CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Bolu Hapishanesi’nde hasta mahpusların kontrolleri yapılmıyor”

Bolu F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde kalan hasta mahpusların kontrollerinin yapılmadığını aktaran İHD MYK üyesi Nuray Çevirmen, mahpusların bir an önce tetkik ve tedavilerinin yapılmasını istedi. Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 276’ncı haftasında Bolu F Tipi Hapishanesi’nde kalan hasta mahpus Mikail Aslan ve Engin Sayak’ın durumuna dikkati çekti. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde yapılan eylemde konuşan İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen, hapishanelerde 457 ağır hasta mahpus bulunmasına rağmen bir çözüm bulunamadığını söyledi. 

‘KONTROLLER YAPILMIYOR’ 

Çevirmen, Erzurum H Tipi Hapishanesi’nde kalan ve 10 Aralık’ta tahliye edildikten 9 gün sonra tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Engin Erol’un ölümün sınırına kadar getirilerek, adeta çaresizliğe mahkum edildiğini ifade etti. Bolu F Tipi Hapishanesi’nde kalan hasta mahpus Mikail Aslan’ın kasıklarından yaralanması ardından yakalandığını aktaran Çevirmen, “Ameliyat olmuş ancak düzenli kontrolleri yapılmamaktadır. Bundan kaynaklı olarak idrar yollarında daralma ve iltihaplanma olmuştur. Geçici çözüm olarak sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa sonda kullanıyor. Normalde ameliyatından sonra 3 ay boyunca sonda kullanması gerekirken, kontrollerinin yapılmaması ve gereken ilginin gösterilmemesiyle sonda kullanması sürekli hale gelmiş, 3 ay kullanması gereken sonrayı 3 yıldır kullanmaktadır” dedi. 

‘KOLUNDA 7 PLATİN VAR’ 

Aynı hapishanede kalan Adnan Sayak’ın ise her iki dizinde yoğun düzeyde ağrılar olduğunu dile getiren Çevirmen, Sayak’ın sağ omzundan ameliyat olduğunu ve 7 platin takıldığını söyledi. Sayak’ın kolunu rahat kullanamadığını belirten Çevirmen, “Sol ayağının altında yaz-kış fark etmiyor, adeta buzun içindeymişçesine üşümektedir. Birçok kez muayene olmasına rağmen sorun tespit edilmemiştir. Bu nedenle de tedavisi yapılamamaktadır. Uzun yıllar hapishanede olmasından kaynaklı farklı rahatsızlıkları da bulunmaktadır. Ancak en kayda değer rahatsızlıklarının dizlerinden, omuzundan ve ayaklarından olduğunu belirtmişlerdir” diye konuştu. Çevirmen, hasta mahpuslar Aslan ve Sayak’ın acil olarak tetkiklerinin ve tedavilerinin yapılmasını, iyileşmeye dönük tedavilerinin aksatılmamasını, hastane sevklerinin önündeki engellerin kaldırılmasını talep etti. 

Haber Kaynağı : http://www.mezopotamyaajansi23.com/search/content/view/80460?page=1&key=dce86ae3d4fe8c576b2df7e241616b1b

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 24 Aralık 2019 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 274.419 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: