CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Avukat Gülizar Tuncer’den “İç Beden Muayenesi” İtirazı”

Bianetin haberine göre Avukat Gülizar Tuncer, Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’ndeki mahpus Esin Kavruk’un yeni bir gözaltı kararıyla iç beden muayenesine götürülmek istendiğini belirterek, sürecin durdurulması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Sosyal medyada “Savaş karşıtı” paylaşımı nedeniyle 11 Ekim’de gözaltına alınan ve ‘örgüt propagandası” iddiasıyla tutuklanan hemşire Esin Kavruk’a başka bir soruşturma kapsamında iç beden muayenesi ve DNA incelemesi yapılması talebine avutkatları itiraz etti.

Avukat Gülizar Tuncer’in verdiği bilgelere göre, yaklaşık iki hafta önce hapishanedeki gardiyanlar,  Kavruk’un  iç beden muayenesi ve DNA örneği alınması gibi işlemler için Adli Tıp’a götürdü.  Ancak Kavruk, doktora bu işlemin hukuk dışı olduğunu, mahkeme kararı olmadığını belirtti. İşlem yapılmadı.

AYM’ye başvuru

Bunun üzerine İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği, polislerin talebi savcılığın önerisi ile yeni bir karar verdi. Kararda, “PKK/KCK soruşturması kapsamında Kavruk’un herhangi bir eyleme karışıp karışmadığının tespit edilmesi amacıyla iç beden muayenesi yapılmasına ve vücuttan kan veya benzeri biyolojik örneklerle saç, tükürük, tırnak gibi örnekler alınmasına” hükmedildi.

Kavruk, durumu avukatı Gülizar Tuncer’e bildirdi. Tuncer de İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği’ne izin kararının iptal edilmesi için başvurdu. Tuncer ayrıca acil tedbir karar çıkartılması için de Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Karar uygulanmadı. 

Avukat Tuncer’in verdiği bilgiye göre, 14 Kasım’da koğuşa giden hapishane müdürü ve başgardiyanlar yeni bir karar olduğunu ve Terörle Şube Müdürlüğü’nün talımatı ile savcılığın yeni bir karar verdiğini ve kendisini zorla polise teslim edeceklerini belirtti. Tuncer, “Bir insanın kendi rızası olmadan bedeninden kan, tükürük gibi örnekler alınamaz. Yapılırsa bu işkencedir” dedi. 

Avukat Tuncer, HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri ve Esin Kavruk’un ailesi İnsan Hakları Derneği’nde basın toplantısı düzenledi.

“OHAL uygulamaları kalıcı hale getirildi”

Avukat Tuncer de hapishane yönetiminin Kavruk’a 19 Kasım’a kadar süre verdiğini, eğer kendi isteği ile kabul etmezse zorla bu işlemlerin yapılması için götürüleceği bilgisini verdi. Tuncer, uygulamanın hukuksuz olduğunu ve bir anca bu uygulamadan vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Tuncer, bu uygulamanın bir hapishanede başlaması halinde başka hapishanelere de yayılacağını belirtti.

Ayrıca Tuncer, müvekkili hakkında “örgüt propangadası” dışında bir suçlama olmadığını, “PKK-KCK” soruşturması bulunmadığını bu nedenle de yeni bir durum yaratılmak istendiğini söyledi. 

Kavruk’un kardeşi Ahmet Kavruk da kardeşinin en baştan itibaren gözaltına alınmasının dahi hukuk dışı olduğunu belirterek, derhal serbest bırakılmasını istedi. Kavruk, kardeşinin paylaşımlarını reddetmediğini de söyledi. 

Yoleri ise 12 Eylül’den kalma “tutukluların da gözaltına alınması” uygulamasının, KHK ile yeniden uygulamaya konulduğunu belirtirken Gülüm de OHAL döneminde ilan edilen KHK’ler ile bu tür uygulamaların yaygınlaştığını belirtti. (EMK) 

Haber Kaynağı : http://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/215983-avukat-gulizar-tuncer-den-ic-beden-muayenesi-itirazi

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 18 Kasım 2019 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 274.666 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: