CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Tokat Hapishanesi’nde 40 mahpus hemoroit hastalığına yakalandı”

Mezopotamya Ajansının haberi:

Tokat T Tipi Hapishanesi’nde mahpus bulunan Aydın Değirmenci, bölgede yayılan hastalıklardan dolayı 40’a yakın mahpusun hemoroit hastalığı ile savaştığını belirterek, önlem alınmaması halinde durumun daha da kötüleşeceğini söyledi.

Hapishanede yaşanan hak ihlalleri ve mahpusların karşı karşıya kaldığı zorluklar her geçen gün artarak devam ediyor. İnsan Hakları Derneği (İHD) verilerine göre, Türkiye ve bölge hapishanelerinde 457’si ağır olmak üzere bin 333 hasta mahpus ölüm sınırında bulunuyor.

40 MAHPUS HEMOROİT’E YAKALANDI

Gün geçtikçe durumu kötüleşen hasta mahpuslardan Aydın Değirmenci, “örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla 8 yıldır mahpus. İHD Genel Merkezi, hasta mahpuslar listesinde olan Değirmenci, hapishanede kolon kanserine yakalandı. Değirmenci aynı zamanda yüksek tansiyon ve şeker hastası. Tokat T Tipi Hapishanesi’nde mahpus olan Değirmenci, hapishanedeki kötü koşullardan dolayı kendisi gibi diğer mahpusların da sağlık durumunun kötüleştiğini aktardı.

Hapishanede karşılaştıkları hak ihlalleri ve yaşadıkları sağlık sorunlara ilişkin mektup yazan Değirmenci, yakın zaman içerisinde 40 mahpusun hemoroit hastalığına yakalandığını söyledi. Değirmenci, ailelerinin yaşadığı kente yakın bir yere sevk edilme taleplerinin ise reddedildiğini kaydetti.

TEDAVİ HAKKI İHLAL EDİLİYOR

Hastalıklarla boğuşan mahpusların tedavi haklarının ihlal edildiğini vurgulayan Değirmenci şunları yazdı: “3 yıl 6 aydır bu cezaevinde tutukluyum. Farklı farklı hastalıklar türüyor. Son dönemlerde hemoroit hastalığı başını almış gidiyor. Buranın havasından mıdır suyundan mıdır bilinmez çok soğuk olduğu için 40 yakın arkadaşımız bu hastalıkla savaşıyor. Bunlara rağmen iyi olmak zorundayız. Burada durumlar hiç iyi değil, günden güne zorluklar içindeyiz. Belki önümüzdeki günlerde iletişim ve haberleşme cezaları gelebilir bizlere. Hakkımızda 4 dosya açıldı. Bakalım bunun sonun nereye varacak. Bir dosyamızı ağır cezaya verdik. Önümüzde 3 dosya daha var. Birde aileden çok uzaktayız. Yılda bir aile görüşe geliyor. Hakkâri’den buraya 21 saatlik yol var. Bu son aylarda Amed, Patnos ve Van gibi yerlere sevk istedik. Buranın yazı mı daha sıcak yoksa kışımı daha sıcak bilmiyoruz.”

Haber Kaynağı : http://www.mezopotamyaajansi23.com/tum-haberler/content/view/74902?fbclid=IwAR1Z03EGRMpr7y06MUTGHdyW3L2eO88dT3BRTpav8tpSh_LasBbzbvHSdIo

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 31 Ekim 2019 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.237 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: