CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“‘Yaşam hakkı ihlali’: Hasta mahpus Tulay ATK raporuna rağmen tahliye edilmiyor”

Akciğer kanserinin dördüncü evresinde olan mahpus Erdinç Tulay, Adli Tıp Kurumu tarafından infazının ertelenmesi yönünde rapor verilmesine rağmen Yargıtay’daki dava dosyasından kaynaklı tahliye edilmiyor. Tulay’ın avukatı “Bu yaşam hakkının ihlalidir. Kişinin tek başına hapishanede yaşamını idame ettirecek koşulları yok” dedi.

Ankara Sincan Hapishanesi’nde akciğer kanserinin dördüncü evresinde olan 63 yaşındaki hasta mahpus Erdinç Tulay, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) infazının ertelenmesi yönünde rapor vermesine rağmen Yargıtay’daki dava dosyasından kaynaklı tahliye edilmiyor.

Mezopotamya Ajansı’ndan Berivan Altan’ın haberine göre 2019 Mayıs’ından bu yana kanser hastası olan Tulay, hakkında 2016 yılında “örgüt üyesi olmak”, “örgüt propagandası yapmak” ve “örgüt adına tehditte bulunmak” iddialarıyla açılan üç ayrı dava dosyaları nedeniyle tutuklu.

Daha önce Bitlis Hapishanesi’nde kalan ve ameliyat olan Erdinç Tulay, Mayıs ayından sonra kemoterapi tedavisi için Ankara’ya sevk edildi.

ATK’nin hazırladığı rapor üzerine Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı, 16 Temmuz tarihinde Tulay hakkındaki bir yıl 13 ay ile iki yıl bir aylık hapis cezalarının infazının altı ay ertelenmesine karar verdi.

ATK’nin Tulay’a dair 10 Temmuz’da aldığı kararda “…metastatik akciğer kanseri tanısı ile kemoterapi başlaması gerektiği, 6 ay süre ile cezasının infazının ertelenmesinin uygun olduğuna, infaz erteleme süresi bitiminde tedaviye cevabı, hastalığının son durumu ile yeniden karar verilmesi…” ifadelerine yer veriliyor.

“Yaşam hakkının ihlalidir”

ATK raporu ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na durumun acil olduğuna dair bilimsel notların yer aldığı beş dilekçe gönderen Tulay’ın avukatı Şenay Karakuş, dilekçelerinin işlememe konulmadığını söyledi.

“Kişinin sağlığı aldığı ceza bakımından daha önemlidir. Sağlığının kötü olduğunu da bizzat devletin en resmi kurumu olan ATK’den aldığımız raporla ispat ediyoruz. Bunun tartışmaya açık bir yanı yok.”

“Bu yaşam hakkının ihlalidir. Kişinin tek başına cezaevinde yaşamını idame ettirecek koşulları yok. Bu haliyle cezaevinde kalması sağlıklı değil. Cezaevi tarafından ‘zaten tahliye olacaksın’ gerekçiyle elzem işlemler uzun süre yapılmadı. Durumu da gittikçe kötüleşiyor.

“Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne başvurdum”

Avukat Karakuş, müvekkilinin yargılandığı iki dosyadan verilen cezalarının ertelendiğini, Yargıtay’da olan diğer dosyası hakkında da tutukluluğunun durdurulması yönünde karar verilebileceğini söyledi.

Tulay’ın kızı  Esra Toplu, sürecin hızlanması için Adalet Bakanlığı’ndan yetkililerle görüştüğünü belirterek, “Bana ‘Yargıtay’a git biz bir şey yapamıyoruz. Yargıtay bizim bir iş kolumuz’ diye yanıt verdiler. Ben de ‘babam ölüyor’ dedim. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne de (CİMER) başvurdum, babamın biran önce tahliye edilmesini istiyorum” dedi.

Tulay’ın yakınları İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’ne konu hakkında başvuruda bulundu.

Erdoğan üç hasta mahpusun cezasını kaldırmıştı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üç hasta mahpusun kalan cezalarını kaldırmıştı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, cezaları kaldırılan üç hükümlü de adli suçlardan hapishanede bulunuyordu.

Bin 334 hasta mahpus var

İHD’nin son verilerine göre hapishanelerde 220 bin kapasiteye karşılık 280 bin mahpus bulunuyor, bunlardan 457’si ağır olmak üzere bin 334’ü hasta mahpus.

Ayrıca 2017 yılından bugüne kadar 44 hasta mahpus yaşamını yitirdi; bunlardan 19’unun müdahalesi gereken hasta oldukları ancak müdahale edilmemesi sonucu yaşamlarını yitirdiği kaydedildi.

haber kaynağı: https://gazetekarinca.com/2019/11/yasam-hakki-ihlali-hasta-tutuklu-tulay-atk-raporuna-ragmen-tahliye-edilmiyor/

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 21 Kasım 2019 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 274.594 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: