CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Başında iki platin bulunan epilepsi hastası mahpus İlhan Özdemir tedavi edilmiyor”

Epilepsi hastası ve geçirdiği kaza sonucunda beyin ameliyatı olarak kafasına iki platin takılan hasta mahpus İlhan Özdemir, “Kalabalık ortamda kalamaz ve yol gidemez” raporu verilmesine rağmen hapishanenin zor şartlarında kalabalık ortamda yaşam mücadelesi veriyor. Tutsağın eşi Mesmegül Özdemir, “Eşimin tedavi olması gerekiyor” dedi.

Hapishanelerde bulunan kötü yaşam koşulları ile karşı karşıya kalan hasta mahpusların durumu ağırlaşıyor, sayıları artıyor. İnsan Hakları Derneği (İHD) verilerine göre hapishanelerde bin 334 hasta mahpus bulunuyor. Hasta mahpusların 457’sinin durumu ise ağır. Bu mahpuslardan biri de İlhan Özdemir.

2015 yılında tutuklanarak Erzurum Oltu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 14 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen İlhan, tahliyesinin ardından 2 Ocak 2017 tarihinde trafik kazası geçirdi. Kaza nedeniyle beyin ameliyatı olan İlhan’ın kafasına iki platin takıldı. İki ameliyat geçiren ve aynı zamanda epilepsi hastası olan İlhan, “örgüte üye olmak” iddiasıyla yargılandığı davada 7 yıl 2 ay 15 gün ceza alarak 2017 yılında tekrar tutuklandı. İl Sağlık Kurulu tarafından verilen ve “kalabalık ortamda kalmaması ve yol gitmemesi” gerektiğine dikkat çekilen rapora rağmen İlhan, kalabalık hapishane ortamında kalıyor.

Hasta mahpus İlhan Özdemir’in eşi Mesmegül Özdemir, eşinin sağlık sorunlarına dair konuştu. ‘Yüzde 85 felç’ raporuna rağmen cezaevinde’ İlhan’ın sürekli epilepsi krizi geçirdiğini söyleyen Mesmegül Özdemir, “Eşim sürekli epilepsi krizi geçiyor. Devamlı ilaç kullanmak zorunda. Eşim bir trafik kazası geçirdi. Zaten trafik kazasından sonra beyin ameliyatı oldu. Ve doktorlar eşimin beyninin sol tarafının yüzde 85 oranında felç olduğuna dair rapor verdi. Fakat Yargıtay cezasını onadı ve şu an eşim Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde hasta” diye konuştu. ‘Doktor kontrolüne gitmesi gerekiyor’.

Hastalığından kaynaklı birçok dilekçe verdiğini fakat dilekçelerine olumsuz yanıt geldiğini ifade eden Mesmegül, şunları söyledi: “En azından eşime ev hapsi verilseydi bu onun için daha iyi olacaktı. Fizik tedavi olması gerekiyor, sürekli kontrollere gitmesi gerekiyor. Fakat bunlar hapishanede mümkün değil. ‘İş görmez, kalabalık ortamda kalamaz ve yolculuk yapamaz’ raporu verildi. Ona rağmen hala içeride tutuluyor.”

Haber Kaynağı: http://www.haberercis1.com/guncel/basinda-iki-platin-bulunan-epilepsi-hastasi-tutsak-tedavi-edilmiyor-h310917.html

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 16 Ocak 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 274.594 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: