CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Osmaniye ve Maraş’ta mahpusların açlık grevi sürüyor”

Mezopotamya Ajansının haberine göre Osmaniye Hapishanesi’nde 30 mahpus, hak ihlalleri ve kötü muameleye karşı 16 gündür, Maraş Türkoğlu Hapishanesi’nde ise 4 mahpus 3 gündür açlık grevinde. 

Osmaniye 2 No’lu T Tipi Hapishanesi’nde bulunan 30 mahpus, maruz kaldıkları kötü muamele ve hak ihlallerinin son bulması talebiyle 12 Kasım’da başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi sürüyor. 16’ncı gününe giren eyleme ilişkin hapishane idaresi tarafından henüz talepler karşılanmadı. Mahpuslar, talepleri karşılanana kadar eylemlerini sürdüreceklerini kaydetti.  Açlık grevini sürdüren mahpusların bazılarının isimleri şöyle: Mehmet Selim Süer, Mehmet Göz, Sabahattin Karasu, Nevaz Sakçak, Süleyman Saçal, Candan Yen, Zenar Demir, Abdullah Uçar, Kasım Balta, Sedat Karak, Adem Amaç, Mehmet Kazıcı, Mehmet Kılınç, Mikail Pelit, Abdullah Topaloğlu, Mehmet Emin Dal, Recep Yel, Akar İkbal, Veysi Baltaş, Mehmet İpek, Hasan Muhammet İbiş, Yıldırım Kış, Baver Başaran ve Halil İbrahim Karataş. 

‘DOKTORUN IRKÇI, FAŞİZAN YAKLAŞIMI VAR’

 Mahpuslardan Sedat Karak, hapishanede toplam 50 kişi olduklarını, sağlık sorunu el vermeyen 20 mahpusun dışındakilerin açlık grevine başladığını iletti. Hapishanede en büyük sorunun ayakta sayım dayatması olduğunu vurgulayan Karak, bunu kabul etmeyenlerin tehdit, hakaret, darp ve disiplin soruşturmalarına maruz kaldıklarını, can güvenlikleri olmadıkları için de revire çıkamadıklarını aktardı. Revir doktoru Fatih Toz’un kendilerine “Dışarıda ne bok yediğinizi biliyorum. Ne haliniz varsa görün. S….. git” gibi küfür, hakaret ve ırkçı uygulamalarda bulunduğunu ifade eden Karak, hasta mahpuslara kelepçeli muayene dayatıldığı için tedavi haklarının engellendiğini dile getirdi. 

 ‘İNFAZLAR YAKILIYOR’

 Karak, devamla şunları aktardı: “3 ay önceki ayakta sayım uygulamasında çıkan arbededeki darplardan dolayı o günden beri sabah ve akşam 10’un üzerinde gardiyan kameralar ile koğuşlara giriyorlar. Sayımı istedikleri gibi vermek istemediğimiz, eskisi gibi oturarak vermek istediğimiz söylediğimizde kamera ile çekim yapıp koğuştan ayrılıyorlar. Sonrasında da düzenledikleri tutanaklarla haklarımızda pek çok disiplin soruşturmaları açılıyor. Son 3 ila 4 aydır her birimiz hakkında 15’e yakın disiplin soruşturması açıldı. Sadece benim şu an onaylanmış 3 adet görüş cezam var. İnfaz Hakimliği ve Ağır Ceza Mahkemesi aldığımız cezaları hemen onaylıyor. Bunlar sonrasında hücre cezası şeklinde devam edecektir. Bu şekilde infazlarımız da yakılmak isteniyor. Bu şekilde disiplin cezalarıyla kendilerince bizi yıldırmaya çalışıyorlar. 

 AYAKTA SAYIM VERİN

 Kurum müdürü Hidayet Mülayim ile yapmış olduğumuz görüşmelerde bizlere, ‘Siz sayımı ayakta, nizami şekilde vermeyi kabul ederseniz tüm aktivitelerden yararlanırsınız, bütün haklarınızı kullanırsınız, disiplin soruşturmalarınızı da kaldırırım’ şeklinde söylemlerde bulunuyor. Sosyal ve kültürel faaliyetler kapsamında 2 yıldır yalnızca spor hakkından faydalanıyoruz. O da haftada 1 gün ve 1 saat şeklinde uygulanıyor. Ayrıca spora da sadece kendi koğuşumuzda bulunanlarla çıkıyoruz. Diğer koğuşlarda kalan arkadaşlarımızı göremiyoruz. Ayrıca tarafımıza ne Evrensel Gazetesi ne de Yeni Yaşam Gazetesi veriliyor. Tüm bu uygulamaları protesto etmek için açlık grevine girdik. 14 Kasım’dan itibaren de açlık grevindeyiz. Şu an için toplamda 30 kişi açlık grevindeyiz. Sadece infazı bitmeye yakın olanlar ve hasta olanlar açlık grevine girmediler.” 

‘SORUMLU MÜDÜRÜDÜR’

 Açlık grevinde olan bir diğer mahpus Mehmet İpek de tüm yaşananların sorumlularının hapishaneye yeni gelen hapishane müdürü Hidayet Mülayim’den kaynaklandığını ifade etti. İlk olarak ayakta sayım dayatmasının 8 Ağustos’ta gerçekleştiğini ve dayatmayı kabul etmedikleri için darp edildiklerini belirten İpek, bu darp olayı nedeniyle doktorun kendilerine rapor vermediğini ve kendilerine kötü muamelede bulunduğunu kaydetti. İpek, şunları dile getirdi: “Mektuplar verilmiyor. Alınan radyolarımıza el konuldu. İaşe bedeli tam verilmiyor. Her gün soruşturma, açık görüş yasağı, hücre cezası veriliyor. Aşağılamak için provokasyonlar yapılıyor. Şikayetlere ilişkin herhangi bir cevap verilmiyor. Tüm bunların sorumlusu cezaevi müdürü Hidayet Mülayim ve Başgardiyan Ölker’dir.  Sürekli olarak bunlar talimat veriyor. Açlık grevinde ki taleplerimiz yerine getirilmezse ölüm orucuna başlanacaktır. Hapishaneye heyetin gelmesi gerekiyor. Gazete, sohbet gibi taleplerimiz için ayakta sayım dayatılıyor. Sayımın ortadan kaldırılması en önemli talebimizdir.” 

‘BİZE BAŞKA ÇARE BIRAKMADILAR’

 Adem Amaç adındaki bir diğer mahpus ise, koğuşunda kendisi dahil 4 kişinin 14 Kasım’da açlık grevine girdiklerini aktardı. Bütün siyasi mahpusların 15 disiplin cezasıyla yaklaşık 1,5 yıla yakın açık görüş ve hücre cezalarıyla cezalandırıldıklarını ve “Açlık grevinden sonra sadece ilk gün kontrol yapıldı. Daha sonrada herhangi bir sağlık kontrolü yapılmadı. Bugüne kadar 12 ameliyat geçirdim ve ben açlık grevinden dolayı sağlığımda ciddi sorunlar yaşıyorum. Hapishane bize başka çare bırakmadı. Disiplin cezalarımızla ilgili hukuksuzluğun giderilmesini talep ediyoruz” diye belirtti.  

‘DOKTOR HAKARETLER EDİYOR’

 Mehmet Kazıcı ise tüm sorunun hapishane müdürü olan Hidayet Mülayim olduğunun altını çizerek uzun zamandır sosyal aktivitelerinin ellerinden alındığını vurguladı. Revire çıkarılmadıklarını, çıkarılmaları halinde ise cezaevi DR. Fatih Toz’un kendilerine “Senin ne olduğun belli zaten” şeklinde yaklaşarak hakaretlerine maruz kaldıklarını ve şikayetlerinin dikkate dahi alınmadığını ifade etti. 

TÜRKOĞLU HAPİSHANESİ’NDE DE EYLEM SÜRÜYOR

 Maraş Türkoğlu 1 ve 2 No’lu T Tipi Hapishanesi’nde bulunan 4 mahpus, ayakta sayım dayatmasına karşı 25 Kasım’da açlık grevi başlattı. Avukatlar, dayatmanın devam ettiğini ve açlık grevine giren mahpusların artabileceğini söyledi.   İnsan Hakları Derneği (İHD) Maraş Şube Başkanı Selçuk Delibaş, hapishanede yaşanan hak ihlallerini Meclis İnsan Hakları Komisyonu ve Adalet Bakanlığı’nın gündemine taşıyacaklarını ifade etti. 

Haber Kaynağı :http://www.mezopotamyaajansi23.com/search/content/view/78021?page=1&key=30dd15c880083c9e99d99d89ce3e39ab

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 27 Kasım 2019 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.505 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: