CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Kıran’ın tek isteği ölmeden önce annesini görmek”

Bolu F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde bulunan hasta mahpus Ramazan Kıran’ın sağlık durumuna dikkati çeken İHD MYK Üyesi Nuray Çevirmen, Kıran’ın tek isteğinin ölmeden önce annesini görmek olduğunu söyledi. 

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 279’uncu haftasında Bolu F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde bulunan hasta mahpus Ramazan Kıran’ın sağlık durumuna dikkati çekti. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde yapılan eylemde konuşan İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Nuray Çevirmen, hasta mahpus Kıran’ın Adana’da yaşayan annesinin yüzde 98 özürlü ve yatalak olduğu, bundan kaynaklı Bolu’da hapishanede bulunan oğlunu ziyaret etme imkanın bulunmadığını belirtti.  Hasta mahpus Kıran’ın tek isteğinin ölmeden önce annesini görmek olduğunu belirten Çevirmen, Kıran’ın birçok kez ailesinin yaşadığı Adana ve çevresinde bulunan bir hapishaneye nakil edilme talebinde bulunduğunu ancak Adalet Bakanlığı’nın sevk talebine olumlu cevap vermediğini söyledi.

 ‘GEREK YOK’ 

Hasta mahpus Kıran’ın beyninde araknoid kist olduğunu aktaran Çevirmen, “Ankara Sincan Hapishanesi’nde bulunduğu dönemde doktorlar tarafından 6 ayda bir MR çekilerek kistin büyüyüp büyümediğininin takip edilmesinin gerektiği belirtilmiştir. Ankara’da iken 2016 yılında bir defa hastaneye gitmiştir. Bolu’da doktora bu bilgiyi aktarmış ancak doktor ‘gerek yok’ demiştir. Şu an da bu kiste dair durumunun ne olduğunu bilmemektedir. Zaman zaman bundan dolayı sabahları baş ağrıları ile uyandığını aktarmıştır” diye belirtti. 

‘AİHS ÇİĞNENMEKTEDİR’ 

Hasta mahpus Kıran’ın, bel ve boyunda fıtık, kronik çoklu ülser, reflü, hemoroid, sinüzit, romatizma gibi rahatsızlıklarını sıralayan Çevirmen, “Ramazan Kıran’ın tetkik ve tedavileri geciktirilmeden yaptırılmalıdır. Ailelerinden uzak hapishanelerde bulunan mahpuslar için Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 8’inci maddesi çiğnenmektedir ve bu hak mağduriyeti ortadan kaldırılmalıdır” şeklinde konuştu. Çevirmen, son olarak, “Hastalıklarından kaynaklı olarak kendisini ziyarete gidemeyen annesi ve diğer aile fertlerinin de ziyaret imkanlarına olanak verilmesi açısından ailesine yakın olan hapishanelere acil olarak sevkinin sağlanmasını istiyoruz” talebinde bulundu.

Haber Kaynağı : http://www.mezopotamyaajansi23.com/search/content/view/82362?page=1&key=b9104b1e6e5a8aa8ce52cc5a637beb21

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 16 Ocak 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.501 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: