CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Van T Tipi Hapishanesi’nde hak ihlalleri”

Van T Tipi Hapishanesi’nde bulunan Aysel Dalar, hapishaneye getirilen kadın mahpuslara çıplak aramanın dayatıldığını, arama esnasında mahpusların sözlü ve fiziki tacize maruz bırakılarak, darp edildiğini belirtti.

Van T Tipi Hapishanesi’nde bulunan Aysel Dalar, İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi’ne gönderdiği mektupla hapishanede yaşanan hak ihlallerini anlattı. Hapishaneye yeni getirilen kadınmahpuslara, görevliler tarafından çıplak arama dayatıldığını belirten Dalar,mahpusların arama esnasında darp edildiğini, sözlü ve fiziki tacize uğradığını belirtti. Dalar’ın yazdığı mektup şöyle: “Bulunduğum cezaevindeki bazı hak ihlalleri için yazıyorum. Burada 2 kadın koğuşu 12-12 şeklinde 24 kadın kalıyoruz. Uzun bir süredir resim etkinliklerine çıkmamız engelleniyor. Kurum tutukluevi olduğundan kaynaklı (gel-git) yoğun bir cezaevi olmakla birlikte yeni gelen arkadaşlarımıza çarşaf ve battaniye eksik veya hiç verilmiyor. Yine bununla birlikte kurumun bize vermesi gerekenler arasında sandalye olması gerekiyor ama tarafımıza verilmiyor ve yerde oturuyoruz. Yine havalandırma, 3 dakikayı geçmeyen sloganlarımız için çeşitli disiplin cezaları verilmiştir. Atılan sloganlar ‘cezaevinde ki güvenliği’ veya ‘disiplini bozacak’ ya da ‘cezaevinde ki düzenli yaşamın sürdürülmesini önleyecek’ bir nitelik taşımamasına rağmen keyfi olarak cezalar verilmektedir. Görüş ve iletişim yasağı veriliyor. Ayrıca 15 günde bir revire çıkmamız gerekirken 2-3 ayda bir çıkabiliyoruz. Ayrıca yazılan ilaçlar eksik ve zamanında verilmiyor.

‘ÇOCUĞA UYGUN İAŞE VERİLMİYOR’ Yanımızda bulunan 3 yaşındaki çocuğun iaşesi yaşına göre süt, yoğurt, peynir, yumurta, gibi ürünleri içermesi gerekmesine rağmen sağlık açısında yetersizdir. Bununla birlikte kreş açılmış birkaç hafta gittikten sonra çeşitli gerekçelerle engellenmiştir. Çocuk alıştıktan sonra bu engelleme karşısında çok zorlanıyor. Psikolojik ve sosyal olarak etkileniyor.

‘MUHATTAP BULAMIYORUZ’

AİHS tarafından da ‘çıplak arama’ uygulamasının insanlık onuruna karşı saldırı içerikli bir hak ihlali olmasına rağmen hala kuruma yeni gelen arkadaşlarımıza dayatılmaktadır. Bu arama esnasında sözlü fiziki taciz yaşanmaktadır. Yine keyfi olarak darp uygulamaktadır. Yoğun bir şekilde yaşanan hak ihlalleri karşısında muhatap bulmakta zorlanmaktayız. Diyaloga kapalı, kışkırtıcı ve hakaret içerikli tartışmalar sorunların çözümünü zorlaştırmaktadır. Şimdilik bunları belirtiyor, sorumlu ve görevliler hakkında gereken yapılması istiyoruz.”

Haber Kaynağı :http://www.mezopotamyaajansi22.com/tum-haberler/content/view/77438

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 21 Kasım 2019 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 274.666 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: