CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Bir şeyin yok denilen mahpusa kanser teşhisi konuldu”

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi eyleminde, boynunda nodül tespit edilmesine rağmen doktorların ‘bir şeyin yok’ diyerek hapishaneye gönderdiği Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan hasta tutuklu Cihat Özdemir’e kanser teşhisi konulduğu belirtildi. Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 273’uncu haftasından İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube önünde bir araya geldi. Bu haftaki eylemde Kırıkkale F Tipi Hapishanesi’nde tutulan hasta mahpus Cihat Özdemir’in sağlık durumuna dikkat çekildi. İnisiyatif adına açıklama yapan İHD Ankara Şube üyesi Betül Koca, 19 yıldır hapishanede olan Özdemir’in kalbinde mitral yetmezlik ve çarpıntı olduğunu belirtti. Koca, “Özdemir’in ayrıca sağ böbreğinde kist var. Pankreası çalışmadığından sindirim bozukluğu yaşıyor. Midesinde kronik gastrit be kronik duodenitis var. Hastalıkları nedeni ile Kırıkkale ve İstanbul Adli Tıp Kurumuna sevkleri yapılmış. Ancak rapora hastalıkları ne tam ne de doğru yazılmıştır. Sol el bileği platinli olmasına ve düz olarak bükülememesine rağmen ‘işlevi tam’ olarak yazılmıştır” bilgilerini paylaştı.   BİR ŞEYİN YOK DENİLEN TUTUKLU KANSER ÇIKTI

 Özdemir’e 15 Temmuz 2018’de Kırıkkale Tıp Fakültesi’nde boynunda nodül tespit edildiğini ifade eden Koca, şunları aktardı: “Buradan Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi’ne sevki yapılmış ancak burada kendisine bir şeyin yok denilerek geri gönderilmiş. Ardından Tıp Fakültesi Endokrin bölümüne sevkini istemiştir. Tıp Fakültesinde gittiğinde burada nodül tespit edilmiş. Aynı hastanede 1 Ekim’de verilen patoloji raporuna göre tiroid kanseri teşhisi konulmuş ve acil olarak ameliyat olması önerilmiştir. 17 Kasım 2019’da tedavisinin yapılması ve ameliyat edilmek üzere Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirilmiştir. Tedavisi bitene kadar Sincan 1 Nolu F Tipi Hapishanesine götürülmüştür ve bu hapishanede kalmaktadır.” 

‘SORUMLULAR HAKKINDA GEREKLİ GİRİŞİMLER YAPILSIN’ Özdemir’in kendilerine gönderdiği mektupta, Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesinde muayene ve tetkiklerinin yapılmamasından dolayı kanserin tehlikeli bir evreye girdiğini ifade ettiğini söyleyen Koca, “Gerekli tetkikler yapılsaydı erken teşhisin olacak, tedavisi daha kolaylaşacaktı. Özdemir ayrıca mektubunda sorumlular hakkında gerekli girişimlerde bulunulması konusunda da destek talep ediyor” şeklinde konuştu. 

 ‘ÖZDEMİR SERBEST BIRAKILSIN’ 

Özdemir’in hastalığının bu kadar tehlikeli duruma getirilmesinin kabul edilemez olduğunu kaydeden Koca, “Gerek hastanenin gerekse tetkiki yapmayan hekimlerin bununla ilgili olarak sorumlukları ortaya çıkarılmalıdır. Cihat Özdemir’in durumu dikkate alınarak; hem birçok hastalığa sahip olması hem de kanser gibi yaşamsal riski olan bir hastalığının bulunması nedeniyle serbest bırakılmasını, infazının ertelenmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

haber kaynağı : http://mezopotamyaajansi22.com/tum-haberler/content/view/78361?fbclid=IwAR3oC2-OIUWng8zcxFq84mTFOPjnZWz7Y6UCHi4qH9NvsSYRJrtv1dnIs7I

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 06 Aralık 2019 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 274.420 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: