CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Beyninde şarapnel parçası olan mahpus Abdulhakim Eşiyok’a ‘özgürlük’ talebi”

F Oturumu’nun 405’inci haftasında, başında şarapnel parçası bulunan ve yıllardır dayanılmaz ağrılar çeken hasta mahpus Abdulhakim Eşiyok’un serbest bırakılması istendi.

 İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu’nun hasta mahpusların serbest bırakılması talebiyle düzenlediği F Oturumu’nun 405’inci hafta eylemi, İHD İstanbul Şubesi önünde gerçekleştirildi. Hasta tutukluların fotoğraflarının taşındığı eylemde, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” ve “Hasta mahpus Abdülhakim Eşiyok serbest bırakılsın” pankartları açıldı.  Eylemde konuşan İHD Hapishaneler Komisyonu üyesi Mehmet Acettin, yetkililerin durumu her geçen gün ağırlaşan hasta mahpusları görmezden geldiğine dikkat çekti. Hapishane koşullarında tedavilerin yeterli ve dengeli yapılmadığının altını çizen Acettin, 2001’den beri hapishanede olan hasta mahpus Abdülhakim Eşiyok’un durumuna değindi. Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) tarafından 2001 yılında ağırlaştırılmış müebbet cezası verilen Eşiyok’un rahatsızlığı nedeniyle 2010 yılına kadar defalarca hastaneye kaldırılmasına rağmen sürekli kendisine ‘psikolojik’ tanısı konduğunu anlatan Acettin, “2010 yılında tesadüfen ilgili bir doktor tarafından tomografisi çekilmesiyle beyninde bir şarapnel parçası görülür. Ancak ya öleceği ya da felç kalacağı belirtilerek ameliyatı yapılmaz” dedi.

 ‘İLAÇ TEDAVİSİ DAHA KÖTÜ YAPTI’ 

Eşiyok’un, 1994 yılında kafasına isabet eden 9,5mm’lik şarapnel parçası nedeniyle dayanılmaz ağrılar çektiğini, ancak doktorların yeterli kontrolleri yapmadan kendisine ağrı kesici vermekle yetindiğini kaydeden Acettin, “Çok fazla miktarda ilaç kullandığı için midesinde reflü oluşmuş, böbrekleri bitme noktasına gelmiş, ayrıca unutkanlık, halsizlik, dikkatsizlik, iştahsızlık sorunları yaşıyor. En son Gümüşhane E Tipi Hapishanesi’nde 10 Temmuz 2014’de şiddetli bir kriz geçirir ve bunun üzerine hastanenin acil servisine kaldırılır. İlk müdahaleden sonra Gümüşhane Devlet Hastanesi Nöroloji bölümüne sevk edilir. Ancak, ilgili doktor beynin sol lobunda Frontal Lob Sendromu teşhisi yapmasına rağmen, sol lobun beyin hücreleri öldüğü için ameliyatı yapmayacaklarını belirtmiştir. Abdülhakim Eşiyok, baş ağrısı ve buna bağlı yaşadığı sorunlar nedeniyle günlük yaşamını sürdürmede zorluk çekiyor” diye belirtti.  Açıklama Eşiyok ve tüm hasta mahpusların bir an önce serbest bırakılması talebiyle sona erdi.

Haber Kaynağı : http://www.mezopotamyaajansi23.com/search/content/view/81083?page=1&key=b9104b1e6e5a8aa8ce52cc5a637beb21

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 16 Ocak 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.237 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: