CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Gülistan Abdo’ya, engelli olmasına rağmen kelepçelenerek hastaneye götürülmesi dayatılıyor!”

İleri Haberin haberine göre hapishanelerdeki hak ihlallerinin kamuoyu ile paylaşıldığı F oturması eylemlerinin 395’inci hafta oturumunda insan hakları savunucuları, ağır hasta mahpus Gülistan Abdo’nun durumunu paylaşmak üzere bir araya geldi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde yoğun polis ablukası altında buluşan yurttaşlar, hapishanelerdeki çok sayıda hasta mahpusun fotoğraflarını da taşıdı.

‘GEBZE’YE SÜRGÜN SEVK EDİLEN ABDO’NUN DOKTOR KONTROLLERİ YAPILMIYOR’

“Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” ve “Hasta mahpus Gülistan Abdo serbest bırakılsın” pankartlarının açıldığı eylemde basın açıklamasını İHD Hapishaneler Komisyonu adına Hatice Onaran okudu. Hapishanelerde sürekli bir uzman doktorun olmaması nedeniyle hasta mahpusların tedavilerinin yapılmaması, revir doktorunun sadece ağrı kesicilerle tedavi sürecini geçiştirmesi, hastaneye sevklerinin aylarca geciktirilmesi, kelepçeleri çözülmeden muayene olmaya zorlanmaları ve muayene odasında asker bulundurulması gibi birçok uygulamanın ısrarla sürdürüldüğüne dikkat çeken Onaran, ağır hasta mahpus Gülistan Abdo’nun durumu ile ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Gülistan Abdo, Mardin’in Midyat ilçesinde 1994 yılında tutuklanır. Sırasıyla Diyarbakır, Sivas, Siirt hapishanelerinde kaldıktan sonra Gebze M Tipi Hapishanesi’ne sürgün sevk edilir. Bacağında bulunan yara yıllarca tedavi edilmediği için Abdo’nun kangren olan sol bacağı dizinden kesilir ve protez takılır. Vasisi A. Yeşilmen tarafından verilen bilgiye göre Abdo; protezle yaşamını idame ettirmede büyük zorluk yaşıyor. Protezden kaynaklı sık sık sorun yaşıyor ve yalnız hareket etmeye çalıştığında düşerek yaralanıyor. Hatta bu şekilde düştüğü bir gün, kafasını çarpmış ve ciddi bir kırık meydana gelmiş. Ayağına takılı protezin bacak sinirlerine bağlı olarak çalışmasından dolayı Abdo’nun sürekli olarak doktor kontrolünde olması gerekirken, Gebze M Tipi Hapishanesi’ne sürgün sevk edilmesinden bu yana doktor kontrolleri yapılmıyor. Protezin pillerle çalıştığını ve bu pillerin sık sık değiştirilmesi gerektiğini aktaran Yeşilmen, pillerin değişmemesi durumunda protezin sertleştiğini ve hastanın yürüyemediğini, yürüme zorluğu nedeniyle sırtında kist oluştuğu, bu nedenle doktor kontrollerinin, protez kontrollerinin ve pil ihtiyacının acilen sağlanması gerektiğinin altını çiziyor.”

Gülistan Abdo’nun İHD’ye gönderdiği mektupta “engelli olmasına rağmen hastaneye kelepçelenerek ve ring aracı ile götürülmeye zorlandığını, bu durumun hastaneye gidebilmesini neredeyse imkansızlaştırdığını ve tedavi sürecini işkenceye dönüştürdüğünü ve bu durumun tedavisi ve iyileşmesi önünde ciddi engel oluşturduğunu” aktaran Onaran, şöyle devam etti:

“Bacağının protez olması yanında, hipertansiyon ve rahim içinde kitleye bağlı sağlık sorunları yaşayan Gülistan Abdo, serbest bırakılıncaya kadar, ailesinin ve vasisinin bulunduğu yere yakın bir hapishaneye sevk edilmeli, tedavisinin önündeki engeller derhal kaldırılmalı, yaşam hakkı korunmalıdır. Bizler İnsan hakları savunucuları olarak; hasta mahpusların tedavilerinin önündeki engellerin kaldırılmasını ve ağır hasta mahpusların serbest bırakılmalarını istiyoruz.”

Haber Kaynağı: https://ilerihaber.org/icerik/demirtas-muhalefetin-sessizligini-elestirdi-gunu-geldiginde-kimse-bagrina-tas-basmayacaktir-105593.html

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 31 Ekim 2019 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.237 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: