CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Urfa Hapishanesi’nde İşkence İddiası: Seni Burada Öldürürüm”

Bianetin haberine göre Urfa Barosu İnsan Hakları Merkezi Komisyonu Üyesi Avukat Mustafa Vefa, mahpus Abdürrahim Durgun ve Musa Günay’ın dört gardiyan tarafından kameraların kayıt almadığı bir odada darp edildiğini söyledi.

Urfa 2 Nolu T Tipi Hapishanesi’nde Abdürrahim Durgun (28) ve Musa Günay (27) adlı iki mahpusun gardiyanlar tarafından darp edildiği iddia edildi.

Her iki mahpusun ailelerinin Urfa Barosu’na yaptıkları başvurunun üzerine Baro İnsan Hakları Merkezi Komisyonu Üyesi Avukat Mustafa Vefa, hapishaneye ziyarette bulundu.

Olaya ilişkin bianet’e konuşan Avukat Mustafa Vefa, mahpus Abdürrahim Durgun’un dört gardiyan tarafından kameraların kayıt almadığı bir odada darp edildiğini söyledi.

Başgardiyandan tehdit iddiası: “Adam olacaksınız”

Vefa, Durgun’un anlatımlarını şu sözlerle aktardı:

“Abdürrahim Durgun, açık görüşten çıktıktan sonra nizami bir şekilde koğuşuna yürüyor. Arkadan bir gardiyan ‘yürüyün’ diyor, öndeki ise; ‘durun’ diyor. Durgun da  gardiyanlara ‘hanginizi dinleyelim’ diyor. Bunun üzerine gardiyanlar Durgun’u darp ederek koğuşa götürüyorlar.

Sayımdan sonra dört gardiyan Durgun’u kameraların olmadığı bir noktaya götürüyor. İkisi kollarından tutuyor, diğer iki gardiyanda işkence uyguluyor. Gardiyanlar, şiddet uyguladığı sırada başgardiyan içeri giriyor: ‘ne oluyor burada’ diyor. Durgun, başgardiyana kendisini dövdüklerini söylüyor,  gardiyanları engelleyeceğini düşünürken, başgardiyanda tokat atıp kafasını duvara vuruyor: ‘adam olacaksınız, seni burada yatırır öldürürüm’ diyor.  Karnına vüdunun her yerine gelişi güzel tekme atıyorlar.”

“Vücudunda morlukla, çürükler vardı”

“Durgun’u koğuşa sürükleyerek getiriyorlar. Musa Günay ‘Ne yaptınız adama’ diyerek tepki gösteriyor. Bu kez Musa’yı götürüyorlar, aynı şekilde ona da şiddet uyguluyorlar. Musa’yı koğuşa getirdiklerinde gardiyanlar mahpuslara: ‘Bundan sonra adam olacaksınız, yoksa size gününü gösteririz’ diye tehdit ediyorlar.

“Doktorun ısrarıyla hastaneye sevk ediliyorlar”

“Her iki mahpus daha sonra revire çıkmak istediklerini söylüyorlar. Revirdeki, doktor hemen hastaneye sevklerinin yapılmasını istiyor. Hapishane idaresi ilk önce götürmemek için diretiyor, fakat daha sonra hastaneye sevklerini yapıyor. Her iki mahpusta şiddet gördüklerine dair rapor aldı.

“Cezaevini ziyaret ettiğimde Abdürrahim Durgun hastaneden getirilmişti. Üstündeki giysileri çıkarmasını istedim, vücudunun her yeri morluklar ve çürükler oluşmuştu. Yüzünde ve kafasında darp izleri vardı. Musa Günay o sırada hastanedeydi ama onun da çok fazla darp edildiğini öğrendik. Musa Günay ile de  görüştükten sonra savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Her iki mahpusun aynı zamanda Adli Tıp Kurumu’na sevk edilmelerini ve oradan da rapor almalarını talep edeceğiz.”

İddialara ilişkin bilgi almak adına aradığımız Urfa 2 Nolu T Tipi Hapishane yönetimi konuya ilişkin açıklama yapmadı.

Haber kaynağı: http://bianet.org/bianet/insan-haklari/215693-urfa-cezaevi-nde-iskence-iddiasi-seni-burada-oldururum

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 18 Kasım 2019 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 274.593 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: