CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Kadri Sancar’ın durumu ağır, tedavisi yapılmıyor”

Evrensel Gazetesinin haberine göre Şakran Hapishanesinde mahpus bulunan Hepatit B hastası Kadri Sancar (21), ailesi ile yaptığı haftalık telefon görüşmesinde şiddetli diş ağrıları yaşadığını, ancak tedavi edilmediğini söyledi. Sancar’a “4 yıl sonra ancak dişlerine müdahale edebiliriz” denildiğini aktaran Ağabey İslam Sancar, bu yüzden kardeşinin aşırı kilo kaybı yaşadığını, aynı zamanda Hepatit B hastası ve sağ gözünde görme yetisini neredeyse kaybetme noktasına geldiğini söyledi. Ağabey Sancar, kardeşinin bir an önce tedavi edilmesini talep etti.

“DİŞLERİNDEN DOLAYI YEMEK YİYEMİYOR”

Kardeşinin 2015 yılında henüz 17 yaşındayken Mardin Dargeçit’te gözaltına alınıp tutuklandığını belirten ağabeyi Sancar, bir süre Midyat Hapishanesindeki mahpus kardeşinin daha sonra Şakran Hapishanesine sevk edildiğini belirtti. Çıkartıldığı mahkemede kardeşine 22 yıl hapis cezası verildiğini, bu kararın Yargıtay tarafından iki buçuk yıl önce bozulduğunu aktardı. Hapishaneye girmeden önce Hepatit B hastası olan kardeşinin hapishanedeki kötü koşullardan dolayı durumunun ağırlaştığını söyleyen ağabey Sancar, “Dişleri vahim durumda. Bütün dişlerini kaybetme riski ile karşı karşıya. Hiçbir şekilde müdahale edilmiyor, hastaneye götürülüyor fakat 4-5 yıl sonra sıra geleceğini söylemişler. Hapishane yönetimini arayarak ‘Özel hastanede yaptırabilir miyiz?’ diye sorduk. Böyle bir şeyin mümkün olamayacağını söylediler. Dişlerinden dolayı yemek yiyemiyor, aşırı derecede kilo kaydetti. Bir tane gözü görme yetisini kaybediyor” dedi.

Ağabey Sancar, “Bir an önce tedavinin yapılmasını istiyoruz. Haksız hukuksuz bir şekilde iki buçuk yıldır yeniden yargılamayı bekliyoruz. Büyük bir mağduriyet yaşıyoruz” diye konuştu.

“KADRİ’Mİ HASTANEYE GÖTÜRÜN”

54 yaşındaki annesi Vetha Sancar da çocuğunun tedavi edilmesi için sesini duyurmaya çalışıyor. Sancar, yayımladığı videoda yetkililere şu çağrıda bulundu:

“Çok kilo kaybetmiş… Yemek yiyemiyor. 4 senedir mahpus. Hasta olduğum için yanına gidemiyorum. Allah rızası için oğlumun serbest bırakılmasını istiyorum. Kadri’mi hastaneye götürün. Sesimi duyan herkese sesleniyorum.”

Haber Kaynağı : https://www.evrensel.net/haber/390207/hasta-tutuklu-kadri-sancarin-durumu-agir-tedavisi-yapilmiyor?utm_source=anasayfa&utm_medium=manset&utm_campaign=haber&utm_content=optp1&slide_order=07&fbclid=IwAR2ZEBw5nz_bI6ofFrN6OMGBMHpdUERa6C2GXrqod_3CUS36_pZMVy6tkNo

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 06 Kasım 2019 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.237 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: