezden gelindiğini dile getiren Çevirmen, “2017 yılında çıkarıldığı psikiyatri kurulu tarafından da kendisine ‘depresif bozukluk, ümitsizliğe dayalı duygusal depresyon’ gibi tanılarda konulmuştur” diye belirtti. Turan’ın infazının ertelenmesi için yaptığı başvurulara olumsuz yanıt aldığını ve son olarak Anayasa Mahkemesi’ne başvurduğunu aktaran Çevirmen, hasta mahpus Turan’ın biran önce serbest bırakılmasını istedi.

Haber Kaynağı :http://www.mezopotamyaajansi23.com/search/content/view/81103?page=1&key=b9104b1e6e5a8aa8ce52cc5a637beb21

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 16 Ocak 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.237 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: