CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpuslara eziyet çektiriliyor”

Tedavi hakları engellenen mahpusların derneklerine yaptığı başvurunun arttığını söyleyen İHD Mersin Şube Başkanı Hakkı Demir, mahpusların ya hastanelere sevk edilmediğini ya da sevk edildiklerinde kelepçeli muayene dayatılarak, eziyet çektirildiğini ifade etti.İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkezi Hapishaneler Komisyonu’nun hasta mahpuslara dair raporuna göre; hapishanelerde 458 ağır olmak üzere bin 334 hasta mahpus var. Bu sayıya giderek yenileri eklenirken İHD Mersin Şube Başkanı Hakkı Demir, son dönemde tedavi hakları engellenen mahpusların derneklerine yaptığı başvuruların sayısında da artışla karşılaştıklarını belirtti. 

14 MAHPUS BAŞVURDU 

Mahpuslar ya hastanelere sevk edilmediğini ya da sevk edildiklerinde kelepçeli muayene dayatılarak, eziyet çektirildiğini söyleyen Demir, mahpusların yine hakaret ve darba maruz kaldığını paylaştı. Demir hasta mahpusların adlarını ve hastalıklarını şöyle sıraladı: “Mehmet Bilici, Tarsus 2 No’lu T Tipi Hapishanesi’nde yatıyor. Kalp hastası ve 72 yaşında. Abdulaziz Özdemir, Tarsus 3 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde yatıyor. Prostat kanseri, cilt kanseri ve kalp hastası. Murat Karaaslan Tarsus 1 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde yatıyor. Azat Taş, Maraş Türkoğlu Cezaevi’nde yatıyor. Yüzde 62 zihinsel engelli var. Fehim Oğuz, Silifke Kapalı Cezaevi’nde yatıyor. Kısmı felç. Umut Savaş Koçyiğit, Rize L Tipi Kapalı Cezaevi’nde yatıyor. Mehmet Emin Ökdem, Rize Kalkandere L Tipi Kapalı Cezaevi’nde yatıyor. Yüzde 80 engelli ve şizofren teşhisi var. Vedat Bozkurt, Ordu E Tipi Kapalı Cezaevi’nde yatıyor. Saniye Ağbay, Tarsus Kadın Tipi Kapalı Cezaevinde yatıyor. Mesut Yüksel, Antep L Tipi Kapalı Cezaevi’nde yatıyor. Özgür Azat İnci, Osmaniye 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde yatıyor. Kronik Psikoz hastası. Emrah İşi, Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi’nde yatıyor. Mevlüde Baştaş, İzmir Aliağa Kapalı Kadın Cezaevi’nde yatıyor. Yüzde 90 engelli var ve 61 yaşında. Nuri Bağış, Denizli Denizli T Tipi Kapalı Cezaevi’nde yatıyor.”

 DİLEKÇELERE CEVAP VERİLMEDİ 

Kendilerine başvuruda bulunan bu 14 hasta mahpusun tedavi haklarının engellediğini aktardığını belirten Demir, “Ağır hasta olan mahpuslar hapishanede tutulmamalı” diye konuştu. Ağır hasta mahpusların, yaşamlarının son dönemlerini aileleriyle geçirmelerinin anayasal bir hak olduğunu ve bu anayasal hakkın uygulanması gerektiğini ifade eden Demir, hasta mahpuslarla ilgili Adana ve Mersin şubeleri olarak yürüttükleri çalışmaları raporlaştırıp TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na, Cezaevleri Genel Müdürlüğüne, Adalet Bakanlığı’na ve Tabipler Birliği Odası ile paylaştıklarını ancak herhangi bir sonuç alamadıklarını da kaydetti.

Haber Kaynağı : http://www.mezopotamyaajansi23.com/search/content/view/80205?page=1&key=dce86ae3d4fe8c576b2df7e241616b1b

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 24 Aralık 2019 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.484 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: