CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Elazığ Hapishanesi’nde kötü muamele: Kaburgası kırıldığı halde hastaneye götürülmüyor”

Evrensel Gazetesinin haberine göre Elazığ Hapishanesinde kalan Haşim Gezer’in kardeşi Mehmet Emin Gezer, ağabeyinin darp edildiğini, kaburgasının kırıldığını ve hastaneye götürülmediğini iddia etti. Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Hapishanesindeki mahpuslara yönelik kötü muamele devam ediyor. Yaklaşık bir yıldır bu hapishanede bulunan ve sürekli tek kişilik hücrede kalma cezası verilen Haşim Gezer’in kardeşi Mehmet Emin Gezer, ağabeyinin gardiyanlar tarafından darp edildiğini, kaburgasının kırıldığını ve aylardır hastaneye götürülmediğini iddia etti. Avukat Şeyhmus Miroğlu ise hapishaneyi insanlık dışı uygulamalardan vazgeçmeye çağırdı.

Mardin E Tipi Hapishanesinde kalan mahpus Haşim Gezer, yaklaşık bir yıl önce Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Hapishaneye sevk edildi. Gezer, buraya geldiğinde bu yana sürekli verilen cezalarla tek kişilik hücrede tutuluyor. Kardeşinin maruz kaldığı kötü muameleye karşı konuşan Mehmet Emin Gezer yaşananları Evrensel’e şöyle anlattı:

“Elazığ’a götürüldüğünden beri yani yaklaşık bir yıldır tek kişilik hücrede kalıyor. İşkence yapılıyor, 5-10 arası gardiyanlarla mahpusları dövüp işkence yapıyorlar. Ağabeyimin bir kaburgası kırılmış, ameliyat olması gerekiyor ama aylardır hastaneye götürülmüyor. Hapishane yönetimine yazdığı dilekçeler yanıtsız bırakılıyor. Sürekli gardiyanlar tarafından darp ediliyor, arkadaşları da darp ediyorlar. Ağabeyimin disiplin suçu işlemediği halde hücre cezası almış. Verilen hücre cezalarının da süresi dahi yok.”

“KÖTÜ MUAMELEYE MARUZ KALAN BAŞKALARI DA VAR”

Avukat Şeyhmus Miroğlu
Avukat Şeyhmus Miroğlu | Fotoğraf: Evrensel

Elazığ Hapishanesindeki müvekkillerinden Haşim Gezer dışında Reşit Teymur ve Refik Kaçar’ın da sürekli kötü muameleye maruz bırakıldığını söyleyen Avukat Şeyhmus Miroğlu, Evrensel’e açıklama yaptı. Kötü muameleyi müvekkilleriyle görüştüğünde bizzat gördüğünü belirten Miroğlu, “Müvekkillerimin yüzünde yara bere vardı. 3-5 gün değil çok uzun süreli hücre cezalarına çarptırılıyorlar. Benden önceki avukatları da bakanlığa dilekçe yazmıştı. Cezaevlerinde olmaması gereken durumlarla ilgili komisyon oluşturulmuştu. O komisyon ile görüştü aileler, komisyon da sorunu halledebilmiş değil” diye konuştu.

“AKP’Lİ VEKİLLE DE GÖRÜŞÜLDÜ AMA SONUÇ YOK”

Söz konusu şikayetlerin halen devam ettiğini söyleyen Miroğlu, “Müvekkilim Refik bayağı zayıflamıştı, hapishanedeki koşullarında dolayı kendisi bunu dile getirdi. 2 ayda bir her Refik’i görmeye gittiğimde sürekli hücreden getiriyorlardı. Kötü muameleye maruz kalıyorlar. Çünkü müvekkillerimi görmeye gittiğimde yüzlerinde morartı vardı. İşkence dışında o morartıların meydana gelmesi için başka bir neden yok. Bu konuda bir sorgulama teşebbüsü olursa müvekkillerim  bu konuda net konuşurlar. Müvekkillerimin aileleri  haapishane komisyonunda bulunan AKP’li bir milletvekili görüşmüştü. Olayı araştıracağı sözü vermişti onlara, henüz bir gelişme yok” dedi.

“ÜÇ YILDIR AYNI UYGULAMALAR”

Miroğlu, hapishanede bulunan mahpusların karşılaştıkları ceza ve kötü muamelenin disiplinsizlikle ilişkili olmadığını aksine sahip oldukları hakları talep etmeleri karşısında maruz kaldıkları bir durum olduğunu ifade ederek, bu doğrultuda hapishane yönetimine karşı başlatılacak soruşturmalardan da sonuç alınmayacağını düşünüyor. Miroğlu, “Şimdi bu duruma ilişkin bir soruşturma başlatılırsa dahi hapishane personelinin de yapacağı savunmada belli, “Disiplinsizlik yaptılar” diye savunma yaparlar. Evet bu mevzuatta var ama bu mevzuata uygun mu yapılıyor, orası tartışmalı. Müvekkillerim disiplinsizlik yapmadıklarını beyan etmişlerdi. Ama asıl sorun sonuç olarak bu mahpusların hakları var. Bu hakları talep ettikleri zaman disiplinsizlik cezası veriliyor. Ben hakkımı arayım diyen kişilere bunlar uygulanıyor, bunlar  müvekkillerimin  beyanı ama ben müvekkillerime karşı yapılan uygulamaların yönetmelikler gereği olduğunu düşünmüyorum. Bu tür uygulamalarda bulunan idarecilere verilen en büyük ceza yer değişikliği, o da bir cezai müeyyide olarak değil. Elazığ 2 No’lu da yaşananların 3 yıldır var olduğunu biliyorum” dedi.

“İNSANLIK DIŞI UYGULAMALARDAN VAZGEÇİLMELİ”

İçeride veya dışarıda iktidarla aynı fikirde olmayanların maruz kaldıkları uygulamaların hapishanelerde daha kolay hayata geçirildiğini belirten Miroğlu, “Bugünkü iktidara karşı aykırı düşünen herkesin karşılaştığı olumsuzluklar var. Buradan iktidara çağrım, bir insan suç işleyebilir, mahkemeler zaten ceza tayin ediyorlar. Suç işleyenler de insan ve bu insanlara karşı uygulanan insanlık dışı ve suç teşkil eden uygulamalardan vazgeçilmeli” diye konuştu.

Haber kaynağı : https://www.evrensel.net/haber/390667/elazig-cezaevinde-kotu-muamele-kaburgasi-kirildigi-halde-hastaneye-goturulmuyor?a=ed38e%3Futm_source%3Dpaylas&utm_campaign=facebook_sol&utm_medium=haber&fbclid=IwAR3oeQK3-g6KagSI5BhCXQaFwtudDtua7ccTpgEFLXqQV6f6ZzvBxZbnF60

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 18 Kasım 2019 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 274.666 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: